Rodzaje i wymiary paczek — dlaczego są tak ważne?

Wymiary paczek to podstawa do ustalenia ceny za przesyłkę kurierską. Ich właściwe zmierzenie jest bardzo ważne. W razie popełnienia błędu kurier może odmówić przyjęcia przesyłki. Nie ze względu na złą wolę, a fakt, że nie zmieści się wraz z innymi paczkami w samochodzie. Dowiedz się, jakie są standardowe i niestandardowe wymiary paczek. 

Wymiary paczek i ich znaczenie w transporcie — paczki standardowe i niestandardowe

Każda firma kurierska posiada własne wytyczne odnośnie wymiarów przesyłek. Ship Center współpracuje z czołowymi kurierami w Polsce, aby dać Ci możliwość dostarczenia przesyłki w dowolne miejsce na świecie.  

W DHL wymiary paczek standardowych po zsumowaniu długości każdego boku nie mogą przekraczać 240 cm. W przypadku przesyłek niestandardowych limitem jest 300 cm, w tym długość maks. 200 cm. Na ostateczną cenę wpływa też waga, która nie powinna przekraczać 31,5 kg.

Firma Inpost narzuca większe ograniczenia, zwłaszcza jeśli wybierzesz paczkomat. Wymiary paczek podzielone są na gabaryty od A do C. W każdym przypadku ciężar przesyłki wynosi maks. 25 kg.

Paczka przekracza powyższe limity? Rozważ wysyłkę poprzez przewoźnika DPD lub Fedex. Wymiary paczek standardowych w pierwszej firmie mogą sumować się do maks. 300 cm. Waga nie powinna przekraczać 50 kg. W przypadku Fedex ciężar maksymalny wynosi aż 70 kg! Dopuszczalna suma długości boków jest taka sama. 

Wymiary paczek – jak mierzyć?

Nie wiesz, jak zmierzyć wymiary paczek kurierskich? Musisz wziąć pod uwagę najbardziej wysunięte punkty każdego boku. Na tej podstawie mierzysz:

  • długość (najdłuższy bok przesyłki);
  • wysokość (pierwszy krótszy bok przesyłki);
  • szerokość (drugi krótszy bok przesyłki).

Korzystając z paczkomatów, zyskujesz komfort nadania paczki o dowolnej porze. Jednak wysłanie nie będzie możliwe, jeśli wymiary przekroczą limity choćby o 1 cm. Dlatego przy wypełnieniu formularza dodaj zapas 1-2 cm do każdego boku. W przypadku pozostałych form wysyłki również zalecamy tę metodę.

Wymiary paczek gabarytowych u poszczególnych przewoźników

Na stronach przewoźników możesz spotkać się z określeniem „przesyłki kurierskie gabarytowe”. Stosuje się je w przypadku paczek, które są duże, a przy tym lekkie. Jak obliczyć wymiary paczki w takim przypadku? Każda firma ma własny wzór za usługę: 

  • wymiary paczek DPD – DŁ. x WYS. x SZER. /6000;
  • UPS – (DŁ x WYS x SZER) /4999;
  • wymiary paczek Inpost – (DŁ x WYS x SZER) /6000;
  • FEDEX EXPRESS – (DŁ x WYS x SZER) /6000;
  • DHL PARCEL – (DŁ x WYS x SZER) /4000;
  • DHL EXPRESS – (DŁ x WYS x SZER) /6000.

Rodzaje i wymiary paczek a sposób ich przewożenia — co warto wiedzieć przed zamówieniem kuriera?

Zlecenie wysyłki towaru za pośrednictwem Ship Center jest bardzo proste. Po zmierzeniu wymiarów sprawdź cennik przesyłek kurierskich. Na paczce musisz umieścić etykietę zawierającą dane nadawcy i adresata. Jeśli wysyłasz przesyłkę za pobraniem, w formularzu podaj również dane odbiorcy przelewu zwrotnego. Adresat dokonuje płatności przy odbiorze produktów, a my przesyłamy środki na Twoje konto w maks. 14 dni roboczych.

Total
0
Shares
Poprzedni artykuł

W co zainwestować pieniądze? Małe inwestycje kontra duże

Następny artykuł

Punkt kurierski — dlaczego warto go otworzyć w swojej okolicy?

Powiązane artykuły