Wysyłka opon, czyli jak przygotować i wysłać opony kurierem?

Dzięki pomocy firm kurierskich wysyłanie niemal dowolnej przesyłki jest bardzo proste. Problemy zaczynają się wtedy, kiedy przybiera niestandardowe wymiary i formę. Jednym z takich przypadków jest bez wątpienia wysyłka opon. Jak wysłać opony kurierem, uwzględniając ich bezpieczeństwo i obniżając koszty? Sprawdźmy!

Opony i kompletne koła należą do jednych z najczęściej wysyłanych części samochodowych. Bardzo często potrzebę ich transportu zgłaszają nie tylko wyspecjalizowane serwisy i punkty sprzedaży, ale również osoby prywatne. Bezkonkurencyjna pod tym względem pozostaje wysyłka opon kurierem, która pod wieloma względami nie różni się od przewozu innych towarów. 

Tego typu usługę realizuje również wiele popularnych firm kurierskich. Pakowanie opon sprawia jednak wiele problemów i w niektórych przypadkach może być powodem odmowy przyjęcia przesyłki przez kuriera. Warto dowiedzieć się, jak uniknąć potencjalnych problemów i upewnić się, że opony trafią w nienaruszonym stanie do adresata.

Wysyłka opon – jak wysłać opony kurierem?

Wysyłka kół kurierem różni się od innych przesyłek niestandardowym wymiarem. Wiele osób zastanawia się, jak podejść do ich pakowania, zwłaszcza w przypadku transportu kompletu opon. Firmy kurierskie dość często muszą sobie radzić z gabarytem tego typu, wobec czego przygotowały specjalne procedury, które znacząco ułatwiają działanie. 

Warto zwrócić także uwagę na to, że część z nich wprowadza limity dotyczące zarówno liczby opon w jednej przesyłce, jak i ich wagi czy średnicy. Przed nadaniem przesyłki należy więc w każdym przypadku upewnić się, jak wyglądają przepisy w konkretnej firmie. Podpowiadamy, jak prezentują się najczęściej pojawiające się w ofertach kurierów warunki wysyłki opon:

 • Większość firm kurierskich dopuszcza pakowanie jednej sztuki opony w ramach jednej przesyłki, część przewiezie dwie opony pakowane jedna na drugiej.
 • Warto zwrócić także uwagę na maksymalne wymiary opon do wysyłki. Znaczna część firm kurierskich wprowadza limit 15 cali lub 60 cm średnicy. Nie oznacza to oczywiście, że nie uda się wysłać np. opon 17 czy 18-calowych. Wybór przedsiębiorstw, które podejmą się transportu, będzie jednak mniejszy.
 • Maksymalna waga przesyłki: opona charakteryzuje się nie tylko sporymi wymiarami, ale również wagą. W większości przypadków uda się ją jednak wysłać bez większych problemów, ponieważ firmy kurierskie wyznaczają limit wagi przesyłki tego typu w okolicach 30-35 kg. Może być to jednak problem np. jeśli chcesz wysłać w jednej przesyłce dwie opony z felgami. Na wszelki wypadek zważ je przed przekazaniem kurierowi.

Zwróć także uwagę na to, że firmy kurierskie zwykle rozróżniają przesyłki standardowe oraz niestandardowe. Oczywiście za te drugie przyjdzie zapłacić więcej i to dobry sposób na poszukiwanie oszczędności: w wielu przypadkach masz spory wpływ na koszt wysyłki opony. Na przykład może okazać się, że o ile opony pakowane pojedynczo będą rozliczane w ramach przesyłki standardowej, pakowanie dwóch sztuk będzie wiązało się już z koniecznością wyboru droższej przesyłki niestandardowej. Ta sama sytuacja dotyczy wysyłki opon z felgami lub bez nich.

Jak nadać opony kurierem? Po odpowiednim spakowaniu będzie to bardzo proste. Wystarczy wybrać firmę kurierską oraz zamówić transport. W następnym kroku możliwe stanie się dostarczenie opon do wskazanego punktu lub odebranie ich bezpośrednio przez kuriera.

Wysyłka opon w kraju i za granicą, czyli na co trzeba uważać?

