Co to jest paleta?

Paleta to pojęcie w branży transportowej i logistycznej odmieniane przez wszystkie przypadki. Palety i półpalety mają kluczowe znaczenie w przewożeniu towarów oraz przechowywaniu ładunków w magazynach. Sprawdź, czym wyróżnia się standardowa paleta, do czego może służyć, a także jak wybrać odpowiednią do transportu. 

Czym jest paleta?

Paleta to platforma ładunkowa o płaskiej i dość prostej konstrukcji. Dzięki temu, że jest znana na całym świecie, znacznie ułatwia przewożenie ładunków. Najbardziej popularna na rynku jest paleta drewniana, ale istnieją też warianty wykonywane z innych materiałów. 

W przemyśle, gdzie składowanie ciężkich i wielkogabarytowych przedmiotów to codzienność, wykorzystuje się palety metalowe. W ostatnich latach większą uwagę poświęca się też tworzywom sztucznym. Ich wielokrotne wykorzystywanie i bezpieczeństwo w użytkowaniu to spore atuty. Palety z plastiku są łatwe w konserwacji, odporne na wilgoć i pleśń, a także odpowiednie do przewożenia żywności. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że w odróżnieniu od drewna tworzywo sztuczne nie nadaje się do naprawy ani recyklingu. 

Do czego służy paleta?

Standardowa paleta ma zwykle około 10–15 kilogramów nośności, co daje duże możliwości w zakresie wykorzystania. Może służyć do jednorazowego przewozu towaru albo stworzenia większego systemu przechowywania w halach, magazynach czy zakładach produkcji. Szacuje się, że w obiegu jest kilka miliardów palet. Są podstawową platformą do składowania, przechowywania i transportowania towarów. Dzięki nim można także nadawać przesyłki kurierskie z wielkogabarytowymi przedmiotami, określane jako paletowe.  

Europalety mają na tyle uniwersalną konstrukcję, że łatwo można je przewozić przy pomocy wózków widłowych. Często są stosowane w zagranicznych magazynach. Dużym plusem jest to, że rozmiar europalety jest ten sam właściwie na całym świecie, dlatego nie ma większych problemów z przewożeniem między państwami. 

Nie oznacza to jednak, że na rynku znajdziesz warianty w jednym rozmiarze. Przykładowo paleta niestandardowa (powiększona) jest znacznie szersza niż europaleta i można z jej pomocą np. nadawać przemysłowe przesyłki paletowe. Istnieją też specjalne konstrukcje przeznaczone do kontenerów. 

Jaką wybrać paletę do przesyłki?

Palety stosowane w branży transportowej muszą być dostosowane do rodzaju przewożonych towarów. Liczą się:

  • kształt, 
  • wymiary,
  • waga.

Nie bez znaczenia są również warunki przechowywania palety, np. wysoka wilgotność albo kontakt ze środkami chemicznymi. Przykładowo, drewno nie nadaje się do przewozu produktów spożywczych, bo nie spełnia standardów higienicznych.

Wysyłka towaru za granicę też rządzi się swoimi prawami. Stosowane wówczas palety muszą być zgodne z odpowiednimi przepisami. W Europie najpopularniejsze są europalety, które rozpoznasz po charakterystycznym napisie EUR na boku i typowym rozmiarze: 1200 x 800 x 144 mm. Zwróć też uwagę na oznaczenie palet logiem EPAL. To jasny sygnał, że mają odpowiednie certyfikaty jakości i są dopuszczone do obiegu w całej Unii Europejskiej. 

Jeśli potrzebujesz palety, nie musisz od razu kupować nowej. Jeśli paleta nie ma pęknięć i widocznych deformacji, nadaje się do użytku. Pamiętaj, że drewno musi być sztywne i solidne, aby wytrzymało duże obciążenie.

Total
0
Shares
Poprzedni artykuł

Adresowanie paczki – jak to poprawnie robić?

Następny artykuł

Ile kosztuje wysyłka palety kurierem?

Powiązane artykuły