Jak poprawnie zaadresować paczkę za granicę?

W ostatnim czasie wysyłanie paczek za granicę staje się coraz bardziej popularne. Przesyłki kurierskie przestały być usługą zarezerwowaną wyłącznie dla przedsiębiorców. Z dnia na dzień rośnie liczba osób prywatnych, które doceniają niskie ceny wysyłki i szybkość dostaw. Klienci mogą wygodnie wybierać dostawców z oferty porównywarek online i przesyłać paczki krajowe i międzynarodowe błyskawicznie, w cenach znacznie niższych niż kiedyś. Sprawdźmy zatem, jak poprawnie wysłać paczkę za granicę!

Jak zaadresować paczkę za granicę i na co zwrócić uwagę?

Usługę transportu przesyłki zapakowanej w kopertę, karton lub na palecie można zlecić profesjonalnym firmom kurierskim. Jest to szybki i bezpieczny sposób, aby przesyłać przedmioty lub dokumenty do znajomych, rodziny lub kontrahentów mieszkających w innych krajach. Co jest potrzebne do wysłania paczki, aby dotarła ona do odbiorcy bezpiecznie i bez opóźnień? Przede wszystkim należy ją poprawnie zaadresować! Właściwe opisanie paczki wysyłanej za granicę jest procesem wymagającym dokładności i dbałości o szczegóły. Na szczęście adresowanie zagranicznej paczki to dzisiaj proces szybki i prosty. 

Istotne jest, aby adres był czytelny i precyzyjny – tylko wtedy paczka dotrze do odbiorcy na czas. Jak zaadresować paczkę za granicę, aby dotarła nawet w 48 godzin? Jeśli zamierzasz wysłać paczkę na przykład w piątek, musisz wiedzieć, że kurierzy nie zawsze pracują w weekendy. W takim przypadku nadana przesyłka kurierska będzie składowana w magazynie dostawcy dodatkowe 2 dni.

W zależności od harmonogramu pracy i warunków dostaw konkretnego kuriera czas dostarczenia paczki będzie różny. Wszystkie przedmioty standardowo nadawane w kopercie, kartonie lub na większej palecie powinny mieć postać bryły o wymiarach, jakie są akceptowane przez konkretną firmę przewozową. Do niektórych paczek wymagane są dokumenty przewozowe, które jednoznacznie powinny identyfikować miejsce docelowe dostarczenia paczki. Na wszystkich przesyłkach zawsze musi znaleźć się etykieta ze wszystkimi niezbędnymi danymi.Wiele firm oferuje nadanie przesyłki nawet do najodleglejszych krajów na świecie. Warto również zabezpieczyć paczkę, np. folią stretch, aby mieć pewność, że całość będzie stabilna. Wiele firm kurierskich i pośredników umożliwia wygodną wysyłkę w jednym z punktów nadania paczek. Pracownicy w tego typu placówkach pomagają w prawidłowym pakowaniu przesyłek i doradzają, jak adresować paczkę.

Co musi znajdować się na etykiecie paczki?

Adresowanie paczki za granicę powinno uwzględniać standardowy format, który jest akceptowany w danym kraju. Najlepiej, aby adres i inne dane identyfikacyjne miejsca dostarczenia przesyłki były zapisane w języku danego kraju. Dzięki temu paczka dotrze do odbiorcy bez problemów. Jak najlepiej wysłać paczkę za granicę? Przede wszystkim należy podać dane nadawcy i odbiorcy:

 • imię i nazwisko odbiorcy i nadawcy lub nazwa firmy,
 • dokładne dane adresowe odbiorcy: państwo, jednostka administracyjna, miasto, kod pocztowy, ulica wraz z numerem,
 • dobrze jest również podać dodatkowo adres e-mail oraz numer telefonu odbiorcy i nadawcy w razie problemów z identyfikacją adresu przez kuriera.

W przypadku, kiedy paczka jest wysyłana za granicę, najlepiej podać dane nadawcy i odbiorcy w języku ojczystym. Oprócz danych adresowych, na paczce będą również umieszczone dodatkowe informacje. 

 • numer przesyłki nadany przez firmę kurierską,
 • masa całkowita paczki,
 • wartość paczki,
 • typ zawartości paczki.

Ostatni punkt jest szczególnie istotny, zwłaszcza jeżeli transportowany jest towar wrażliwy na uszkodzenia mechaniczne lub warunki pogodowe. Wówczas na pakunku powinno znaleźć się stosowne oznaczenie. Należy też upewnić się, że transport nadawanego towaru jest dozwolony.

O czym należy jeszcze pamiętać podczas adresowania paczki za granicę?

Adresując paczkę za granicę, należy jeszcze pamiętać o paru dodatkowych kwestiach. Warto upomnieć się u kuriera o możliwość śledzenia przesyłek. Choć większość firm kurierskich od razu po zarejestrowaniu umożliwia monitorowanie, to warto dopytać o numer paczki oraz możliwość jej nadzorowania online po numerze przesyłki. Podczas nadawania towarów, poza wymiarami istotna jest również całkowita masa brutto razem z opakowaniem. To jest często podstawą obliczenia ostatecznych kosztów wysyłki. Trzeba pamiętać, że różni kurierzy umożliwiają przewożenie paczek za granicę do pewnej, granicznej wartości masy całkowitej oraz gabarytów.

Czasem warto pomyśleć o dodatkowym ubezpieczeniu wysyłanych towarów, szczególnie jeśli są to kosztowne przedmioty. Wskazane jest podać kurierowi przybliżoną wartość, aby mógł on zaproponować odpowiednie ubezpieczenie. Nieznacznie zwiększy to opłatę za nadanie paczki.

Paczki wysyłane za granicę powinny być starannie zapakowane przy użyciu mocnego materiału ochronnego, aby zapobiec uszkodzeniu w czasie transportu. W przypadku wysyłki delikatnych przedmiotów dobrze jest je odpowiednio oznaczyć i dodatkowo zabezpieczyć folią bąbelkową czy wypełniaczem, aby wewnątrz foremnego opakowania nie było pustych przestrzeni.

Wysyłkę paczki za granicę warto poprzedzić porównaniem ofert różnych przewoźników. Na platformach online można łatwo sprawdzić, jaki przewoźnik będzie najlepszy dla naszej paczki, która jest dostarczana w konkretne miejsce za granicę. Proces składa się z kilku kroków.

 1. Wycena przesyłki zagranicznej przy użyciu kalkulatora online (na podstawie wymiarów paczki, masy oraz typu zawartości).
 2. Wybór konkretnego przewoźnika – system podpowiada najtańszą opcję.
 3. Zapłata za przesyłkę, np. PrePaid, DotPay lub w przypadku klienta biznesowego za pomocą opcji „Umowa” (z fakturą dla klienta).
 4. Wydrukowanie etykiety identyfikacyjnej dostarczonej na adres e-mail nadawcy.
 5. Przekazanie kurierowi zaadresowanej paczki wraz z wydrukowaną etykietą i dokumentami przewozowymi.
Total
0
Shares
Poprzedni artykuł

Jak najlepiej wysłać paletę do Niemiec?

Następny artykuł

Jak wysłać paczkę do Anglii?

Powiązane artykuły