Dodatkowe źródło dochodu — jak je znaleźć?

Zawsze warto mieć dodatkowe źródło dochodu. Dotyczy to osób mających stałą pracę, jak i właścicieli firm. Dywersyfikując swoje dochody masz pewność, że nie zostaniesz z niczym w razie zwolnienia czy nagłej choroby. Dowiedz się, jakie dodatkowe źródło dochodu wspomoże cię w czasie kryzysu i umożliwi zachowanie płynności finansowej.

Dodatkowe źródło dochodów sprawi, że przestaniesz martwić się o swoje finanse – zwłaszcza, jeśli wymyślisz kilka sposobów na dorobienie. Wydaje ci się to niemożliwe? Dodatkowe zajęcie nie musi być czasochłonne. Wiele osób decyduje się na niewielkie inwestycje, które przynoszą stałe zyski. Poznaj dostępne dla wszystkich źródła dochodu i wybierz najlepsze dla siebie.     

Dodatkowe źródło dochodu – dlaczego warto go szukać?

Nie można przewidzieć przyszłości. Pandemia, rosnąca inflacja – firmy muszą przystosować budżety do niepewnych okoliczności. Pracując na etacie w największej korporacji, możesz wylądować w grupie osób wybranych do zwolnienia. Warto przygotować się na taką ewentualność.

Dodatkowe dochody są także przydatne, gdy twoja sytuacja zawodowa jest stabilna. Nie można mieć za dużo pieniędzy, prawda? Warto posiadać oszczędności, które zabezpieczą cię w razie choroby, wypadku, awarii samochodu czy komputera. Dodatkowy plus to trzymanie ich na lokacie lub koncie oszczędnościowym, z którego zyskujesz stały procent.  

Jeśli przy tym uda ci się w każdym miesiącu przeznaczyć budżet na przyjemności, możesz nazywać się rekinem biznesu. Zarobki większości osób w Polsce nie pozwalają na taki luksus: minimalna pensja nie zapewnia godnego życia, nie mówiąc o dodatkowych rozrywkach. Na pewno warto rozwijać swoje umiejętności i szukać bardziej opłacalnego zatrudnienia. Jednak nawet otrzymując wysokie wynagrodzenie, zadbaj o swoje finanse, szukając pobocznych źródeł dochodu. Co miesiąc staraj się oszczędzać przynajmniej kilkaset złotych.      

Branże, w których łatwo znaleźć dodatkowe źródło dochodu

Praca dodatkowa to pierwszy pomysł na dodatkowe źródło dochodu u większości osób. Zastanów się, co potrafisz najlepiej i które umiejętności możesz wykorzystać, pracując po godzinach. Znasz języki obce? Szybki dochód zapewnią ci korepetycje. Zwłaszcza w dużych miastach stawka godzinowa za lekcję angielskiego czy niemieckiego jest naprawdę kusząca.

Możesz udzielać także korepetycji z przedmiotów szkolnych dzieciom i młodzieży. Do najczęściej poszukiwanych zaliczają się matematyka, fizyka i chemia. Coraz częściej korepetytorzy oferują opcję nauki online: działając w taki sposób, dotrzesz do klientów z całej Polski. 

Zajęciem dla każdego jest sprzątanie. Duże firmy celują w pracowników pełnoetatowych, jednak możesz szukać zleceń samodzielnie, choćby wśród rodziny czy znajomych. Warto popytać również wśród wystawiających mieszkania na wynajem krótkoterminowy. Współpraca z osobą prywatną będzie dla nich bardziej opłacalna, a ty będziesz mieć możliwość poświęcania zajęciu maksymalnie kilka godzin tygodniowo.

Jeśli mieszkasz w dużym mieście i lubisz jeździć rowerem, zastanów się nad możliwością zarabiania jako dostawca jedzenia lub osoba dostarczająca przesyłki kurierskie. Wbrew pozorom nie jest to zajęcie wyłącznie dla obcokrajowców. Większość aplikacji umożliwia pracę w dowolnych godzinach. Możesz zalogować się na stanowisku, kiedy chcesz: nie tylko zarobisz, ale otrzymasz też solidną dawkę sportu.         

Dochód pasywny jako dodatkowe źródło dochodu

Jak znaleźć dodatkowe źródło dochodu bez wychodzenia z domu? Kiedy pracujesz na pełen etat, może brakować ci czasu na pracę dodatkową. Warto spróbować swoich sił w niewielkich inwestycjach. Gra na giełdzie czy inwestowanie w kryptowaluty niosą ze sobą duże ryzyko utraty kapitału, jednak korzystając ze stron pomagających początkującym inwestorom, możesz liczyć na szybki dochód. 