Oczywiście nic nie stroi na przeszkodzie, aby oponę wysłać nie tylko w kraju, ale również poza jego granice. Takie usługi swoim klientom oferuje większość najpopularniejszych firm kurierskich. Co ważne: w poszczególnych krajach może różnić się dopuszczalny sposób przewozu opon. 

O ile w kraju kurier przyjmie więc np. podwójnie pakowane opony, które nie są w pełni owinięte folią lub stretchem, ich przewóz w takiej formie w niektórych państwach może nie być możliwy. Dla własnego bezpieczeństwa (oraz bezpieczeństwa samej przesyłki), w przypadku wysyłania opon poza granice zrezygnować z pakowania ich parami oraz szczelnie je owinąć.

Druga różnica dotyczy wydatków. Koszt wysyłki opony kurierem poza granice kraju będzie oczywiście wyższy od przewozu w Polsce. Wiele zależy także od wymiarów przesyłki, więc zwróć też uwagę na to, czy wysyłka opony nie została zakwalifikowana jako przesyłka niestandardowa.

Jak zapakować opony do wysyłki krok po kroku?

Wiele osób obawia się tej czynności, jednak jest to w pełni nieuzasadnione. Pakowanie opon nie powinno sprawiać większego problemu nawet osobom, które robią to po raz pierwszy i nie mają zbyt dużych umiejętności technicznych. Jak zapakować koła do wysyłki? Tak wygląda cały proces krok po kroku:

 • Umyj opony: jeżeli sprzedajesz używane opony, podstawą będzie ich dokładne oczyszczenie (oczywiście ta sama zasada dotyczy nowych opon, które uległy zabrudzeniu oraz felg, jeżeli zamierzasz wysłać koła w komplecie). Jest to o tyle ważne, że kurierzy w większości przypadków odmówią przewozu brudnych opon. Możesz np. udać się na myjnię bezdotykową, a następnie dokładnie osuszyć opony.
 • Wybierz rodzaj pakowania: większość osób wybiera folię, którą następnie owijają opony. W niektórych przypadkach (zwłaszcza przy małej średnicy) może się jednak okazać, że uda się dobrać odpowiedni karton. Będzie to bardzo dobre rozwiązanie, ponieważ tak zapakowana opona powinna zostać nadana jako paczka standardowa.
 • Owiń opony folią: nawet jeśli zamierzasz spakować opony do kartonu, warto owinąć je wcześniej folią stretchową. Tak zabezpieczone będą mniej podatne na uszkodzenia. 
 • Naklej etykietę: jak wysłać koła kurierem? Jeśli przesyłka jest już gotowa, przyda Ci się etykieta, którą wygenerujesz np. w serwisie firmy kurierskiej, z której usług będziesz korzystać. To właśnie dzięki niej opona trafi do adresata. Większość firm kurierskich oczekuje, aby etykiety były naklejone po wewnętrznej stronie opony. Jest to o tyle ważne, że wiele osób decyduje się na ich umieszczanie na bieżniku, co może być sporym problemem i doprowadzić do ich zniszczenia w trakcie transportu. Jasne wytyczne upraszczają prace kurierów oraz przyspieszają całą procedurę. Oczywiście nie będziesz mieć tych dylematów, jeśli nadajesz standardową paczkę. Wówczas po prostu umieść etykietę na kartonie, tak samo jak w przypadku każdej innej wysyłki. Pamiętaj o zabezpieczeniu jej taśmą.
 • Nadaj przesyłkę: dochodzimy do ostatniego punktu, czyli zasadniczej odpowiedzi na pytanie, jak wysłać oponę kurierem. Pod tym względem proces nie różni się w niemal żaden sposób od nadawania standardowych przesyłek. Wiele zależy jednak od firmy, z którą postanowisz współpracować. Oczywiście procedury związane z opłatami i nadaniem paczki uda Ci się załatwić online. Przewoźnik może odebrać od Ciebie opony, alternatywnie możesz także udać się do wskazanego punktu albo skorzystać z paczkomatu.

Ile kosztuje wysyłka opon kurierem?

