Jaki biznes otworzyć w 2022 roku?

Chcesz założyć firmę i nie wiesz, jaki biznes otworzyć? Nastały trudne czasy dla przedsiębiorców. Zamieszanie z Nowym Ładem i trwająca pandemia nie pomagają w prowadzeniu działalności. Jednak wiele zależy od branży. Niektórym sektorom pandemia pomogła w rozwoju, a rząd zaproponował liczne dotacje. Jaki biznes otworzyć w 2022 roku, aby nie stracić?   

Jaki biznes otworzyć w 2022 roku — trendy w biznesie

Nie zapowiada się, aby w najbliższym czasie miał nastąpić koniec pandemii. Większość z nas przestała zauważać obostrzenia związane z COVID-19. Jednak przedsiębiorcy muszą brać je pod uwagę. Jaki biznes otworzyć w czasie pandemii? Coraz więcej przedsiębiorstw rozwija się w Internecie. Za najbardziej dochodowy biznes można obecnie uznać e-commerce. Branża obejmuje wszystkie produkty i usługi, które oferowane są w sieci. W trakcie pandemii jej zakres uległ znacznemu rozszerzeniu. Obecnie nawet eventy i szkolenia organizowane są online.

Wraz z rozwojem sklepów internetowych, rośnie zapotrzebowanie na nadawanie paczek. Możesz postawić na sprawdzone rozwiązanie – otwarcie punktu kurierskiego Ship Center – musisz tylko dysponować odpowiednią przestrzenią. Na podstawie umowy franczyzowej otrzymasz od nas pełne know-how prowadzenia placówki, w tym kontakty handlowe, szkolenia i reklamę. Trudno o lepsze rozwiązanie dla osób, które nie mają doświadczenia w prowadzeniu działalności. Pamiętaj, że obecnie najbardziej dochodowe biznesy to punkty kurierskie, dlatego jeśli zastanawiasz się, jaki biznes otworzyć w 2022 roku – masz odpowiedź! 

W każdej branży dużą rolę odgrywa marketing. Ten sektor jest już mocno nasycony. Jednak mając odpowiednie doświadczenie i umiejętności, możesz osiągnąć sukces – nawet pracując jako freelancer. Bez przerwy zmieniają się wytyczne dotyczące analizy danych z reklam. Jest ona podstawą tworzenia efektywnych kampanii, o czym wiele firm zapomina. Wystarczy, że je znajdziesz i zaprezentujesz swoją ofertę. 

Ostatnim trendem nadal pozostaje ekologia i zrównoważony rozwój. W dalszym ciągu grozi nam katastrofa klimatyczna. Rosną inwestycje publiczne i prywatne w ekologiczne rozwiązania. Własna działalność – co otworzyć, aby nie szkodzić środowisku? Nie ma znaczenia, na jaki typ działalności się zdecydujesz. Ważne, aby ekologiczne wartości były widoczne w jej działaniu. Niekoniecznie musi być to kosztowna fotowoltaika. Pod szyldem ekologicznych działań można również tworzyć wielorazowe produkty zastępujące jednorazówki, dawać drugie życie przedmiotom codziennego użytku czy produkować wegańską żywność. W tej kwestii pozostawiamy Ci wolny wybór. 

Jakich działalności na pewno nie zaczynać w 2022 roku?

Możesz mieć najlepszy pomysł na własny biznes, ale okaże się on fiaskiem ze względu na nieodpowiedni czas. Przy planowaniu otwarcia firmy musisz wziąć pod uwagę sytuację w Polsce i na świecie. Na pewno nie warto obecnie otwierać lokali gastronomicznych. Poddawane są największym restrykcjom związanym z pandemią m.in. limitowi osób lub konieczności czasowego zamknięcia podczas wzrostu zachorowań. 

Podobne ryzyko dotyczy wszystkich rodzajów działalności, których funkcjonowanie wymaga obecności klientów na miejscu. Obiekty sportowe, sale zabaw, kina – większość z tych biznesów działa tylko dzięki pomocy rządu lub pożyczkom. Mniejsze miejsca zatrudniające do kilku pracowników mają więcej szczęścia.

