Jak wysłać paczkę do Anglii?

Interesuje Cię wysyłka paczki do Anglii, do Twoich bliskich? A może prowadzisz biznes i chcesz rozszerzyć zakres działań o Wielką Brytanię? Nadawanie przesyłek od kilku lat jest bardzo proste, szybkie i stosunkowo tanie. Dowiedz się, jak wysłać paczkę kurierem do Anglii i czy Brexit ma wpływ na cenę oraz formalności.

Jak wysłać paczkę do Anglii – na co zwrócić uwagę?

Wysyłanie paczki do Anglii na własne potrzeby nie stanowi większego problemu, ale nie każdy przewoźnik proponuje taką usługę. Zamiast szukać kuriera na własną rękę, możesz skorzystać ze strony internetowej ShipCenter, gdzie szybko, sprawnie i tanio nadasz przesyłkę. Nie musisz w tym celu odwiedzać żadnej placówki osobiście – kurier może odebrać paczkę z Twojego domu.

Co ważne, po wypełnieniu podstawowych danych i opłaceniu paczki przez internet będziesz mieć możliwość śledzenia przesyłek. Jak widzisz, cała procedura jest komfortowa i nie zajmuje dużo czasu. A jak wygląda kwestia ceny?

Tradycyjne przesyłki zagraniczne mogą kosztować kilkadziesiąt złotych. W przypadku Wielkiej Brytanii usługa może być nieco droższa. Na ostateczną cenę wpływają głównie wymiary oraz waga przesyłki.

Aby zaoszczędzić na wysyłce, pamiętaj o kilku ważnych kwestiach. Porównaj ceny u różnych przewoźników. Zadaj o to, aby towar był odpowiednio zapakowany. Miej na uwadze, że doręczenie paczki niestandardowej, czyli np. z wystającymi elementami lub o nieregularnych kształtach, jest znacznie droższe. Jeśli to możliwe, spakuj przedmioty do foremnego kartonu. Zastanów się też nad tym, czy potrzebujesz usług dodatkowych, takich jak ekspresowa wysyłka. 

Paczka do Wielkiej Brytanii nie może zawierać towarów zakazanych. Wśród nich są:

  • zwierzęta i rośliny,
  • substancje psychoaktywne,
  • broń i materiały palne,
  • materiały pirotechniczne,
  • cenne dzieła sztuki.

Problematyczne mogą być też żywność, alkohol, perfumy i tytoń. Warto skonsultować wysyłkę tego typu produktów z przewoźnikiem.

W jaki sposób należy spakować paczkę do Anglii?

Jeśli zastanawiasz się, jak najlepiej wysłać paczkę do Anglii, wybierz najpierw rodzaj opakowania. Dokumenty czy drobiazgi spakuj do koperty. Większe przedmioty umieść w kartonie. Zadbaj o to, aby owinąć je np. w folię bąbelkową albo gazetę. Pustą przestrzeń wypełnij miękkim materiałem, aby towar nie obijał się o krawędzie i był bezpiecznie transportowany do Anglii. Pamiętaj o tym, żeby opakowanie było foremne. W innym przypadku przewoźnik może zarejestrować przesyłkę jako niestandardową. Karton nie powinien być też uszkodzony, przemoczony czy rozerwany. 

Przed nadaniem paczki do Anglii koniecznie przyklej etykietę w widocznym miejscu. Możesz ją wydrukować w domu, a do przyklejenia na kartonie użyć zwykłej taśmy klejącej.

Aby paczka szybko dotarła z Anglii do Polski, należy wybrać odpowiednią opcję, najlepiej dostawę ekspresową. Najczęściej firmy kurierskie od razu po zarejestrowaniu umożliwiają śledzenie przesyłki na bieżąco. Czas dostawy paczki z Anglii do Polski w przypadku dostawy ekspresowej wynosi zazwyczaj 2 dni robocze, ale jest to czas orientacyjny.

Jak nadać paczkę do Anglii?

