Awizo – czym jest, jak działa i ile dni na odebranie przesyłki?

Awizo otrzymujemy coraz częściej. Dotyczy ono przesyłek, które wymagają potwierdzenia odbioru. W teorii listonosz zostawia je, kiedy nie zastanie w domu adresata. Jednak zdarza się też, że znajdujemy awizo w skrzynce, mimo że nigdzie nie wychodziliśmy. Przeczytaj, do czego uprawnia kwitek oraz ile masz dni na odbiór awizowanej przesyłki. 

Czym jest awizo i w jakich przypadkach się je otrzymuje?

Co to jest awizo? To mała karteczka informująca, że na pobliskiej poczcie oczekuje na Ciebie list polecony. Awizo stanowi ważny dokument, dlatego nie należy go ignorować. Jeśli dotyczy przesyłki z sądu lub policji, moment jego odbioru wyznacza termin na ewentualne odwołanie lub wysłanie odpowiedzi.Dlaczego kurier nie może wrzucić listu do skrzynki? Awiza dotyczą jedynie konkretnych rodzajów przesyłek, w tym zawiadomień wysyłanych w postępowaniu administracyjnym, sądowym czy podatkowym. Do ich odbioru wymagany jest podpis adresata lub osoby upoważnionej. Jeśli listonosz nie zastanie w domu odbiorcy, zostawia w skrzynce powiadomienie o oczekującym liście. Usługa jest bezpłatna.   

Ile dni na odebranie przesyłki na poczcie po otrzymaniu awiza?

Przez ile dni awizo uprawnia do odbioru przesyłki? W przypadku postępowania karnego lub cywilnego należy udać się na pocztę w terminie 7 dni od dostarczenia zawiadomienia. Przy sprawach sądowoadministracyjnych przesyłka będzie przechowywana przez 14 dni od daty pozostawienia pierwszego awizo. W obu przypadkach po ok. 7 dniach listonosz powinien podjąć kolejną próbę dostarczenia listu, a w razie niepowodzenia wrzucić do skrzynki powtórne zawiadomienie. 

Oznaczenia na awizo informują o dacie jego pozostawienia i adresacie, jednak poza tym mówią niewiele. Zastanawiasz się, jak sprawdzić awizo i jego nadawcę? Informacji na ten temat może udzielić Ci jedynie poczta, która przechowuje przesyłkę. Masz prawo do odmówienia jej odebrania, jednak zazwyczaj nie jest to dobry pomysł.    

Powtórne awizo – po jakim czasie się je otrzymuje?

Nieodebrane awizo nie uchroni Cię przed konsekwencjami związanymi z oczekującym na poczcie pismem. Jeśli nie odbierzesz przesyłki, sąd uznaje tzw. fikcję doręczenia. Zakłada, że list został odebrany ostatniego dnia terminu odbioru wyznaczonego w powtórnym awizo.

Po upływie 7 dni od wrzucenia do skrzynki pierwszego zawiadomienia kurier dla firm podejmuje kolejną próbę dostarczenia przesyłki. Nie zawsze jest to idealnie tydzień, co ma znaczenie przy obliczaniu terminu odbioru pism sądowoadministracyjnych. Jeśli ponownie nie zastanie odbiorcy, pozostawia powtórne awizo. Daje ono adresatowi kolejne 7 dni na odbiór.

Total
0
Shares
Poprzedni artykuł

Broker kurierski – czym jest i w jaki sposób działa?

Następny artykuł

Adresowanie paczki – jak to poprawnie robić?

Powiązane artykuły