Wysyłka części samochodowych — co można wysłać i jak spakować?

Duże i małe sklepy, a także hurtownie, komisy i wreszcie osoby prywatne chętnie podejmują się handlu częściami samochodowymi przez internet. Pojawia się jednak pytanie, jak przeprowadzić wysyłkę części samochodowych? Które elementy można zapakować i wysłać kurierem, a których przewoźnik nie zdecyduje się transportować? Jak nadawca powinien przygotować paczkę do transportu? Między innymi na te pytania odpowiemy w poniższym artykule.

Wysyłka części samochodowych — najważniejsze zasady

Choć wysyłka części samochodowych kurierem jest jak najbardziej możliwa, konieczne jest przestrzeganie kilku zasad. Najważniejszą kwestią pozostaje poprawne zapakowanie paczki. Chodzi o to, aby nie uszkodzić ładunku oraz innych paczek. Przykładowo zderzaki swoimi ostrymi krawędziami mogą przeciąć opakowanie i stworzyć zagrożenie. 

Ważne jest też dostosowanie opakowania do rodzaju ładunku. Niektóre elementy, zwłaszcza te o sporych gabarytach, wymagają umieszczenia na paletach. W takim przypadku wysyłka części samochodowych kurierem staje się nieco droższa, ale za to zapewnione jest pełne bezpieczeństwo.

O ile najmniejsze części przewozi się jak zwyczajne paczki, o tyle silniki, duże elementy karoserii i kilka innych części samochodowych wymaga nie tylko specjalnego zapakowania, ale również odpowiedniego środka transportu. Czym wysłać takie elementy? Kurier części samochodowych powinien dysponować pojazdem, który bez trudu pomieści dany ładunek. Większość firm spedytorskich posiada takie pojazdy, jednak przed nadaniem paczek kierowcy muszą być poinformowani o specyfice zamówienia.

Jakie części samochodowe można nadać kurierem?

Nie wszystkie części samochodowe mogą zostać wysłane kurierem. Na liście przesyłek zakazanych znajduje się na przykład akumulator z elektrolitem. Zabroniona jest też wysyłka silnika zawierającego smar. Podobnie skrzynia biegów czy części układu hamulcowego pokryte olejem nie mogą zostać zapakowane i nadane. Jest to możliwe dopiero po usunięciu smarów. 

Warto podkreślić, że każda sieć kurierska posiada własny regulamin, przez co na liście rzeczy zakazanych do wysyłki mogą pojawić się również inne części samochodowe.

Co z częściami wielkogabarytowymi i wrażliwymi? Czy wysyłka szyby samochodowej kurierem jest możliwa? Okazuje się, że jak najbardziej tak. Konieczne jest jednak szczególnie staranne zapakowanie paczki. Wysyłka powinna zostać zabezpieczona zarówno folią, jak i wypełniaczem, a następnie umieszczona w grubym kartonie. 

Podobnie wysyłka maski samochodowej kurierem będzie wymagała większego przyłożenia się do zapakowania przesyłki. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby zrealizować transport części samochodowych tego typu, zresztą tak samo, jak mniejszych elementów: wahaczy, stabilizatorów, czy też elementów eksploatacyjnych w tym filtrów i zaworów – ich wysyłka nie wymaga szczególnego przygotowania.

Jak wysłać części samochodowe kurierem – zapakowanie

Poprawne zapakowanie przesyłki to kwestia kluczowa dla sprawnego przeprowadzenia transportu oraz dla bezpieczeństwa ładunku.

Podstawę stanowią folia stretch i folia bąbelkowa. W większości przypadków wystarczy wykorzystanie tylko jednej z nich, jednak w celu jeszcze lepszego zabezpieczenia towaru można wykorzystać obie. Jeśli zawartość paczki jest szczególnie delikatna lub posiada specyficzny kształt, warto włożyć ją do kartonu, a w wolnej przestrzeni umieścić wypełnienie piankowe.

Kolejną kwestią jest transport części samochodowych o dużych wymiarach. Jak już wcześniej wspomnieliśmy, niektóre z nich trzeba transportować na paletach. Są to między innymi duże elementy karoserii, ale też silniki oraz opony. Ważne jest właściwe zabezpieczenie tych elementów.

Od czego zależy koszt wysyłki części samochodowych?

Zapewne chciałbyś wiedzieć, ile będzie Cię kosztować wysyłka części samochodowych kurierem. Otóż stawka zależy od wielu czynników. Przede wszystkim cena jest większa dla paczek zaklasyfikowanych jako niesortowalne. Mowa o przesyłkach, których przesuwanie czy przenoszenie jest utrudnione. W praktyce oznacza to, że koszt wysyłki drzwi samochodowych czy maski może być nieco zawyżony.

Oczywiście dla kosztów znaczenie mają też te same czynniki, co przy wysyłce wszystkich rodzajów paczek. Chodzi tutaj o wymiary i wagę, a także miejsce dostawy. 
Jeśli chodzi o cennik nadania paczki kurierem, to nadawanie paczek może uszczuplić stan naszego portfela o różne kwoty — wszystko zależy od przewoźnika, jakiego wybierzemy. Właśnie dlatego, przed nadaniem, nadawca powinien zapoznać się z poszczególnymi ofertami i je porównać. Łatwo i wygodnie możesz to zrobić w naszym portalu.

Total
0
Shares
Poprzedni artykuł

Pomysł na franczyzę: z wkładem własnym czy bez?

Następny artykuł

Wysyłka opon, czyli jak przygotować i wysłać opony kurierem?

Powiązane artykuły