Jak i gdzie najtaniej wysłać paczkę?

Korzystanie z usług firm zajmujących się dostarczaniem przesyłek stało się bardzo powszechne. Współpracują z nimi nie tylko przedsiębiorcy specjalizujący się w handlu w Internecie, ale również konsumenci sprzedający towary we własnym zakresie. Warto więc dowiedzieć się, jak najtaniej wysyłać paczki, nie rezygnując przy tym z bezpieczeństwa i komfortu.

Jeszcze kilkanaście lat temu firmy zajmujące się dystrybucją paczek można było policzyć na palcach jednej ręki. Obecnie usługi dostarczenia paczek realizuje wiele wyspecjalizowanych przedsiębiorstw, które oferują nie tylko konkurencyjne warunki cenowe, ale również bardzo wygodne rozwiązania. 

Coraz częściej, aby nadać paczkę, nie trzeba nawet dysponować drukarką, by wydrukować etykietę ani udać się do punktu odbioru przesyłek. Wysyłanie paczek do adresata znajdującego się w na dobrą sprawę dowolnym miejscu może być więc bardzo proste. Warto więc dowiedzieć się, jak tanio wysłać paczkę. Tym bardziej że oszczędności mogą być całkiem spore, a najtańsza przesyłka wcale nie musi oznaczać niskiej jakości obsługi.

Jak najtaniej wysłać paczkę na terenie Polski?

Wysłanie paczki to bez wątpienia czynność, z którą miała do czynienia spora część Internautów. Korzystanie z usług poczty lub kuriera zdarza się stosunkowo często, chociażby w sytuacji, w której sprzedajemy przedmioty na portalach aukcyjnych albo chcemy dokonać zwrotu nietrafionego zakupu. 

Oferta przedsiębiorstw rozwija się wraz z odnotowującym rekordy rynkiem e-commerce, a tanie wysyłanie paczek jest coraz prostsze. Jak najtaniej nadać paczkę? Przepis na oszczędności jest bardzo prosty. Wystarczy skorzystać z porównywarki przesyłek kurierskich. W tym celu, na stronie, należy wprowadzić:

  • rodzaj przesyłki, 
  • wymiary przesyłki oraz jej wagę, 
  • rodzaj opakowania, 
  • kraj nadania i odbioru.

Po wskazaniu charakterystyki przesyłki dowiesz się, gdzie najtaniej nadać paczkę. Porównywarka uwzględnia najważniejsze firmy kurierskie, takie jak InPost, DHL, UPS, FedEx, Pocztex czy DPD. Nie brakuje również i mniej popularnych przewoźników, którzy również pozwalają na dostarczenie paczki tanio.

Jak najtaniej wysłać paczkę za granicę?

Transport przesyłki za granicę w dzisiejszych czasach nie stanowi już większego problemu. Usługę tego typu oferuje również Poczta Polska. Czym kierować się przy wyborze firmy? Bez wątpienia trzeba patrzeć na relację jakości do wyceny i czasu doręczenia. Ile kosztuje nadanie paczki za granicę? Przesyłka będzie wiązała się z wyższymi kosztami niż transport krajowy. 

Wiele zależy od dystansu dzielącego nadawcę i odbiorcę. Poza tym pod uwagę należy wziąć standardowe czynniki, takie jak rozmiary wysyłki i jej waga. Warto mieć także na uwadze, że nie wszystkie firmy kurierskie zajmują się transportem poza granice kraju, więc do dyspozycji może być nieco mniej propozycji. Wysyłka paczki nadal będzie jednak prosta i na dobrą sprawę nie będzie różnić się od nadania paczki w granicach kraju.

Od czego zależy cena wysyłki paczki?

Usługa dostarczenia przesyłki jest wyceniana w zależności od kilku czynników. Dzięki temu, odpowiednio dobierając te, na które masz wpływ, możesz znacznie zredukować wydatki. Jak najlepiej wysłać paczkę, aby osiągnąć wymierne oszczędności?

  • Znajdź firmę realizująca przesyłkę: oczywiście spory wpływ na opłaty ma cennik paczek kurierskich wybranej firmy. Najpierw ustal w formularzu porównywarki, którym spedytorem najlepiej wysłać paczkę.
  • Miejsce nadania i odbioru: im większy dystans, tym większe koszty. Więcej trzeba będzie zapłacić także za paczkę zagraniczną.
  • Waga przesyłki: jednym z czynników wpływających na cenę jest waga. Im cięższa paczka, tym większe koszty trzeba będzie ponieść.
  • Rozmiar i wymiary paczki: duży wpływ na koszty ma rozmiar paczki. Niestandardowa przesyłka będzie zdecydowanie droższa. Warto więc poświęcić nieco czasu na dobre spakowanie przedmiotów.
  • Opakowanie także ma wpływ na to, ile kosztuje wysyłka paczki. Najtaniej uda się ją nadać, wybierając karton lub kopertę kurierską. Niestandardowe opakowania przekładają się natomiast na wyższą cenę. Przede wszystkim należy jednak stawiać na bezpieczeństwo przesyłki.
  • Dodatkowe opcje: więcej zapłacisz, jeżeli zdecydujesz się na nadanie przesyłki za pobraniem czy wybierzesz dodatkową usługę w postaci np. powiadomienia SMS o dostarczeniu wysyłek do adresata. Oczywiście większe opłaty będą związane z wyborem ubezpieczenia przesyłki. Jednocześnie skorzystanie z niego może być dobrym wyborem zwłaszcza w przypadku bardziej wartościowych paczek.

Wysyłka paczki z domu czy z paczkomatu – która opcja jest tańsza?

Ostatnimi czasy coraz większą popularnością cieszą się paczkomaty. Przydają się nie tylko w przypadku odbioru przesyłki: z ich pomocą można również nadawać paczki. W wielu przypadkach może być to wygodne rozwiązanie, zwłaszcza jeżeli paczka nie jest zbyt duża. Pod uwagę należy wziąć przede wszystkim ograniczenia. Maksymalne wymiary paczki to 410 na 380 na 640 milimetrów. Przesyłka nie może przekroczyć także 25 kg.  Co ważne, przesyłkę można nadać na dwa sposoby. 

Jeden z nich zakłada wygenerowanie etykiety w serwisie internetowym i zeskanowanie jej przy paczkomacie. Drugi sprawdzi się natomiast w przypadku osób, które np. nie posiadają drukarki i chcą załatwić wszystko, korzystając jedynie z aplikacji mobilnej. Bezpośrednio w niej można wskazać dane odbiorcy, wnieść opłatę, a następnie otworzyć odpowiednią skrytkę paczkomatu.

Warto wziąć pod uwagę, że nie zawsze będzie to najtańsza wysyłka paczki. W każdym przypadku dobrym pomysłem będzie sprawdzenie oferty kurierów w naszej porównywarce.

Total
0
Shares
Poprzedni artykuł

Franczyza w domu – od czego należy zacząć?

Następny artykuł

Jak odesłać paczkę kurierem krok po kroku?

Powiązane artykuły