W co warto inwestować pieniądze, czyli najbardziej dochodowe branże

Sposobem na zarabianie pieniędzy nie musi być tylko praca na etat lub własny biznes. Warto posiadać kilka źródeł dochodu, a oszczędności zainwestować, zamiast trzymać pod poduszką. Jeśli masz ich dużo, możesz wspierać pomysły na biznes dla młodych. Istnieją organizacje łączące inwestorów z początkującymi biznesmenami w zamian za procent z późniejszych dochodów. 

Tradycyjną metodą inwestowania jest giełda papierów wartościowych. W 2022 roku szukaj tam firm związanych z nowymi technologiami np. sztuczną inteligencją. Nie grozi im upadek, a mogą przynieść naprawdę duże zyski w krótkim czasie. 

Coraz większą popularność zyskują również kryptowaluty i NFT. Uznawane są jednak za najbardziej ryzykowną formę inwestycji. Kursy kryptowalut cechują duże wahania, nawet w przeciągu doby. W podobny sposób działają NFT, które dają możliwość kupienia dowolnej, unikalnej rzeczy (np. dzieła sztuki) w formie wycinku blockchaina. W ich przypadku wahania wartości nie są tak gwałtowne, a również dają możliwość tysiąckrotnego zysku w krótkim czasie. 

Pierwszy biznes — jak się przygotować do jego otwarcia?

Każdy musi znaleźć własny sposób na biznes. Najlepiej przekształcić w źródło dochodu swoje hobby. Dzięki temu będziesz mieć ciągłą motywację, aby rozwijać działalność. Jednak nie każda pasja może okazać się dochodowa, zwłaszcza w małym mieście. Dlatego zastanów się też, jaki biznes otworzyć, żeby zarobić. Założenie własnej firmy wymaga zrobienia dokładnego researchu, określenia grupy docelowej i poznania jej potrzeb. Te informacje będą przydatne do stworzenia biznesplanu. 

Musisz określić w nim również planowane wydatki, na które potrzebujesz kapitału. Jaki biznes otworzyć bez pieniędzy? Jeśli posiadasz zerowy wkład finansowy, spróbuj ubiegać się o dotację lub znaleźć inwestora. Pierwszy sposób wymaga wielu formalności. Z kolei w przypadku drugiego, Twój pomysł na biznes musi być naprawdę dobry. Inwestorzy zazwyczaj chcą również procentu z pierwszych dochodów działalności.

Warto poszukać kursów, które przygotowują do otworzenia własnej firmy. Skorzystasz tam z doradztwa odnośnie rynku, księgowości, marketingu i sposobów finansowania. Aby zakwalifikować się do programu, potrzebujesz gotowego pomysłu na własną działalność.

Jeśli go nie masz, skup się na swoich umiejętnościach. Co Cię interesuje? Na jakich stanowiskach czujesz się najlepiej? Masz więcej zdolności miękkich czy twardych? Dobrym pomysłem będzie skorzystanie z usług doradcy zawodowego lub zrobienie jednego z popularnych testów określających Twoje mocne strony (np. test Gallupa). Wyniki będą formą inspiracji do znalezienia nowej drogi w życiu.  

Formalności i dokumenty potrzebne do otwarcia biznesu w 2022 roku

Wiesz już, jaki biznes otworzyć w Polsce? U większości osób główną obawę przed rozpoczęciem własnej działalności stanowi wypełnienie formalności. Tymczasem nie ma ich wiele, a Internet obfituje w instrukcje i rady, jak prawidłowo wypełnić wnioski. Najważniejszym z nich jest prośba o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, czyli CEIDG-1. Formularz składasz w dowolnym urzędzie gminy. Pamiętaj, że w ten sposób rejestrujesz jedynie jednoosobową działalność. Co musisz wpisać we wniosku? 

  • Nazwę firmy i planowaną datę rozpoczęcia działania.
  • Rodzaj działalności. Określasz go poprzez numer PKD (Polska Klasyfikacja Działalności), gdzie masz wyszczególnione typy czynności, którymi może zajmować się Twoja firma.
  • Wybraną formę opodatkowania (podatek liniowy, na zasadach ogólnych lub ryczałt). Sprawdź, czy na pewno kwalifikujesz się do konkretnej formy naliczania podatku dochodowego.
  • Rodzaj ubezpieczenia i jego dane. Wraz z wnioskiem CEIDG-1 możesz dokonać rejestracji w ZUS. Jeśli o tym zapomnisz, masz 7 dni od daty rozpoczęcia działalności na złożenie dokumentów dotyczących formy ubezpieczenia.  
  • Informację, gdzie Urząd Skarbowy znajdzie dokumentację finansową firmy. Zadaj sobie pytanie, czy wolisz korzystać z usług biura księgowego, czy samodzielne prowadzić księgowość. 
  • Rachunek bankowy firmy.  

Niektóre rodzaje działalności wymagają również rejestracji jako płatnik VAT. Przed otworzeniem firmy dowiedz się, czy opłaca Ci się bycie vatowcem. Jeśli biznes wymaga wielu wydatków, warto zarejestrować się poprzez wypełnienie formularza VAT-R. Będziesz mieć możliwość otrzymywania zwrotu VAT-u od zakupów oraz wystawiania faktur kontrahentom, którzy również są płatnikami tego podatku. Obowiązek zarejestrowania jako vatowiec pojawia się w momencie przekroczenia 200 tys. złotych dochodu rocznego. 

Dotacja i finansowanie dla biznesów — jak się o nie starać?

Zastanawiasz się, jaki biznes otworzyć z małym kapitałem? Jeśli masz dobry pomysł, ale brakuje ci środków, zainteresuj się tematem dotacji unijnych. Największą szansę na ich otrzymanie mają osoby bezrobotne zarejestrowane w Urzędzie Pracy. Co roku finansowane są w ten sposób tysiące nowych biznesów.

Nabór wniosków nie trwa bez przerwy. Dostępność i kwoty dotacji różnią się w zależności od województwa. Obecnie najbardziej poszukiwane są firmy działające w branży cyfryzacji, ochrony środowiska, a także nastawione na rynek międzynarodowy. Jeśli Twój biznes nie spełnia tych wymogów, nie przejmuj się – Twoje szanse nadal są wysokie. Wystarczy, że stworzysz profesjonalny biznesplan.

Pierwszym krokiem w znalezieniu dofinansowania będzie skorzystanie z wyszukiwarki dotacji dostępnej na stronie Funduszy Unijnych. Większość programów skierowana jest do osób po 30. roku życia, które nie posiadają zatrudnienia. Znajdź nabór odpowiedni dla Ciebie i sprawdź wykaz wymaganych dokumentów. Na pewno będą obejmowały biznesplan, formularz z danymi osobowymi i wniosek o przyznanie dotacji. Koniecznie złóż je przed upływem terminu przyjmowania wniosków – w innym wypadku nie zakwalifikujesz się do uczestnictwa.

Biznes w 2022 roku — czy franczyza jest opłacalna?

Natłok informacji sprawia, że nadal nie wiesz, jaki biznes otworzyć? Co się opłaca w 2022 roku? Dobrym pomysłem może okazać się punkt kurierski. Franczyza jest częstym modelem biznesowym w tym przypadku i nie wymaga dużych nakładów finansowych. 

Franczyza pozwala Ci na prowadzenie własnego biznesu przy korzystaniu z know-how i renomy innej marki. Większość franczyzodawców oferuje szkolenia oraz szerokie wsparcie w zakresie lokalizacji punktu, doboru usług, księgowości czy rekrutacji pracowników. Nie musisz zawracać sobie głowy reklamą, ponieważ zajmuje się nią firma-matka. 

Działalność pod szyldem innej marki jest dobrym wyborem dla osób, które po raz pierwszy zakładają firmę. Wystarczy trzymać się standardów i wytycznych franczyzodawcy. Pomoc nie jest bezpłatna – zyskuje procent z Twoich przychodów.  W przypadku naszych punktów kurierskich Ship Center zawsze wspieramy franczyzobiorców, a opłaty nie są wysokie. 

