Przesyłka niestandardowa – czym jest i kiedy mamy z nią do czynienia?


Paczki pokonują dziesiątki, a nawet setki kilometrów, dlatego przed wysyłką należy zadbać o właściwe opakowanie. Niejednokrotnie zachodzi potrzeba nadania cięższych przesyłek o niestandardowych kształtach, wymagających szczególnej uwagi zarówno ze strony nadawcy, jak i kuriera. Sprawdź, czym jest przesyłka niestandardowa i jak się z nią obchodzić.

Przesyłka niestandardowa – czym jest?

W celu określenia, czym właściwie jest przesyłka niestandardowa, najpierw należałoby wyjaśnić, jakie paczki kurier uzna za standardowe. Zacznijmy od tego, że poszczególne firmy kurierskie różnią się między sobą pod względem cenników za przesyłki ponadgabarytowe oraz szczegółowych wytycznych odnośnie pakowania i transportu. Za każdym razem trzeba sprawdzić dopuszczalne maksymalne wymiary paczki, a dopiero później wysyłać kurierem przesyłkę niestandardową.

Niemniej jednak sposób zapakowania paczek uznawanych za standardowe w każdym przypadku jest jednakowy. Po pierwsze karton powinien mieć kształt prostopadłościanu, a ciężar spakowanych przedmiotów musi rozkładać się równomiernie. Paczka standardowa nie ma odstających elementów, nie jest ciasno owinięta folią, ani w całości obklejona taśmą. 

Za przesyłki niestandardowe uznaje się wszystkie paczki, które nie spełniają norm danego przewoźnika. Będzie to np. drewniana lub metalowa skrzynia użyta jako opakowanie, paczki o nieregularnych kształtach lub tzw. sklejki kilku kartonów, czy przedmioty zapakowane jedynie w folię stretch. Zaliczymy tutaj paczki o powierzchni lepkiej lub wykonanej z gumy. Na koniec wspomnijmy przesyłki o kształcie cylindrycznym, czyli okrągłym lub owalnym (np. beczki, bębny, tuby, wiadra).  

Definicje przesyłek niestandardowych u największych przewoźników

Każda firma kurierska kieruje się swoimi wytycznymi przy określaniu, czym jest przesyłka niestandardowa i w związku z tym podaje własny cennik paczek kurierskich. Tym gdzie wysłać przesyłki niestandardowe najtaniej zajmiemy się później. Pora sprawdzić definicje największych firm kurierskich, takich jak DPD, DHL, czy InPost. Spełnienie tylko jednego z poniższych warunków wystarczy, aby uznać paczkę za niestandardową.

Cechy przesyłki niestandardowej w DPD

 • kształt cylindryczny, owalny lub okrągły (np. tuba, beczka, wałek z tkaniną, dywan);
 • opakowanie lub karton o nieregularnych kształtach;
 • kilka paczek połączonych w jedną całość np. za pomocą folii stretch;
 • odstające elementy lub paczka owinięta folią uniemożliwiającą płynne przesuwanie po sorterze;
 • wymiary powyżej 150 cm, jednak nie więcej niż 250 cm;
 • waga powyżej 31,5 kg, jednak nieprzekraczająca 50 kg.

Cechy przesyłki niestandardowej w DHL

 • nieregularne kształty i wystające elementy;
 • paczki o kształcie okrągłym lub owalnym;
 • o powierzchni utrudniającej zsuwanie z taśmy (np. guma), owinięte w folie lub obwiązane luźnym sznurkiem;
 • zawierające ciężkie, przesuwające się w środku przesyłki towary (ciężar przedmiotów umieszczonych wewnątrz powinien rozkładać się równomiernie);
 • oznakowane etykietami typu: „Uwaga szkło” lub „Góra/ dół”;
 • zawierające chemikalia (np. farby, rozpuszczalniki, płyny żrące) oraz urządzenia wytwarzające pole magnetyczne.

