Chcesz wysłać towar na palecie? Bardzo istotny jest proces przygotowania przesyłki. Rozpocznij go od odpowiedniego spakowania towaru. Sprawdź, czym zabezpieczyć paletę, aby ochronić zawartość przed zniszczeniem i zapewnić bezpieczny transport do miejsca docelowego.
Zabezpieczenie palety – jak prawidłowo ułożyć towar?
Aby sprawnie zabezpieczyć każdy produkt mieszczący się na palecie, dobrze rozplanuj przestrzeń. Wykorzystaj maksymalnie platformę, którą masz do dyspozycji, a także zastosuj odpowiednie opakowanie zbiorcze. Paleta także powinna być dostosowana do towaru, który będzie na niej transportowany. Nie zawsze sprawdzi się popularna europaleta, bo może okazać się zbyt mała. Weź pod uwagę także inne rozmiary lub nawet indywidualnie wykonanie platformy dopasowanej do Twoich potrzeb.
Drobne produkty umieść w pudełkach i kartonach z wysokogatunkowej tektury, oczywiście nie zapomnij, by zabezpieczyć je od wewnątrz i od zewnątrz. Przydadzą się do tego wypełnienia (np. folia bąbelkowa, papier) i taśma klejąca. Jeśli nadajesz elementy o niestandardowych wymiarach i nietypowym kształcie, może być nieco trudniej. Zastosowanie folii, tektury i pasów transportowych może okazać się kluczowe. Dobrym pomysłem jest też umieszczenie towaru w skrzynce lub w dużym kartonie i uzupełnienie wolnej przestrzeni wypełnieniem. Pamiętaj jednak o wymogach przewoźników dotyczących wymiaru, wagi i wysokości.
Prawidłowe zabezpieczenie palet w transporcie wymaga zadbania o odpowiednie ułożenie przedmiotów na platformie, a konkretniej – o prawidłowy rozkład ciężaru. Najcięższy towar należy umieścić na samym dole, a najlżejszy u góry. To podstawowa zasada, którą stosuje się w branży transportowej. Drugi ważny aspekt to takie ułożenie przedmiotów, aby środek ciężkości znajdował się w centrum palety. Wtedy zadbasz o stabilność konstrukcji. Do układania pudełek na platformie mogą Ci się też przydać specjalne przekładki.
Jak przygotować paletę do przewozu?
Upewnij się, że w konstrukcji drewnianej nie ma wystających gwoździ, uszkodzeń mechanicznych, dziur, ubytków czy pęknięć. Niestety w takich przypadkach nawet dobre zabezpieczenie towaru na paletach nie pomoże. W trakcie jazdy może dojść do zniszczeń ładunku. Palety z tworzywa sztucznego albo plastiku nie powinny mieć żadnych drobnych pęknięć, ponieważ obciążenie może spowodować pęknięcie całej platformy i uszkodzenie paczek.
Podczas pakowania europalety lub platformy trzeba pamiętać o tym, aby waga całości nie przekraczała maksymalnego dopuszczalnego obciążenia. Przewoźnik może odmówić odbioru przesyłki, która nie spełnia wymogów, albo doliczyć dodatkową opłatę za transport cięższego towaru z wyższej kategorii. Pilnowanie tego parametru jest wyjątkowo istotne ze względu na bezpieczeństwo. Konstrukcja o zbyt małej nośności może ulec odkształceniom, a w najgorszym wypadku pęknąć w trakcie transportu – nawet mimo dobrego zabezpieczenia.
Towar ułożony? Pora dowiedzieć się, jak zabezpieczyć palety przed uszkodzeniem, przemieszczaniem się, brudem, wilgocią, a także niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Przy pomocy folii stretch dokładnie owiń swoją paletę. Zastosuj kilka warstw (przynajmniej trzy) oraz zadbaj o to, aby były one odpowiednio napięte. Folia jest rozciągliwa, ale nie może być mocno rozciągnięta, bo wtedy straci swoje właściwości. Dostawcy często decydują się na czarną folię, aby nie było widoczne, co znajduje się na palecie.
Nie zapomnij też o ochronie narożników np. arkuszami tektury. W ten sposób zabezpieczysz wrażliwe części palety przed uszkodzeniami mechanicznymi. Tak przygotowany towar z pewnością dotrze do odbiorcy w nienaruszonym stanie.
W przypadku niestandardowego towaru na palecie wykorzystaj folię, sznurek lub specjalne spinające taśmy transportowe. Pakunek musi być na tyle stabilny, aby nie przemieszczał się w trakcie przenoszenia. Dobrze zabezpieczone przesyłki paletowe przetrwają transport i nienaruszone trafią na magazyn, a następnie do odbiorcy.
Czy towar może wychodzić poza obszar przesyłki paletowej?
Paleta nie ma bocznych ścian, dlatego trzeba zachować dużą ostrożność podczas układania towaru, by nie wystawał on poza platformę. Przypominają o tym przewoźnicy. Jeśli tak się stanie, może być problem z transportem przesyłki w samochodzie, który ma przecież ograniczoną przestrzeń ładunkową i często precyzyjnie obliczone miejsce.
Nieprawidłowo przygotowana paleta może być uznana za niestandardową. Ponadto, jeśli pudełka będą wystawać poza obrys palety, mogą ześlizgnąć się podczas transportu. Wystawanie ładunku poza dostępny obszar skutkuje też mniejszą stabilnością konstrukcji, a co za tym idzie – ryzykiem uszkodzenia czy upadku towaru w trakcie jazdy.
Obszar przesyłki paletowej dotyczy nie tylko długości i szerokości, ale także wysokości. Pudełka na palecie można układać w stos (jedno na drugim) albo na przemian. Druga metoda przypomina układanie cegiełek. Nie możesz jednak zapomnieć o tym, jaka jest maksymalna dopuszczalna wysokość pakunku.
Jak poprawnie wypełnić wszystkie formalności dla przesyłki paletowej?
Zabezpieczenie ładunku palety to jedno, ale trzeba jeszcze odpowiednio nadać paczkę. Kiedy będziesz mieć gotową przesyłkę kurierską, to dokładnie ją zmierz i zważ. W ten sposób upewnisz się, że parametry mieszczą się w dopuszczalnym zakresie.
Następnie wybierz przewoźnika, któremu powierzysz swój towar. Z pomocą ShipCenter sprawnie, szybko i wygodnie porównasz oferty różnych firm kurierskich. Po wybraniu przewoźnika uzupełnij dane nadawcy i odbiorcy oraz określ wartość przesyłki do ubezpieczenia. Ubezpieczenie sprawia, że to przewoźnik bierze odpowiedzialność za dostarczenie palety w nienagannym stanie, a w razie nieprawidłowości nadawca może ubiegać się o odszkodowanie za uszkodzenia.
W ofercie przewoźników są często usługi dodatkowe, np. ekspresowa dostawa, potwierdzenie nadania paczki SMS-em, doręczenie w weekend albo pobranie. Za każdą dodatkową opcję trzeba dopłacić. W przypadku przesyłek paletowych – podobnie jak ma to miejsce w przypadku klasycznych paczek – przewoźnicy często udostępniają link do śledzenia drogi nadanego towaru.