Ile zarabia kurier? Sposoby i modele rozliczeń


Rynek zakupów internetowych w ostatnich latach bardzo dynamicznie rośnie, co przekłada się na większe zapotrzebowanie na kurierów. Dostawy paczek odbywają się każdego dnia, często również w weekendy. Przybywa zatem kurierów, którzy cieszą się z coraz wyższych zarobków. Ile zarabia kurier i w jaki sposób najlepiej rozliczać się z pracodawcą? Na te i wiele innych pytań dotyczących zarobków i pracy kuriera odpowiadamy w poniższym tekście.

Kurier – jak nim zostać?

Zanim zajmiemy się wyjaśnieniem kwestii tego, ile zarabia kurier, przedstawimy pokrótce, jak zostać kurierem. Nie istnieją żadne wymogi względem wykształcenia czy innych kwalifikacji, niezbędnych do pracy jako kurier. W zasadzie jedynym konkretnym wymogiem jest posiadanie prawa jazdy kategorii B. Niemniej jednak niezbędne są pewne predyspozycje, takie jak:

 • punktualność,
 • dobra umiejętność prowadzenia samochodu,
 • siła fizyczna,
 • dobry kontakt z ludźmi,
 • zdolności logistyczne.

Niewątpliwie praca jako kurier bezwzględnie wymaga punktualności. Kurier pracujący z opóźnieniami nie jest pożądany w żadnej firmie. Punktualność decyduje również o tym, ile zarabia podwykonawca firmy kurierskiej, czyli po prostu kurier. Warto pamiętać, że kurierzy większość czasu spędzają za kierownicą, więc wysoka umiejętność prowadzenia samochodu jest niezbędna, podobnie jak siła fizyczna, bez której trudno pakować przesyłki, czy też wręczać paczki odbiorcom. Jeśli chodzi o dobry kontakt z ludźmi, niewątpliwie przyjazność pomaga w pracy kuriera, który codziennie ma kontakt z kilkudziesięcioma osobami.

Warto mieć na uwadze, że o tym, ile zarabia kurier na godzinę oraz czy w ogóle dana osoba otrzyma zatrudnienie w firmie kurierskiej, decydują jej zdolności logistyczne. Do zadań kurierów należy bowiem planowanie trasy dostaw, tak aby przejechać jak najmniej kilometrów i w jak najkrótszym czasie dostarczyć jak najwięcej paczek.

Pracy jako kurier należy szukać w ogłoszeniach o pracę lub bezpośrednio w firmach kurierskich, takich jak InPost czy DPD. Przeważnie wymagania pracodawcy nie są wysokie, choć czasami może być wymagane pewne doświadczenie. Podczas aplikacji o pracę niezbędne będzie prawdopodobnie także zaświadczenie o niekaralności. 

Obowiązki kuriera, czyli jak wygląda jego praca?

Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, jak wygląda praca kuriera. Oczywiście dostarcza on paczkę z punktu należącego do firmy przewozowej, czy też punktu kurierskiego, takiego jak nasz, do odbiorcy. Jednak to nie wszystko. Do jego zadań należą również:

 • wspomniane wcześniej planowanie trasy,
 • ładowanie paczek do samochodu,
 • przyjmowanie płatności od odbiorców,
 • przekazywanie płatności dostawcom,
 • zabezpieczenia przesyłek.

Jak widać, bycie kurierem to nie tylko pokonywanie trasy z punktu A do punktu B. Obowiązki kuriera są o wiele większe.

Ile zarabia kurier – modele rozliczeń

Przechodzimy w końcu do meritum tekstu, a więc do kwestii tego, ile zarabia kurier. Należy od razu zaznaczyć, że czynników decydujących o tym, ile zarabia kurier w Polsce, jest wiele. Jednym z nich jest model zatrudnienia, a tym samym również rozliczenia. Tak więc możliwości w tym zakresie jest kilka:

 • Umowa o pracę – kurierom pracującym na umowie o pracę pracodawca każdego miesiąca wypłaca konkretną stawkę, określoną w umowie. Średnie pensje kurierów na umowie o pracę to ok. 4000 zł brutto, przy czym wiele zależy od konkretnego pracodawcy. Wysokie koszty ponoszone przez pracodawcę sprawiają, że dla kuriera umowa o pracę to najmniej opłacalna forma zatrudnienia, jeśli chodzi o wysokość miesięcznego wynagrodzenia.
 • Umowa o dzieło/ zlecenie – praca w oparciu o umowy cywilnoprawne to oferta skierowana głównie do pracowników dorywczych, którymi często są studenci lub inne osoby, dla których dostarczanie paczek nie jest głównym zajęciem. Niskie koszty ponoszone przez pracodawcę sprawiają, że bycie kurierem na umowie o dzieło lub zlecenie to pod kątem finansowym bardzo opłacalne rozwiązanie.
 • Faktura – rozwiązanie zdecydowanie najczęstsze, które pozwala na wysokie zarobki, jednak stawia również wysokie wymagania przed pracownikami. W tym przypadku przewoźnik nie jest bezpośrednim pracodawcą kuriera, lecz zatrudnia go jako podwykonawcę. Firmy kurierskie co miesiąc opłacają faktury wystawiane przez kurierów, których wysokość jest uzależniona od liczby paczek dostarczonych w danym miesiącu. Pytanie o to, ile zarabia kurier na własnej działalności, jest w rzeczywistości pytaniem, ile zarabia kurier z własnym samochodem. Posiadanie własnego samochodu jest zwykle koniecznością dla kandydatów, którzy chcą pracować jako kurierzy w oparciu o rozliczenie na fakturze. Ile zarabiają kurierzy, którzy decydują się na rozwożenie paczek własnym samochodem? W tym przypadku mówimy o zdecydowanie wyższych kwotach niż przy umowie o pracę. Wyjaśniamy tę kwestię bardziej szczegółowo w dalszej części tekstu.

