Aktualności

BREXIT

WYSYŁKA PACZEK DO WIELKIEJ BRYTANII  - BREXIT

Poniżej znajdą Państwo szczegółowe informację dotyczące nadawania paczek za pośrednictwem przewoźnika UPS w odniesieniu do nowych regulacji związanych z Brexitem.

Nowe wymogi dotyczą co najważniejsze odpowiedniego przygotowania dokumentów do wysyłki. Prawidłowe ich wypełnienie jest wymagane w przypadku każdego transportowanego towaru między UE i Wielką Brytanią.

 

Jakie dokumenty są niezbędne podczas przesłania paczki?

1. Faktura handlowa z nr EORI /  faktura Pro-Forma  : POBIERZ WZÓR 

Dla towarów wysyłanych w celach handlowych konieczne jest dołączenie faktury handlowej wraz z  numerem EORI. Numer rejestracyjny i identyfikacyjny przedsiębiorcy (EORI) jest wymagany, aby kontynuować handel między Wielką Brytanią a UE.
Ważne! Od 1 stycznia 2021 r. numery EORI nadane w Wielkiej Brytanii (rozpoczynające się literami GB) zostaną unieważnione. Firmy posiadające taki numer, chcące dalej prowadzić działalność podlegającą odprawie celnej, muszą uzyskać nowy numer EORI.

FAKTURA PROFORMA : Wysyłka paczek zawierających towar niehandlowy np. próbki, prezent, itp. o wartości do 22 EUR stosuje się uproszczoną procedurę celną

2. Karta odprawy celnej : POBIERZ WZÓR

3. Upoważnienie celne : POBIERZ WZÓR

4. Oświadczenie o pochodzeniu : POBIERZ WZÓR

 

Dokumenty należy przygotować w 3 egzemplarzach (karta odprawy celnej, pro forma).

Dodatkowo dokumenty należy umieścić w osobnym kangurku/przyldze  tak aby urzędnik służby celnej miał do nich łatwy dostęp.

 

Co zrobić, aby uniknąć opłat celnych?

Zgodnie z umową import i eksport towarów odbywa się bez dodatkowych opłat celnych, jeżeli towar pochodzi z Unii lub Wielkiej Brytanii. Bardzo ważnym punktem jest więc określenie kraju pochodzenia produktów!

Aby mieć pewność, że nie zostanie doliczona opłata, należy umieść odpowiednią deklarację (oświadczenie o pochodzeniu) na fakturze handlowej lub dołączyć je osobno w przypadku towarów niehandlowych.

Jeżeli dokumenty nie zostaną dołączone towary mogą zostać zatrzymane do kontroli w urzędzie celnym, a skutkiem będą nie tylko opóźnienia w dostawie, ale również dopłaty (w przypadku problemów/braku weryfikacji pochodzenia transportu należy zapłacić cło według standardowej stawki).

Towary podlegające opłacie akcyzowej: alkohol, papierosy itp. nie podlegają zwolnieniu z opłaty cła.

 

Regulacje podatkowe (VAT)

Objęcie podatkiem VAT wszystkich towarów importowanych do Wielkiej Brytanii.
Zostało zniesione zwolnienie z podatku VAT od towarów importowanych do Wielkiej Brytanii o wartości poniżej 15 funtów brytyjskich (15 £), równowartość 22 euro (22 €). Wszystkie towary wjeżdżające do Wielkiej Brytanii jako przesyłki wysyłane przez zagraniczne firmy podlegają podatkowi VAT;
Dla towarów poniżej 135 GBP podatek VAT opłaca nadawca.

Dla wszystkich przesyłek importowanych do Wielkiej Brytanii o wartości poniżej 135 funtów brytyjskich (135  £), równowartość 150 euro (150 € ) nadawca jest zobowiązany odprowadzić podatek VAT (jeśli odbiorcą jest firma-płatnik VAT w Wielkiej Brytanii i poda ważny numer podatnika VAT, obowiązek zapłacenia VAT może zostać przeniesiony na odbiorcę będącego firmą-płatnikiem VAT w Wielkiej Brytanii).
Więcej informacji jest dostępnych na stronie https://www.gov.uk/goods-sent-from-abroad
Stawki VAT w zależności od rodzaju produktu: https://www.gov.uk/guidance/rates-of-vat-on-different-goods-and-services

powrót
Opieka techniczna: