Jak zapakować paczkę do wysyłki? Najważniejsze wytyczne

Pakowanie paczek do wysyłki to dla wielu osób wyzwanie. Trudności zwykle wynikają po prostu z braku wiedzy dotyczącej tego, jak zapakować paczkę. Poniższy poradnik wyjaśnia wszystkie najważniejsze kwestie, na jakie warto zwrócić uwagę.

Jak zapakować paczkę do wysyłki kurierem — ubrania, buty, książki

O tym, jak zapakować paczkę, decyduje jej zawartość. W większości przypadków najlepszym rozwiązaniem będzie karton w odpowiednim rozmiarze, jednak czasami możliwe są alternatywne rozwiązania, które okazują się lepsze. 

Przykładowo, jeśli zastanawiasz się, nad tym, jak zapakować paczkę z ubraniami, masz do wyboru więcej opcji, które często oznaczają oszczędność materiału i mniejsze wymiary paczki. Jeśli przedmioty są elastyczne lub miękkie, to można je odpowiednio dostosować do kształtu opakowania.

W takiej sytuacji można przemyśleć skorzystanie z foliopaku lub papierowej torby. Kwestia tego, jak zapakować paczkę w papier powinna Cię zainteresować również wtedy, gdy nadajesz np.  książki lub obuwie. Kształt książki umożliwia jej wygodny transport bez konieczności pakowania w pudło. Natomiast buty zwykle są zapakowane w dedykowane pudełko, które wystarczy owinąć.

Jak zapakować paczkę w folię lub w papier? Jest to prostsze, niż myślisz:

 • Określ wymiary towaru.
 • Dobierz odpowiednią ilość papieru.
 • Obwiń papier lub folię wokół całości towaru, upewniając się, że zabezpieczyłeś każdy jego fragment.
 • Zaklej łączenia taśmą pakową.
 • Przyklej odpowiednie etykiety.
 • Przesyłka jest gotowa do wysyłki.

Wiele osób zastanawiając się, jak zapakować paczkę do wysyłki, do razu zwraca się w stronę kartonu. Oczywiście wysyłanie paczek w kartonach to często najlepszy wybór, jednak należy pamiętać o tym, że ich zapakowanie niejednokrotnie wymaga nieco więcej wysiłku. Konieczne jest bowiem umieszczenie wypełnienia w wolnej przestrzeni wewnątrz kartonu. Zabezpieczenia takie nie są potrzebne w przypadku folii czy papieru — wystarczy ich odpowiednio gruba warstwa.

Jak zapakować elektronikę do wysyłki kurierem i jak ją zabezpieczyć?

Urządzenia elektroniczne są wrażliwe na uszkodzenia. Dlatego w tym przypadku konieczne jest szczególne zabezpieczenie towaru. Należy chronić go przed wstrząsami, uderzeniami czy upuszczeniem. Dlatego, jeśli zastanawiasz się, jak zapakować taką paczkę bez kartonu, w tym przypadku zadaj lepiej inne pytanie. Mianowicie: jak zapakować paczkę kurierską z elektroniką w karton.

W tym przypadku ważnych jest kilka kwestii:

 • Wybierz odpowiedni rozmiar opakowania. Przestrzeń od zawartości do ścianek powinna wynosić co najmniej 6 cm.
 • Znajdź solidne opakowanie, w postaci kartonu z co najmniej podwójnymi ścianami.
 • Wypełnij przestrzeń zewnętrzną, pozbywając się luzu w opakowaniu. Użyj materiału, który poza wypełnieniem stanowi również izolację i ochronę — nie tylko przed uszkodzeniami mechanicznymi, ale także przed wilgocią. Dobrze sprawdzi się folia bąbelkowa lub folia piankowa.
 • Zabezpiecz przedmioty elektroniczne poprzez naklejenie na opakowaniu etykiety z napisem Ostrożnie, aby kurier wiedział, że transportuje produkt wrażliwy na uszkodzenia mechaniczne.
 • Aby zapobiec uszkodzeniu, oklej karton folią stretch.

Wysyłka kurierem tłukących się przedmiotów — jak je zapakować i zabezpieczyć?

Wyjaśniliśmy już, jak zapakować paczkę do zwrotu lub wysyłki. Niemniej jednak, poza elementami standardowej procedury, w przypadku niektórych elementów trzeba wdrożyć dodatkowe działania. Wspomniana wcześniej elektronika wymaga szczególnej ostrożności i dodatkowego zabezpieczenia. Jednak istnieją towary, o które trzeba zadbać jeszcze bardziej.

Zastanawiasz się, jak zapakować paczkę dla kuriera, mając świadomość, że wymaga ona najwyższego poziomu zabezpieczenia, ponieważ zawiera szkło, porcelanę lub inny bardzo delikatny materiał? Po pierwsze, nie zastanawiaj się, jak zapakować paczkę w folię — wybierz karton. 
Do zapakowania przesyłki wykorzystaj możliwie jak największą większą ilość wypełnienia. Użyj folii bąbelkowej lub pianki, ponieważ to jedyne elementy, które zapobiegają uszkodzeniom wskutek wstrząsów. Ponadto oznacz przesyłkę etykietami z napisami: Ostrożnie oraz Uwaga Szkło. Warto również zdecydować się na wykupienie dodatkowego ubezpieczenia.

Gabarytowe przesyłki — jak je zapakować do wysyłki kurierem?

Firmy kurierskie, w tym InPost, DHL, czy DPD, określają przewożone wymiary paczek. Jeśli Twoja przesyłka przekracza te gabaryty, skontaktuj się z nami, abyśmy mogli dokonać indywidualnej wyceny. W razie wątpliwości poinformujemy Cię również, jak zapakować dużą paczkę. 

Kwestia tego, jak zapakować paczkę nie jest ściśle związana z wymiarami przesyłki. Zawsze powinna mieć ona zwartą strukturę, a opakowanie powinno  zabezpieczać zawartość. W przypadku przesyłek gabarytowych warto po prostu poszukać możliwie najmniejszego pudełka, aby niepotrzebnie nie zwiększać wymiarów przesyłki.

Etykiety i nalepki na paczkę — jak oznaczyć paczkę z delikatnymi rzeczami?

Jak już wskazaliśmy wcześniej, delikatne towary wymagają dodatkowego zabezpieczenia w formie etykiet nalepianych na paczki. Najczęściej wykorzystuje się takie oznaczenia, jak:

 • Ostrożnie,
 • Uwaga Szkło,
 • Góra/dół (wskazanie pozycji, w jakiej powinna znajdować się paczka),
 • Nie przewracać,
 • Zachowaj suchość.

Mamy nadzieję, że szczegółowo wytłumaczyliśmy ci, jak zapakować paczkę. Jeśli dalej zastanawiasz się, jak tanio zapakować paczkę czy po prostu, jak zrobić to w sposób absolutnie poprawny, sprawdź poradniki firm kurierskich. Znajdziesz je na naszej stronie. Zobacz, jak profesjonalnie zapakować paczkę i zamów kuriera do domu. Czekamy na Ciebie!

Total
0
Shares
Poprzedni artykuł

Jaki biznes otworzyć w 2022 roku?

Następny artykuł

Jak zamówić kuriera do domu krok po kroku

Powiązane artykuły