Jak wysłać rower kurierem — najważniejsze informacje

Sprzedajesz rower, dokonujesz jego zwrotu albo chcesz skorzystać z usług oddalonego serwisu? A może przeprowadzasz się za granicę i chcesz mieć ze sobą ulubiony jednoślad? W każdym z tych przypadków niezbędna okaże się wysyłka roweru kurierem. Jak przesłać rower, zabezpieczając go w odpowiedni sposób i redukując koszty? Sprawdźmy!

Przygotowywanie standardowych przesyłek jest bardzo proste, a dzięki rozbudowanej ofercie firm kurierskich możliwe jest również wygenerowanie oszczędności. Przesyłka roweru z pewnością nie jest jednak najprostszym zadaniem. Szczególnym problemem jest pakowanie roweru do wysyłki, zwłaszcza dla osób, które nie mają zbyt dużego doświadczenia. Dobre przygotowanie oraz podstawowe narzędzia, które powinny znaleźć się w walizce z narzędziami każdego miłośnika jednośladów, pozwolą zapakować rower w bezpieczny i wygodny sposób, co przełoży się także na koszty.

Jak wysłać rower kurierem – co warto wiedzieć?

Zasada dotycząca wysyłania towarów kurierem jest prosta: im lżejsza paczka i im bardziej regularne przybiera kształty, tym niższe koszty. Jednocześnie zapewniasz także lepszą ochronę znajdującego się w niej przedmiotu. Nie każda firma kurierska przyjmie niestandardowy pakunek, a źle zabezpieczony pojazd może nie tylko ulec zniszczeniu, ale stanowić zagrożenie np. dla przewożących go pracowników.

Część osób wychodzi z błędnego założenia, że w związku z tym roweru w ogóle nie można nadać w ten sposób. To błąd. Odpowiedź na pytanie, czy można wysłać rower kurierem, jest twierdząca. Jednocześnie konieczne będzie odpowiednie zapakowanie paczki. Warto także zwrócić uwagę na to, że standardowa przesyłka pozwoli znacząco obniżyć koszt wysyłki roweru kurierem.

Jak zapakować rower krok po kroku?

W przypadku większości pojazdów wystarczy wykonać kilka czynności, aby przygotować rower do wysyłki i w odpowiedni sposób go zabezpieczyć. 

Poniżej dowiesz się, jak zapakować rower do wysyłki:

  • Znajdź karton do wysyłki roweru: oczywiście najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z opakowania, w którym rower został zakupiony. Jeżeli nim nie dysponujesz, możesz kupić specjalne kartony albo zapytać o nie np. w lokalnym sklepie rowerowym. Dobrą alternatywą okażą się opakowania dużego sprzętu AGD.
  • Przygotuj narzędzia: przesyłka roweru kurierem będzie prostsza, jeżeli rozkręcisz jednoślad. Z pewnością przydadzą się więc m.in. klucze imbusowe, śrubokręt czy kombinerki. Oprócz tego warto przygotować także stretch, którym można owinąć zapakowany karton lub luźne części roweru. Możesz w tym celu posłużyć się również standardową folią.
  • Rozkręć rower: zasada jest prosta – musisz zapewnić przesyłce jak standardowy kształt. Żaden z elementów roweru nie powinien więc wystawać czy tworzyć wybrzuszenia na powierzchni opakowania. Wiele zależy również od typu roweru i jego rozmiarów. Przede wszystkim wyciągnij lub maksymalnie opuść siodełko, odkręć pedały, a kierownicę poluzuj i ustaw wzdłuż ramy. Koła odkręć, wcześniej spuść powietrze z opon. Odkręć dodatkowe elementy, takie jak błotniki.
  • Zabezpiecz wszystkie elementy: transport źle zabezpieczonego roweru może być bardzo ryzykowny. Zwróć szczególną uwagę na wrażliwe wyposażenie, w tym przerzutki i hamulce. Luźne przedmioty lepiej spakować w odrębnych opakowaniach, aby zapobiec ich zagubieniu. Dotyczy to zwłaszcza śrub i nakładek. Dobrą praktyką jest oznaczenie, do czego służą i gdzie powinny się znajdować. Opony zabezpiecz przed potencjalnym przebiciem przez wystające elementy. Sprawdź, czy nic nie porysuje lakieru.
  • Włóż rower do kartonu i zabezpiecz przesyłkę: odrębne elementy umieść w przygotowanym wcześniej kartonie, a następnie dobrze go zabezpiecz. Możesz wykorzystać dodatkowe warstwy kartonu, a następnie sięgnąć po stretch. 
  • Wysyłka roweru bez opakowania jest stosowana zdecydowanie rzadziej, ponieważ wiele firm kurierskich wymaga skorzystania z kartonu i nie chce przyjmować niestandardowej przesyłki. W niektórych przypadkach możliwe będzie np. nadanie owiniętej stretchem ramy.

Ile kosztuje wysyłka roweru kurierem?

Kiedy uda Ci się już zabezpieczyć przesyłkę, pora przejść do zamawiania transportu. Ile kosztuje takie nadanie paczki kurierem? Cena zależy od kilku czynników:

  • Wymiarów i waga paczki – im są większe, tym wyższe koszty.
  • Odległości dzielącej nadawcę od odbiorcy.
  • Formy paczki – niestandardowe przesyłki są zdecydowanie droższe, więc jeżeli wybierzesz odpowiedni karton, znacznie zredukujesz koszty.

Cały proces nie jest skomplikowany i na dobrą sprawę niewiele różni się od nadawania standardowej paczki. Jak wysłać rower za granicę? Kroki prezentują się dokładnie w taki sam sposób. Co oczywiste, trzeba się jednak liczyć z wyższymi kosztami. 

Jak tanio wysłać rower kurierem? Przede wszystkim znajdź odpowiednią firmę, która zajmie się wysyłką. W tym celu warto skorzystać z naszej porównywarki. Znajdziesz tu przejrzysty cennik nadania paczki kurierem, który na pewno rozwieje wszystkie twoje wątpliwości.

Biorąc pod uwagę, że wymiary standardowej paczki z rowerem to 120 cm x 80 cm x 20 cm, a jej waga to ok. 15 kg, ceny zaczynają się już od ok. 60 złotych. Jeżeli zastanawiasz się, jak wysłać rowerek kurierem, wydatki będą zdecydowanie niższe. Może się go udać dostarczyć nawet za połowę tej ceny.

O czym należy pamiętać przy wysyłaniu roweru kurierem?

Jak widzisz, przesyłka roweru za pośrednictwem kuriera nie jest ani skomplikowana, ani szczególnie droga. Kluczową rolę odgrywa to, w jaki sposób zapakujesz jednoślad. Sprawdź także, czy udało Ci się go w odpowiedni sposób zabezpieczyć i czy w kartonie nie ma luźnych elementów. 

Dzięki temu w nienaruszonym stanie dotrze do odbiorcy. Dobre opakowanie ma wpływ na to, ile kosztuje przesyłka roweru. Pomyśl także o ubezpieczeniu przesyłki, zwłaszcza jeżeli wysyłasz w ten sposób wartościowy sprzęt.

Total
0
Shares
Poprzedni artykuł

Jak tanio wysłać felgi kurierem?

Następny artykuł

Jakie są wady i zalety franczyzy?

Powiązane artykuły