Ile zarabia kurier z własnym samochodem?

Powyżej wyjaśniliśmy już, że o tym, ile zarabia kurier, w dużej mierze decyduje forma zatrudnienia. Z formą zatrudnienia ściśle związana jest kwestia posiadania własnego samochodu. Obecnie w branży preferowani są kurierzy z własnymi pojazdami – jest im zdecydowanie łatwiej znaleźć zatrudnienie i mogą liczyć na wyższe zarobki. Jakie konkretnie? Ile zarabia kurier na działalności?

Na postawione powyżej pytanie trudno odpowiedzieć jednoznacznie, ponieważ o tym, ile zarabia kurier z własnym samochodem, decyduje nakład pracy w danym miesiącu. Im więcej rozwiezionych paczek, tym wyższe zarobki. Tym samym bardziej trafnym jest pytanie, ile zarabia kurier od paczki. Poszczególne firmy mają swoje stawki, które oscylują w granicach 3,5-5 zł za paczkę. Niektórzy dostawcy oferują kurierom bonusy za towary o większej wadze.

Zatem ostatecznie, ile można zarobić, rozwożąc paczki własnym samochodem? W dużym mieście nietrudno osiągnąć zarobki rzędu 6000 zł miesięcznie, a często przekraczają one nawet 8000 zł. Koszty paliwa, a czasami nawet niewielkich napraw, są w wielu przypadkach opłacane przez przewoźnika. Trzeba pamiętać o przyspieszonej eksploatacji samochodu wskutek jego częstego użytkowania. Jednak podsumowując, jeśli chodzi o pracę jako kurier, zarobki są najwyższe właśnie w przypadku osób dysponujących swoimi pojazdami. 

Od czego zależą zarobki kuriera?

Powyżej już kilkukrotnie wykazaliśmy, że pytanie ile zarabia się jako kurier, jest bardzo ogólne i nie sposób udzielić na nie jednoznacznej odpowiedzi. Czynników decydujących o zarobkach kuriera jest całe mnóstwo. Podsumujmy je zatem. O tym, ile zarabia kurier w Polsce, decydują:

 • forma zatrudnienia/ rozliczenia,
 • posiadanie własnego pojazdu lub jego brak,
 • umiejętność planowania optymalnej trasy,
 • stawki w danej firmie kurierskiej,
 • liczba przewożonych paczek.

Warto mieć na uwadze, że nieco wyższe zarobki są w dużych miastach. Ponadto, o tym ile zarabia kurier na godzinę, decyduje wielkość obszaru, na którym działa. Nie chodzi tutaj o różnice rzędu kilku kilometrów kwadratowych, jednak jeśli dostawa wymaga od kuriera przenocowania poza domem, może on liczyć na zdecydowanie wyższy zarobek. Dlatego też odpowiadając na pytanie, ile zarabia kurier międzynarodowy, należy uczciwie przyznać, że zdecydowanie więcej niż kurier w Polsce.

Czy punkt kurierski może być dodatkowym zarobkiem kuriera?

Wyjaśniliśmy, ile zarabia kurier i od czego zależą jego zarobki. Pozostaje jeszcze kwestia tego, czy kurierzy mają jakieś opcje na dodatkowy zarobek. Jedną z opcji jest z pewnością franczyza kurierska, kurier posiada bowiem wiedzę i doświadczenie w zakresie organizacji procesu przesyłania paczek, przez co potrafi prowadzić punkt kurierski w sposób profesjonalny. Nasza firma Ship Center oferuje współpracę na zasadzie franczyzy. Wyróżniamy się  wymogiem niskiej kwoty inwestycji, szybkim zwrotem dzięki wysokim zyskom oraz pełnym wsparciem naszych franczyzobiorców. 

Jeśli nie jesteś zadowolony z tego, ile zarabia kurier, skontaktuj się z nami. Szybko i wygodnie otworzysz z nami punkt kurierski oferujący co najmniej 10 usług. Dowiedz się więcej na ten temat na naszej stronie lub od razu napisz do nas albo zadzwoń.

Total
0
Shares
Poprzedni artykuł

Ile zarabia punkt kurierski i czy opłaca się go prowadzić?

Następny artykuł

W co zainwestować pieniądze? Małe inwestycje kontra duże

Powiązane artykuły