Jak odesłać paczkę kurierem krok po kroku?

Zakupy online dają olbrzymie możliwości. Nie zawsze wszystko musi jednak iść po Twojej myśli. Jeżeli chcesz zwrócić towar, możesz to zrobić w naprawdę prosty sposób. Zanim się na to zdecydujesz, upewnij się jednak, że wiesz, jak odesłać paczkę kurierem, aby obniżyć koszty i dobrze zabezpieczyć produkty.

Dokonanie zwrotu towaru to niemal standardowy element zakupów online. Często okazuje się, że dzięki obowiązującemu prawu korzystamy z niego częściej niż w przypadku handlu w punktach stacjonarnych. Zdecydowaną większość towarów zakupionych poza siedzibą przedsiębiorstwa można zwrócić bez wskazywania powodu w ciągu 14 dni. Jednocześnie wciąż duża liczba nabywców niezbyt chętnie korzysta z przysługujących im możliwości. Bardzo często wskazują przy tym, że winę za to ponosi dosyć skomplikowana procedura odesłania paczki. W tym artykule przeczytasz, jak zwrócić przesyłkę kurierską bez zbędnego stresu.

Jak odesłać paczkę kurierem, czyli co trzeba zrobić?

Technicznie rzecz biorąc, dokonanie zwrotu otrzymanej paczki wygląda niemal tak samo, jak jej nadawanie. Konsument korzystający z prawa do odstąpienia od umowy musi więc po prostu skutecznie dostarczyć towar nadawcy. Oczywiście najczęściej robimy to za pośrednictwem kuriera. 

Jak zwrócić paczkę? Najpierw warto rozprawić się z kilkoma mitami:

  • Produkt nie musi być zapakowany w tym samym kartonie, w którym został przesłany.
  • Poza kilkoma wyjątkami, takimi jak towary szybko psujące się, tracące wartość po otwarciu (np. soczewki kontaktowe) czy produkty higieniczne, przedsiębiorca jest zobowiązany przyjąć zwrot towaru zakupionego przez Internet w ciągu 14 dni.
  • Masz prawo sprawdzić działanie zakupionych towarów, np. przymierzyć ubrania czy włączyć sprzęt elektroniczny.
  • Przesyłka zwrotna nie musi być nadana tą samą firmą kurierską.
  • Jeżeli sprzedawca nie poinformuje Cię o prawie do odstąpienia od umowy, czas na zwrot wydłuża się aż do 12 miesięcy.

Jak widać, masz sporo możliwości dotyczących transportu przesyłki. Wskazany w prawie termin na odstąpienie od umowy jest przy tym często dodatkowo rozszerzany przez sklep internetowy. Jednocześnie musisz dowiedzieć się, jak zapakować paczkę do zwrotu, aby w odpowiedni sposób ją zabezpieczyć. Warto też poznać cennik paczek kurierskich, by nie przepłacać.

Kto ponosi koszt zwrotu paczki kurierem?

Wszyscy cenimy zakupy online za niskie koszty, dostawę w dogodnym terminie i absolutne minimum procedur. Kto musi zapłacić za zwrot? Wiele zależy od polityki konkretnego sklepu internetowego. W części przypadków kupujący nie będzie ponosił z tego tytułu żadnych wydatków. Sprzedawca może więc np. samodzielnie zorganizować przesyłkę. 

Warto również dowiedzieć się, jak odesłać paczkę na koszt odbiorcy, ponieważ to model realizacji zwrotu wybierany przez niektóre firmy. W takiej sytuacji większość konsumentów poszukuje przede wszystkim tanich firm kurierskich, co pozwoli im na obniżenie kosztów. Informacji na ten temat szukaj w regulaminie konkretnego sklepu internetowego.

Jak nadać paczkę zwrotną kurierem?

Zastanawiasz się, jak zwrócić paczkę? Nie będzie się to różniło od nadania standardowej przesyłki do odbiorcy (o ile oczywiście polityka sklepu internetowego nie wskazuje inaczej i nie daje dodatkowych możliwości związanych ze zwrotem). Oto co musisz zrobić:

  • Znajdź firmę kurierską: w pierwszym kroku zdecyduj, jaką usługę kurierską wybierzesz. Pamiętaj, że cena to nie wszystko, zwłaszcza w przypadku cennych przedmiotów. 
  • Zapewnij dobre opakowanie: w co zapakować paczkę do zwrotu? Jak już ustaliliśmy, nie musisz korzystać z paczki, w której został dostarczony produkt (zwłaszcza że w wielu przypadkach będzie zniszczona, chociażby ze względu na konieczność jej otwarcia). Upewnij się, że opakowanie będzie dobrze dopasowane i zabezpieczy przedmiot od uszkodzeń. Coraz częściej karton, w którym otrzymasz zamówienie, będzie dostosowany do realizacji przesyłki zwrotnej. W takim przypadku możesz z niego skorzystać.
  • Wyślij przesyłkę. Jeżeli korzystasz z prawa do odstąpienia od umowy, masz na to 14 dni od daty otrzymania przesyłki. Nie zapomnij także o złożeniu oświadczenia o odstąpieniu od umowy we wskazanym w prawie terminie. Upewnij się, że wysyłasz paczkę pod właściwy adres.

O czym należy pamiętać podczas odesłania paczki kurierem?

Zwrot produktu zakupionego przez Internet w większości przypadków będzie bardzo prosty.  To, jak odesłać kurierem otrzymane wcześniej zamówienie i kto za to zapłaci, zależy natomiast od regulaminu konkretnego sklepu. Przede wszystkim musisz zorientować się, w co zapakować paczkę do zwrotu oraz wybrać odpowiednią firmę kurierską. Dalsze postępowanie nie będzie różniło się od realizacji standardowej wysyłki.

Total
0
Shares
Poprzedni artykuł

Jak i gdzie najtaniej wysłać paczkę?

Następny artykuł

Jak tanio wysłać felgi kurierem?

Powiązane artykuły