Jakie są wymiary palet?

W branży transportowej do przewożenia wielkogabarytowych towarów najczęściej używane są europalety. To też platformy świetnie sprawdzające się do przenoszenia i składowania różnorodnych przedmiotów w magazynach. Istnieją jednak inne palety przemysłowe. Wymiary i cechy charakterystyczne każdego rodzaju przedstawiamy w tym artykule!

Rodzaje palet transportowych

Palety drewniane są najczęściej spotykanym rodzajem platform stosowanych w transporcie. Przyjrzyj się bliżej ich rodzajom. 

Czterowejściowe, otwarte, uniwersalne i pasujące do wszystkich wózków widłowych są europalety. Poza Wielką Brytanią używa się ich w magazynach na całym świecie. Stosuje się je także do ładowania kontenerów, które pływają statkami towarowymi na długich dystansach. Taka platforma jest odporna na obciążenia, łatwo dostępna, a także dość prosta w produkcji. Można też bez większych problemów ją naprawić. 

W odróżnieniu od innych materiałów platform drewno ma dużą rzeszę zwolenników ze względu na wszechstronność i cenę. Nadaje się do recyklingu oraz odsprzedaży. Trzeba jednak zwrócić uwagę na to, czy nie ma wystających gwoździ, drzazg i uszkodzeń mechanicznych. Drewno jest niestety podatne na wilgoć, co może sprzyjać rozwojowi grzybów i pleśni. 

W branży transportowej nie liczy się tylko ustandaryzowany rozmiar palet obsługiwany przez większość firm, ale także spełnienie norm europejskich. Właśnie dlatego certyfikowana platforma przemysłowa powinna mieć charakterystyczny znak EPAL widoczny na palecie. Nie brakuje jednak w obrocie konstrukcji, które nie mają oznaczeń ani nie spełniają standardów europejskich. 

Wyróżnia się następujące europalety:

  • EUR6 – paleta tego typu ma o połowę krótszy bok (ten dłuższy) niż w przypadku najpopularniejszej platformy, często stosuje się ją w sprzedaży detalicznej;
  • EUR1 – standardowa, drewniana konstrukcja o szerokim zastosowaniu;
  • EUR2 – to platforma przemysłowa do obsługi większych przedmiotów, szerokość palety jest większa niż w tradycyjnej platformie;
  • EUR3 – rzadziej stosowana, jej długość jest standardowa, za to krótszy standardowy bok jest dłuższy o 20 centymetrów.

Powyższe europalety nie nadają się do transportu w Wielkiej Brytanii. Tam używane są czterowejściowe konstrukcje, które mają dość standardową budowę. Dół takiej palety często pomalowany jest na niebiesko lub czerwono. W branży nazywa się je konstrukcjami zamkniętymi LPR i CHEP. Co ważne, po rozładunku trzeba je oddać właścicielowi. 

Każdy kraj ma swoje wymagania co do umieszczania towaru na platformach przewozowych. Wśród drewnianych palet, które są popularne w Ameryce Północnej, Afryce i Azji, trzeba wymienić konstrukcje Stringer. Mają charakterystyczną budowę z bocznymi wzmocnieniami. Ułatwia to transportowanie palety widłami. 

Ze względu na materiał wykonania, na rynku można wymienić też palety drewniane, metalowe i plastikowe.

Standardowe wymiary palet

Jakie są wymiary palety euro? Poniżej znajdziesz najczęściej stosowane platformy eksportowe oraz magazynowe. 

  • Wymiary półpalety: 800 × 600 mm;
  • Paleta przemysłowa (EUR2): 1200 × 1000 mm;
  • Paleta EUR1: 800 × 1200 mm;
  • Paleta EUR3: 1000 × 1200 mm.

Wymiary palety jednorazowej są takie same jak europalety, dlatego sprawdzi się do wysyłki czy też na własne potrzeby. 

Wysokość palety drewnianej to 144 mm. Warto zwrócić uwagę na ten wymiar i zweryfikować, czy konstrukcja nie ugina się pod wpływem ciężaru.