Istnieją też mniej ryzykowne źródła dochodu pasywnego. Zaliczają się do nich m.in. dywidendy wypłacane przez spółki skarbu państwa. Wystarczy, że zakupisz akcje, a co roku otrzymasz od firmy procent zysków. Nie musisz obstawiać zakładów, śledzić wykresów ani sprzedawać w pośpiechu akcji. Nie grozi ci również utrata kapitału. Niektórzy jednak twierdzą, iż daje to mniej satysfakcji.

Bezpiecznym wyborem są także lokaty, chociaż przy rosnącej inflacji ich opłacalność spada. Jeśli posiadasz wystarczający kapitał, warto zainwestować w nieruchomości. Nie ma pewniejszego pomysłu na dodatkowe źródło dochodu niż zakup mieszkania pod wynajem.          

Własny biznes jako dodatkowe źródło dochodu

Panuje przekonanie, że własna firma musi być głównym źródłem utrzymania. Rzeczywiście, z reguły prowadzenie biznesu zajmuje lwią część czasu w ciągu dnia, ale odpowiednio delegując zadania i mając zaufanych pracowników, możesz traktować ją jako dodatkowe źródło dochodów.

Za biznes niewymagający dużej uwagi uchodzi franczyza kurierska. Na start dostajesz pełne know-how od większego przedsiębiorcy, dlatego założenie działalności przychodzi łatwiej niż w przypadku nowego biznesu. Warunkiem dołączenia do sieci punktów kurierskich jest podpisanie umowy franczyzowej. W przypadku Ship Center dostajesz pomoc w zakresie znalezienia lokalu, skompletowania sprzętu, zatrudnienia pracowników oraz późniejsze wsparcie indywidualnego opiekuna. W praktyce otworzenie własnego punktu nadania paczek zajmuje maksymalnie dwa tygodnie.      

Dodatkowe źródło dochodu dzięki działalności w internecie

Liczne pomysły na dodatkowy dochód obejmują pracę w internecie. Możesz zarabiać na prowadzeniu social mediów małej firmy lub zdecydować się na pisanie artykułów sponsorowanych czy tworzenie grafik. Aby zacząć, nie potrzebujesz dużego doświadczenia. Wystarcza stworzenie przyciągającego wzrok portfolio.

Zyski z aktywnego działania w sieci możesz czerpać, wykorzystując własne konto na Instagramie czy TikToku. Jeśli zbierzesz duże grono odbiorców, zacznij proponować współpracę różnym markom na zasadach afiliacji. W zamian za polecanie otrzymasz do wypróbowania konkretny produkt. Kiedy twoi obserwujący zakupią go poprzez opublikowany przez ciebie link, dostaniesz procent z zysków. Najwięksi influencerzy i influencerki zarabiają w ten sposób na życie, a przy tym dostają dużo darmowych produktów.

Nieco zapomnianym sposobem na zarabianie w sieci jest blogowanie. Wymaga dużego zaangażowania, regularności w publikowaniu wpisów i umiejętności zainteresowania czytelników tematem. Z czasem blog przyniesie oferty współpracy oparte na afiliacji lub propozycje publikacji artykułów sponsorowanych – zwłaszcza jeśli będziesz tworzyć teksty przyjazne algorytmom wyszukiwarki Google.   

Dzielenie się wiedzą jako dodatkowe źródło dochodu

Internet daje najwięcej możliwości zarabiania na tym, co naprawdę cię interesuje. Coraz więcej osób korzysta z social mediów przy tworzeniu marek osobistych. Niektórzy opierają biznes także na blogowaniu. Odbiorcy nie szukają na Instagramie i Facebooku wyłącznie memów, a także wartościowych treści. Jeśli zdecydujesz się przekazywać swoją wiedzę online, pozwoli ci to uzyskać szybki dochód. 

Obecnie najpopularniejsze konta należą do dietetyków, trenerów rozwoju osobistego, psychologów i specjalistów od marketingu. Oferują produkty takie jak szkolenia, konsultacje czy e-booki. Najwięksi gracze publikują własne książki. W odmętach internetu znajdziesz odbiorców zainteresowanych również niszowymi tematami. Twoim zadaniem jest przyciągnięcie ich uwagi, a z czasem zachęcenie do skorzystania z oferowanych przez ciebie usług. Stopniowo buduj wizerunek eksperta, a wkrótce twoja pasja stanie się dodatkowym źródłem dochodu. Być może w końcu pozwoli nawet na zrezygnowanie ze stanowiska w korporacji.

Total
0
Shares
Poprzedni artykuł

Dochodowe biznesy, czyli opłacalne pomysły na własną działalność

Następny artykuł

Franczyna do 10 tysięcy — jaką warto wybrać

Powiązane artykuły