Nadanie paczki jest bardzo proste. Potrzebujesz podstawowych informacji na temat paczki, czyli rodzaju opakowania, wymiaru, wagi oraz szacunkowej wartości. Następnie musisz podać dane nadawcy i odbiorcy. Pamiętaj o tym, że forma angielskiego adresu nieco różni się od polskiego. Po imieniu i nazwisku, w pierwszej kolejności podaje się numer ulicy, a następnie jej nazwę. W kolejnych wierszach muszą pojawić się: miasto, hrabstwo, kod pocztowy oraz kraj.

W przypadku towaru niestandardowego (np. mebli, sprzętu sportowego, maski samochodowej, opon) – zaznacz rodzaj zawartości w formularzu podczas nadania. Koszt takiej wysyłki jest wyższy. 

Jeśli nadajesz przesyłki kurierskie jako osoba prywatna, nie musisz wypełniać dodatkowych formularzy. Wszystkim zajmie się przewoźnik. Transport trwa kilka dni roboczych, bo sama odprawa celna trwa kilka lub kilkanaście godzin. W razie wątpliwości pracownicy kontaktują się z nadawcą.

Pewnie zastanawiasz się, jak nadać paczkę do Anglii i jednocześnie uniknąć opłaty celnej. Towary niehandlowe wysyłane w małych ilościach nie są objęte takimi kosztami, ale muszą mieć charakter okazjonalny lub być przeznaczone na własny użytek (np. odbiorcą jest rodzina, przyjaciel, znajomy). Z dalszej części artykułu dowiesz się więcej na ten temat.

O czym należy jeszcze pamiętać podczas wysyłki paczki do Anglii? 

Wysłanie paczki do Anglii za pośrednictwem kuriera wygląda inaczej w przypadku przedsiębiorcy. Odkąd Wielka Brytania wystąpiła z Unii Europejskiej, trzeba pamiętać o przygotowywaniu niezbędnych dokumentów do przesyłki. 

Dokładnie zapoznaj się z informacjami celnymi. Aktualnie, dzięki umowie między Anglią a Unią Europejską, cło jest pobierane tylko w niektórych przypadkach. Opłata nie obowiązuje, jeśli towary pochodzą z jednego z krajów UE lub Wielkiej Brytanii, a wartość nie przekracza 150 euro. 

Czego potrzebujesz, aby nadawać paczki do Anglii? Każda przesyłka wymaga numeru EORI (po przekroczeniu pewnej kwoty oraz gdy odbiorcą jest przedsiębiorca (jego numer też może okazać się potrzeby)) oraz numeru VAT nadanego w Wielkiej Brytanii. Każdy towar handlowy podlega odprawie celnej, dlatego musisz podać dokładną zawartość paczki, liczbę sztuk i wartość przedmiotów. Zapoznaj się też z listą kodów produktów HS i przygotuj faktury VAT w dwóch językach i trzech egzemplarzach. Jeśli po raz pierwszy wysyłasz paczkę do Anglii, skontaktuj się telefonicznie lub elektronicznie z firmą, u której nadajesz paczkę – z pewnością pomoże w przebrnięciu przez formalności. 

Aby nie mieć problemów z opłatami celnymi w przypadku wysyłki prezentów, ubrań czy innych przedmiotów osobistych za granicę, warto zadbać o kilka aspektów. Dane nadawcy i odbiorcy w UK nie mogą być takie same. Sprawdź też u przewoźnika, jaka jest maksymalna wartość przewożonego towaru w przesyłce dla klientów indywidualnych. Zmniejsza to ryzyko problemów z opłatami celnymi. Ryzykowne jest też wysyłanie paczek często i regularnie. 

Warto też wiedzieć, że kontrola dotyczy każdej paczki, a powyżej danej wartości (45 euro) mogą pojawić się dodatkowe koszty związane zarówno z cłem, jak i podatkiem VAT. W wielu przypadkach przewoźnicy uwzględniają niezbędne dopłaty w cenie transportu. Uważnie czytaj zatem wszystkie instrukcje dotyczące nadawania paczki i uzupełniania formularza. 

Total
0
Shares
Poprzedni artykuł

Jak poprawnie zaadresować paczkę za granicę?

Następny artykuł

Jak wysłać paczkę do Niemiec?

Powiązane artykuły