Jaki biznes otworzyć z niewielkim kapitałem — biznesy internetowe

Jaki biznes otworzyć w internecie? Dużą popularność zdobywają firmy dostarczające produkty lub usługi w formie abonamentu. Catering dietetyczny, karma dla zwierząt, artykuły menstruacyjne – to zaledwie część towarów, których klienci potrzebują regularnie. Wykupienie abonamentu gwarantuje wygodę i pozwala zapomnieć o zakupach, dlatego zapotrzebowanie na tego typu usługi nieprzerwanie rośnie.

Jeśli zdecydujesz się założyć sklep online, dużą część Twoich wydatków będą stanowiły wysyłki paczek. Jako przedsiębiorca możesz otrzymać lepsze warunki współpracy niż klienci detaliczni. Oferta kurierzy dla firm w Ship Center jest bardzo korzystna dla nowych biznesów, ponieważ nie wymaga podpisywania umowy ani deklarowania konkretnej ilości paczek w miesiącu.   

Zastanawiasz się, jaki biznes otworzyć w małym mieście? Zanim rozpoczniesz działalność, sprawdź, co interesuje konsumentów w Twojej okolicy. Być może istnieje tam wiele sklepów zoologicznych, ale żaden nie oferuje comiesięcznych dostaw z możliwością zamówienia online. Wprowadź to rozwiązanie, a konkurencja zostanie w tyle. W Internecie możesz również sprzedawać swoją wiedzę i usługi. Specjaliści ze wszystkich branż oferują e-booki, konsultacje i szkolenia dostępne online. Dzięki temu nie ograniczasz swojej działalności do najbliższej okolicy, a możesz budować markę rozpoznawalną w całej Polsce.

Ile można zarobić na własnym biznesie w 2022 roku?

Na to pytanie można dać tylko jedną odpowiedź – to zależy. Zarobkiem nazywamy czysty dochód po odjęciu kosztów prowadzenia biznesu. Najniższe wydatki są w przypadku oferowania usług. Jeśli pracujesz jako freelancer z domu, nie musisz płacić za wynajem biura czy lokalu usługowego. Opłaty najmu są najwyższe w metropoliach. Zastanawiasz się, jaki biznes otworzyć w dużym mieście? Najlepiej taki, który nie wymaga wynajmowania dużej powierzchni. Pamiętaj również, że w większych miejscowościach istnieje duża konkurencja. Przed założeniem działalności zrób dokładne rozeznanie rynku. Możliwe, że istnieje już wystarczająco dużo biznesów o podobnym profilu.

Chcesz dostać odpowiedź, ile zarobisz na własnym biznesie w 2022 roku? Stwórz biznesplan, w którym zawrzesz wszystkie spodziewane koszty – zakup towarów, marketing, wynajem lokalu, zatrudnienie pracowników itd. Dodaj do tego opłaty związane z prowadzeniem firmy, czyli podatek dochodowy i składki ZUS. Suma wydatków pozwoli ustalić Ci minimalną cenę za swoje produkty lub usługi.Prześwietlając konkurencję i odpowiednio określając zapotrzebowanie na rynku, możesz przewidzieć, jakie będą Twoje miesięczne przychody. Odejmij od nich zsumowane koszty, a otrzymasz swój potencjalny zarobek. Najlepiej w obliczeniach weź pod uwagę scenariusz pozytywny i negatywny. Jeśli nie jesteś w stanie samodzielnie zebrać potrzebnych informacji i wykonać obliczeń, skorzystaj z pomocy specjalisty. W przypadku podjęcia współpracy z franczyzodawcą otrzymasz prognozy zarobków na podstawie pozostałych punktów w sieci. Rozpoczynając współpracę z Ship Center założenie punktu kurierskiego franczyzy będzie kosztowało Cię zaledwie ok. 9 tys., a  miesięcznych zarobków możesz spodziewać się od 7 do 20 tys. Szybko przekonasz się, że inwestycja się opłaci.

Total
0
Shares
Poprzedni artykuł

Najtańsza przesyłka — jak ją znaleźć? Porównanie ofert przewoźników

Następny artykuł

Jak zapakować paczkę do wysyłki? Najważniejsze wytyczne

Powiązane artykuły