Jak widać, wysłanie opon kurierem może być naprawdę proste. Wkrótce przekonasz się także, że nie musi być sporym wydatkiem. Nie ma przy tym najmniejszego znaczenia, czy wysyłasz opony zimowe, czy letnie. Jedyna zależność dotyczy wagi oraz rozmiaru przesyłki. 

Przeciętny rozmiar nadany jako przesyłka standardowa pozwoli na obniżenie kosztów. Przesyłki traktowane jako niestandardowe będą droższe. Oczywiście zdecydowanie więcej przyjdzie Ci zapłacić, jeżeli koła będą przewożone na palecie, co musisz uwzględnić, zamawiając transport wielu kompletów opon.

Jak tanio wysłać opony? Skorzystaj z porównywarki firm kurierskich. Po wprowadzeniu danych dotyczących przesyłki, w tym przede wszystkim jej wymiarów, wagi i rodzaju pakowania, dowiesz się, czym wysłać opony, aby zaoszczędzić. 

Ile kosztuje wysyłka 4 opon kurierem? Przyjmujemy, że jedna opona waży ok. 7 kg i wysyłamy przesyłkę bez felg. Koszt wysyłki 4 opon wyniesie ok. 100 zł. Warto zwrócić uwagę na to, że w przypadku opon z felgą cena może wzrosnąć nawet kilkakrotnie. 

Oczywiście przesyłka z oponami w wielu przypadkach wymaga dodatkowego ubezpieczenia, co będzie dodatkowym kosztem uzależnionym od wartości ubezpieczanego przedmiotu. Warto jednak zdecydować się na tę dodatkową opcję, ponieważ sprawdzi się np. w przypadku uszkodzenia opon w trakcie transportu. Jeżeli interesuje Cię wysyłka opon za pobraniem, również musisz liczyć się z wyższymi wydatkami. Większość firm kurierskich daje taką możliwość i oczywiście można z niej korzystać.

Czy opłaca się wysyłanie opon kurierem?

W dobie niezwykłej popularności handlu w Internecie za pośrednictwem kuriera wysyłamy bardzo zróżnicowane towary. Nie zawsze muszą także przyjmować formę standardowej paczki. Wysyłka opon w ten sposób jest coraz bardziej popularna i chętnie korzystają z niej zarówno firmy sprzedające ogumienie, jak i osoby prywatne. Jak widać, cała procedura jest nie tylko prosta, ale również stosunkowo tania. Ile dokładnie zapłacimy? W tym celu warto sprawdzić cennik paczek kurierskich. Aby wysłać opony bez stresu i bez większych nerwów, musisz pamiętać jedynie o kilku rzeczach:

 • Umyj opony przed wysyłką,
 • Zadbaj o odpowiednie opakowanie, możesz skorzystać z kartonu lub folii,
 • Zapoznaj się z przepisami wysyłki opon w konkretnej firmie kurierskiej,
 • Zapakuj opony zgodnie ze wskazaniami firmy,
 • Upewnij się, że waga lub wymiary przesyłki nie przekraczają limitów wskazanych w regulacjach firmy kurierskiej,
 • Umieść etykietę w odpowiednim miejscu,
 • Rozważ dodatkowe ubezpieczenie wysyłki opon.

Pamiętaj, że jeżeli zdecydujesz się wysłać również felgi, cena przesyłki będzie zdecydowanie wyższa, może się również okazać, że zostanie nadana jako przesyłka niestandardowa. Firmy kurierskie zazwyczaj pozwalają na wysłanie opon pojedynczo lub podwójnie. Jeżeli chcesz wysłać cały komplet opon, konieczne będzie ich podzielenie na większą liczbę przesyłek. 

Wysyłka opon kurierem może być naprawdę tania. W każdym przypadku warto skorzystać z porównywarki ofert poszczególnych firm, co pozwoli dowiedzieć się, jaki jest najtańszy kurier opon. Uwzględnisz także bez trudu dodatkowe opcje, takie jak wysyłka za pobraniem czy dodatkowe ubezpieczenie.

Total
0
Shares
Poprzedni artykuł

Wysyłka części samochodowych — co można wysłać i jak spakować?

Następny artykuł

Biznes do 30 tys. — w co warto zainwestować?

Powiązane artykuły