Znając rodzaj palety, od razu jest się w stanie sklasyfikować wymiar. Na rynku dostępne są też niestandardowe konstrukcje, które służą do transportu wielkogabarytowych elementów, które nie mieszczą się na tradycyjnej platformie. 

Warto też wspomnieć, że standardowe wymiary palety LPR lub CHEP nie różnią się od wymiarów tradycyjnej europalety – także wynoszą 800 × 1200 mm.

Z jakiego materiału palety są najtrwalsze?

Wiesz już, jakie wymiary ma paleta, dlatego teraz warto bliżej się przyjrzeć materiałom wykonania. W większości magazynów stosuje się drewno. To trwały materiał, który w razie zniszczeń, można naprawić. Nie ma jednak tak dużej odporności na zmieniające się warunki atmosferyczne jak tworzywo sztuczne. Plastik jest lekki i nie groźne mu opady deszczu, śniegu oraz promieniowanie UV. Nie można go przeciążać, bo wtedy ulega odkształceniom.

Najbardziej wytrzymały i solidny jest metal. Palety z tego materiału wykorzystuje się w przemyśle do magazynowania ciężkich konstrukcji. Takie platformy są jednak bardzo ciężkie.

Czy przesyłki paletowe muszą spełniać odpowiednie wymagania?

Kiedy wybierasz palety płaskie jako platformę do ułożenia towarów i przygotowania ich do transportu, zacznij od zapoznania się z najważniejszymi informacjami u przewoźnika. To tam powinny być wypisane wszystkie wymogi dotyczące nadania. Trzeba liczyć się z tym, że przestrzeń ładunkowa jest ograniczona i z tego między innymi wynikają specjalne wymagania co do wielkości oraz nośności. 

Nawet po nadaniu może okazać się, że firma przewozowa nie zabierze Twojej przesyłki albo naliczy dodatkowe opłaty, jeśli pakunek okaże się niezgodny ze standardami. Co może być tego przyczyną? Przesyłki paletowe powinny być odpowiednio zapakowane. Towar nie może wystawać poza obrys palety, czyli przekraczać jej rozmiaru. Ponadto warto zwrócić nie tylko na szerokość i długość przedmiotów na palecie, ale także wysokość. Maksymalna wysokość ładunku na palecie to 180 centymetrów, ale sprawdź ten wymiar u przewoźnika, aby się upewnić. Jeśli zatem mała paleta będzie wypełniona po brzegi, ale okaże się zbyt wysoka – może być problem z jej wysłaniem. 

Powracając do tematu rozmiaru nadanej przesyłki, każda firma powinna sprawdzić wagę i wymiary palety. Dzieje się to oczywiście po odebraniu przesyłki. W razie nieścisłości firma ma prawo zwrócić się do nadawcy albo naliczyć dodatkowe opłaty. 

Sprawdź też dokładnie jakość materiału palety. Widoczne uszkodzenia czy złamanie jednej z desek mogą stwarzać ryzyko pęknięcia i stanowić zagrożenie w transporcie. Szczególnie dotyczy to palet z drewna, które często wykorzystuje się ponownie.

Palety mają szerokie zastosowanie w przemyśle i są obecne w różnych sektorach rynku. Nie mogą być jednak wykorzystywane do każdego rodzaju przewożonych towarów. Przewoźnicy często informują o całkowitym zakazie transportu niektórych przedmiotów, np. materiałów pirotechnicznych, substancji żrących, broni, zwierząt i roślin czy cennych dzieł sztuki. Zapoznaj się z regulaminem udostępnionym przez konkretną firmę, aby prawidłowo nadać przesyłki kurierskie.

Pamiętaj też, że przedmioty na paletach powinny być zapakowane i zabezpieczone w taki sposób, aby nie przemieszczały się podczas transportu. Nie powinny znajdować się na nich żadne luźne elementy.

Total
0
Shares
Poprzedni artykuł

Jakie są rodzaje palet?

Następny artykuł

Paleta niestandardowa – jak ją wysłać kurierem?

Powiązane artykuły