Cechy przesyłki niestandardowej w InPost

 • towar o nietypowym, nieregularnym kształcie (np. okrągłym, cylindrycznym, owalnym), z wystającymi elementami;
 • jeden z wymiarów przekracza 120 cm; 
 • towar o nietypowym, nieregularnym kształcie (np. okrągłym, cylindrycznym, owalnym), z wystającymi elementami;
 • jeden z wymiarów przekracza 120 cm; 
 • suma wymiarów (długość + wysokość + szerokość) jest większa niż 220 cm.

Wyjątki:

 • tuby o długości wynoszącej maksymalnie 120 cm i średnicy do 10 cm;
 • opony do rozmiaru 15” (maksymalnie dwie sztuki, jedna na drogiej);
 • karma dla zwierząt (jeśli nie przekroczy wagi 20 kg, może być wysłana jako paczka standardowa);
 • foliopaki InPost.

Jak zapakować przesyłkę niestandardową?

Regulaminy określają zasady pakowania, oznaczania oraz przewozu przesyłki niestandardowej kurierem. W niektórych wypadkach, zamiast zastanawiać się, gdzie wysłać przesyłki niestandardowe najtaniej, wystarczy zapakować przedmiot o nieregularnych kształtach do zwykłego kartonu. Zastosowana zasada jest prosta – takie przesyłki będą traktowane jako regularne, pod warunkiem, że ich rozmiary i waga będą zgodne z wymogami. A co jeśli zastosowanie tego rozwiązania nie wchodzi w grę?

Przesyłkę należy zabezpieczyć poprzez odpowiednie pakowanie. Przydają się kartony, folia stretch, styropianowe narożniki ochronne, profile i wypełniacze. Etykieta musi znaleźć się na przesyłce po płaskiej stronie, a określona naklejka ostrzegawcza – w widocznym miejscu. Tak zapakowany towar z pewnością będzie odebrany przez kuriera.

Koszty wysyłki przesyłki niestandardowej

Jeśli chcemy zamówić kurierem przesyłkę niestandardową (np. prosimy rodzinę o wysłanie dużego przedmiotu o nietypowych kształtach), należy zdawać sobie sprawę z wyższych opłat za transport towaru. Podobnie w przypadku prowadzenia własnego biznesu – należy uświadomić klientom, co to jest przesyłka niestandardowa i ile wynosi dopłata za wysyłkę. Każdemu zależy, aby wysłać tanim kurierem przesyłkę niestandardową.

Wysyłając przesyłkę niestandardową, cena może być podniesiona od kilku do kilkudziesięciu złotych. U niektórych kurierów całkowita opłata stanowi dwukrotność ceny za paczkę standardową. Przykładowo w przypadku DPD dopłata do paczki krajowej wynosi ok. 16,30 zł, DHL – 36 zł, a UPS – 50 zł. Jeśli interesuje Cię tania przesyłka niestandardowa, najlepiej porównać oferty na stronie brokera kurierskiego. W Ship Center oferujemy usługi aż 12 kurierów.

Co może być przesyłką niestandardową?

Za paczkę niestandardową uważa się towary kruche i podatne na uszkodzenia. Będą to wszelkiego rodzaju lusterka, dekory, szkło hartowane i szyby, a także instrumenty (np. strunowe, smyczkowe, klawiszowe). Niektóre firmy kurierskie dopuszczają wysyłkę części samochodowych takich jak zderzaki, maski samochodowe, drzwi, turbiny czy skrzynie biegów. Często istnieje również możliwość wysyłki urządzeń sanitarnych (np. umywalki, zlewozmywaki), jednak większe towary (np. wanny) muszą być umieszczone na palecie.

Pamiętaj, że kurier nie przyjmie każdej przesyłki. Co jest zakazane? Zaliczymy tutaj rośliny, zwierzęta, leki, używki, przedmioty o dużej wartości (m.in. biżuteria, papiery wartościowe) i części samochodowe wypełnione smarem lub olejem. Dalej będą materiały niebezpieczne (np. broń, amunicja, petardy), szczątki ludzkie i zwierzęce oraz towary łatwo psujące się (np. żywność).

Total
0
Shares
Poprzedni artykuł

Co to jest franczyza i na czym polega?

Następny artykuł

Pomysł na mały biznes, czyli jak zacząć zarabiać pieniądze we własnej firmie?

Powiązane artykuły