Broker kurierski – czym jest i w jaki sposób działa?

Broker kurierski mada w swojej ofercie kilkunastu przewoźników, dzięki czemu możesz zaoszczędzić na wysyłaniu paczek. Jeśli prowadzisz sklep internetowy, zdejmuje z Ciebie konieczność podpisywania umowy z różnymi firmami kurierskimi. Czy współpraca z brokerem kurierskim jest opłacalna? Kto powinien się nią zainteresować? 

W Polsce brokerzy kurierscy stają się coraz bardziej popularni. Współpraca z nimi zapewnia przedsiębiorcom dużo benefitów i zdejmuje z nich część obowiązków. Kiedy masz na głowie prowadzenie własnego biznesu, warto przemyśleć oddelegowanie części spraw. Jedną z nich może być obsługa przesyłek z zamówieniami. 

Czym jest broker kurierski?

Broker kurierski: co to jest? Niezależnie od branży, brokerzy zajmują się pośredniczeniem w dostarczaniu konkretnych usług. W tym przypadku chodzi o nadawanie i odbieranie paczek. We współpracę z brokerem przesyłek kurierskich wchodzą najczęściej sklepy internetowe. Dzięki temu oszczędzają na wysyłce paczek oraz umożliwiają klientom skorzystanie z usług wielu przewoźników. Wpływa to korzystnie na renomę sklepu.   

Osoby prywatne również mogą korzystać z usług brokera, nie tylko online, ale również stacjonarnie. Taką możliwość daje franczyza kurierska, czyli punkt nadania paczek. Zazwyczaj lokale franczyzowe zlokalizowane są w większych miastach, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby otworzyć punkt w mniejszej miejscowości. Jeśli zastanawiasz się, jak zostać brokerem kurierskim, właśnie znalazłeś odpowiedź.  

Jak nadaje się paczkę przez brokera?

Nadanie paczki za pośrednictwem brokera kurierskiego jest bardzo proste i odbywa się bez wychodzenia z domu. Wystarczy wypełnić formularz nadania, w którym wpisujesz dane odbiorcy i nadawcy oraz wymiary przesyłki. Na tej podstawie broker porównuje oferty kilkunastu przewoźników, dzięki czemu możesz wybrać tę najkorzystniejszą. Przedsiębiorcy dostają dostęp do specjalnej platformy przyspieszającej cały proces. 

Jaki broker kurierski będzie najlepszy? Podstawowym kryterium jest duży wybór firm przewozowych. Klienci doceniają możliwość wybrania konkretnego usługodawcy. W dzisiejszych czasach chyba każda osoba kupująca online ma złe doświadczenia w kontakcie z kurierem. Bywa, że zrażają się do jednej firmy i nie chcą więcej korzystać z jej usług. Korzystając z pomocy pośrednika, zapewniasz im alternatywę.

Współpracując pośrednio z wieloma przewoźnikami, jesteś w stanie zaoferować więcej usług dodatkowych dotyczących wysyłki (m.in. płatność za pobraniem, ubezpieczenie czy dostarczenie zamówienia w sobotę), co również przyciągnie klientów. Cały proces odbywa się przez internet, więc nie zajmuje dużo czasu i nie wymaga wielu formalności. Klient nie ma pojęcia, że kurier nie został wysłany bezpośrednio przez Ciebie.  

Zalety korzystania z usług brokera kurierskiego

Broker usług kurierskich znacznie ułatwia i przyspiesza procedury związane z nadawaniem paczek. Intuicyjna platforma sprawia, że zamówienie kuriera zajmuje mniej niż minutę. Dowolnie dopasowujesz terminy, w których wydajesz paczki przewoźnikowi. 

Wiele korzyści wynika z faktu, że dla firm kurierskich stanowisz część większej sieci. Częściej bywają w Twojej okolicy, więc możesz liczyć na codzienny odbiór zleceń i szybszą wysyłkę. Szybko zobaczysz, że wejście we współpracę z brokerem daje Ci duże oszczędności. Proponuje on korzystniejsze cenowo warunki umów z przewoźnikami, ponieważ zleca przesyłkę tysięcy paczek miesięcznie. 

Jeśli zastanawiasz się, jakiego brokera kurierskiego wybrać, koniecznie zapytaj o rodzaj umowy. Nie każdy pośrednik wymaga jej podpisania, dzięki czemu nie masz ograniczeń ani wymogów dotyczących ilości przesyłek. Zlecasz kurierowi odbiór paczek, jak często potrzebujesz. Nie musisz załatwiać formalności z każdym przewoźnikiem oddzielnie.

Wady korzystania z usług brokera kurierskiego

eśli wybierzesz zaufaną firmę, korzystanie z usług brokera przesyłek kurierskich ma zdecydowanie więcej zalet niż wad. Niektórzy pośrednicy konstruują umowy w taki sposób, że współpraca okazuje się mało opłacalna. Dlatego najlepiej wybrać brokera usług kurierskich, który nie wymaga stałych zobowiązań. 

Prowadzisz sprzedaż produktów lub towarów z opcją wysyłki za pobraniem? Musisz liczyć się z tym, że pieniądze od klienta będą szły do Ciebie dłużej, ponieważ najpierw muszą trafić na konto brokera. Problemy pojawiają się także, gdy przesyłka zostanie zagubiona lub zniszczona. Skontaktowanie się z firmą kurierską leży po stronie brokera, co wydłuża proces reklamacji. 

Poza tym współpraca z brokerem kurierskim gwarantuje bezpieczeństwo i elastyczność. Paczka dociera do klienta w krótszym czasie, a Ty płacisz mniej za wysyłkę. Na pewno jest to rozwiązanie warte przemyślenia. 

Total
0
Shares
Poprzedni artykuł

Czy kurierzy pracują w sobotę? Jak to wygląda u poszczególnych przewoźników?

Następny artykuł

Awizo – czym jest, jak działa i ile dni na odebranie przesyłki?

Powiązane artykuły