Adresowanie paczki – jak to poprawnie robić?

Prawidłowe adresowanie paczki jest podstawowym wymogiem do jej doręczenia. Nawet najmniejszy błąd może sprawić, że przesyłka trafi w niepowołane ręce lub wróci do nadawcy. Mimo że dzisiaj adresowanie paczki często odbywa się automatycznie po wypełnieniu formularza online, to nadal warto wiedzieć, jak prawidłowo zaadresować przesyłkę.  

Adresowanie paczki – dane potrzebne do wysyłki paczki

Jak zaadresować paczkę, aby dotarła we właściwe miejsce? Nawet jeśli wysyłasz przesyłkę do osoby w tym samym mieście, musisz wpisać wszystkie wymagane dane. Należą do nich:

  • imię i nazwisko adresata lub nazwa firmy,
  • nazwa ulicy,
  • numer domu i mieszkania lub lokalu usługowego, 
  • kod pocztowy,
  • miejscowość. 

Kiedy wysyłasz paczki na poczcie, powyższe informacje wystarczą. Jeśli nie znasz kodu pocztowego obejmującego konkretny adres, znajdziesz go w internecie po wpisaniu ulicy i miasta. Pracownik poczty może też sprawdzić dla Ciebie tę informację. Nadawanie paczek kurierskich wymaga podania również numeru telefonu i adresu e-mail odbiorcy. Adresowanie przesyłki obejmuje także wpisanie tych samych danych w odniesieniu do nadawcy.     

Adresowanie paczki krajowej – jak je poprawnie wykonać?

Adresowanie paczek krajowych nie wydaje się skomplikowane. Schody pojawiają się, kiedy planujesz wysyłkę do małej miejscowości. Jak się adresuje paczkę do adresata mieszkającego na wsi, w której nie ma poszczególnych ulic? Pod nazwiskiem wpisujesz nazwę miejscowości, a po niej numer domu. Obok kodu pocztowego należy umieścić nazwę gminy.  

W Polsce nazwy miejscowości często się powtarzają, dlatego kod pocztowy zawiera informację, w jakim województwie leży miasto lub wieś. Jeśli na danym obszarze położonych jest kilka miejscowości nazywających się tak samo, należy dopisać obok nazwę najbliższego dużego miasta (np. Wołomin k. Warszawy).    

Adresowanie paczki za granicę – o czym pamiętać?

Jak się adresuje paczkę zagraniczną? Zasady są takie same, jednak adresy i kody pocztowe mają inny format niż polskie. Najczęściej są dłuższe, ze względu na odmienny podział administracyjny np. konieczność wpisania nazwy stanu czy hrabstwa. 

Prawdopodobnie odbiorca poda Ci adres w prawidłowym formacie ze wszystkimi szczegółami wymaganymi do dostarczenia przesyłki w jego kraju. W adresowaniu paczki za granicę najważniejsze jest umieszczenie na końcu nazwy państwa po polsku i po angielsku np. Włochy/Italy. Również przy adresie nadawcy musisz wpisać Polska/Poland. Paczka zagraniczna będzie najbardziej opłacalna przy wysyłce kurierem, co potwierdza cennik przesyłek kurierskich.  

Czy do adresowania paczki koniecznie jest coś poza adresem odbiorcy?

Adresowanie paczki kurierskiej zawsze wymaga podania również adresu e-mail i numeru telefonu. Na Poczcie Polskiej te informacje także coraz częściej są zbierane. Dzięki nim kurier ma możliwość skontaktowania się z odbiorcą w celu ustalenia szczegółów doręczenia. W przypadku paczek wysyłanych poprzez automaty paczkowe czy punkty pick-up są to jedyne dane (poza nazwiskiem odbiorcy), jakie nadawca musi umieścić na opakowaniu. 

Jak napisać adres na paczce? Obecnie odchodzi się od wpisywania go bezpośrednio na przesyłce. Jeśli zdecydujesz się na wysyłkę kurierem, przez internet generujesz etykietę adresową. Następnie ją drukujesz i przyklejasz na opakowanie (ewentualnie może ona zostać przywieziona przez kuriera). Bardzo ważne, aby etykieta wysyłkowa została przyklejona w widocznym miejscu i nie była zasłonięta taśmą.

Wysyłanie przesyłki na poczcie wygląda podobnie, jednak polecenie doręczenia wypełniasz ręcznie. Czasem pracownicy wymagają ponownego wpisania adresu bezpośrednio na opakowaniu.

Dlaczego adresując paczkę, potrzebne są dane nadawcy?

       Jak opisać paczkę, aby doręczenie odbyło się bez przeszkód? U wszystkich przewoźników wymagane jest również podanie adresu nadawcy. Jeśli odbiorca odmówi przyjęcia paczki lub pojawi się inny problem przy dostawie, kurierzy będą wiedzieć, dokąd zwrócić przesyłkę. Niestety należy wtedy ponownie pokryć koszty transportu, którego opłaty zależą od konkretnego przewoźnika.

Total
0
Shares
Poprzedni artykuł

Awizo – czym jest, jak działa i ile dni na odebranie przesyłki?

Powiązane artykuły