Jaką działalność otworzyć w małej miejscowości, dużym mieście i na wsi?


Na początku 2022 roku w kraju istniało 2,58 mln przedsiębiorstw, czyli o 57 000 więcej niż rok wcześniej. Według statystyk każdego dnia w Polsce powstaje blisko 1000 nowych firm! Jeśli Ty również chcesz prowadzić swój biznes, ale jeszcze nie wiesz, jaką działalność otworzyć, zapoznaj się z poniższymi poradami. Zainspiruj się i zacznij działać!

Jaką działalność otworzyć w 2022 roku w małej miejscowości – skąd wziąć pomysły na biznes?

Wiele osób marzy o porzuceniu etatu i pracy na własny rachunek. Brak szefa, pełna samodzielność i perspektywa dobrych zarobków brzmią zachęcająco. Nic dziwnego, że regularnie przez myśl przechodzi pomysł na firmę jednoosobową. Z czasem pojawiają się jednak pewne kłopoty, związane chociażby z opłacalnością danego biznesu.

Szczególne problemy mogą napotkać mieszkańcy wsi i niewielkich miasteczek. Wydaje się, że szanse na powodzenie przedsięwzięcia i osiągnięcie sukcesu w takim wypadku są marne. Nic bardziej mylnego! W obecnych czasach klientów możesz zdobywać na całym świecie i to bez wychodzenia z domu.

Jaką działalność otworzyć w małym mieście? Tworzysz rękodzieło, interesuje Cię pisanie artykułów na zamówienie, masz umiejętności z branży IT, albo chcesz dzielić się specjalistyczną wiedzą?  Pierwszym pomysłem jest zarabianie na swoim hobby. Zastanów się, jaką wartość jesteś w stanie zaoferować swoim klientom i zacznij na tym zarabiać.

Stale rosnący rynek e-commerce to kolejna kwestia warta uwagi. Własny sklep internetowy lub sprzedaż produktów za pośrednictwem platform typu marketplace to niewątpliwie biznesy przyszłości. Dzisiaj aż 73% polskich internautów robi zakupy w Internecie. Ten odsetek nadal będzie rósł, gdyż ludzie kupują w sieci coraz chętniej i coraz więcej.

Jak ocenić opłacalność biznesu w dużym mieście? 

Pytanie o to, jaki biznes opłaca się otworzyć, jest kluczowe, kiedy planujesz zainwestować we własną firmę. Jako przyszły przedsiębiorca musisz wziąć pod uwagę kilka czynników, które pomogą Ci uniknąć pochopnej decyzji, problemów i rozczarowania. Biznes przede wszystkim musi przynosić zyski. Sprawdź, ile pieniędzy zostanie Ci po spłacie rat kredytu, uregulowaniu comiesięcznych rachunków (np. za najem lokalu, media, reklamę, utrzymanie pracowników) oraz opłaceniu podatku i składek ZUS.

Jeśli nie czujesz się pewnie, nie wiesz, czy poradzisz sobie z prowadzeniem firmy i czy będzie ona przynosić zyski, możesz sprawdzić pomysł na biznes, zaczynając od działalności nierejestrowanej (nieewidencjonowanej). Ważne, aby w takim przypadku przestrzegać przepisów – Twoje przychody w żadnym miesiącu kalendarzowym nie mogą przekraczać 50% kwoty minimalnego wynagrodzenia (w 2022 r. jest to 1505 zł). Po przekroczeniu tej kwoty będziesz zobligowany do rejestracji firmy w CEIDG. 

Sprawdzonym pomysłem na działalność gospodarczą jest skorzystanie z gotowego modelu biznesowego. Przetestowana wcześniej strategia, znana marka i stali klienci to dobry sposób na sukces. Jeżeli zastanawiasz się jaką działalność otworzyć, strzałem w dziesiątkę może okazać się punkt kurierski franczyza. Usługi kurierskie to kolejny z biznesów przyszłości – popyt stale rośnie.

Możliwe, iż źródłem Twojej inspiracji są biznesy nowatorskie i poszukiwanie świeżych, idących z duchem czasu pomysłów. Przeprowadź analizę runku oraz sprawdź, co w swojej ofercie posiada konkurencja. Pomyśl, czy istnieje zapotrzebowanie na dane produkty i jacy klienci zechcą je kupować. Nie zapomnij o stworzeniu szczegółowego biznesplanu, który w przyszłości pomoże Ci rozwijać firmę i osiągać kolejne cele.

Jaką działalność otworzyć bez dużego kapitału? 

Niejednokrotnie największą przeszkodą powstrzymującą przyszłych przedsiębiorców przed otwarciem firmy jest brak wystarczająco dużego kapitału. Zamiast zastanawiać się jaki biznes otworzyć przy niewielkiej inwestycji, warto uzyskać potrzebne pieniądze z innego źródła. Zobacz, jaką szansę stwarzają kredyty bankowe na pierwszy biznes, czy bezzwrotne dotacje z funduszy europejskich lub z urzędów pracy.

Jaką działalność otworzyć z dotacji? Urzędy pracy umożliwiają dofinansowanie jednoosobowych działalności gospodarczych. Przed złożeniem wniosku koniecznie przeczytaj informacje, które znajdziesz na stronie internetowej urzędu, gdyż każdy PUP kieruje się własnymi wytycznymi. Najczęściej wykluczana jest działalność sezonowa, handel akwizycyjny, czy założenie firmy o profilu zbliżonym do firmy istniejącej już pod tym samym adresem.

Ważnym elementem decydującym o ostatecznej decyzji jest fachowo napisany biznesplan. Urzędnicy najlepiej oceniają osoby przygotowane do prowadzenia firmy, posiadające wartościowy i sprecyzowany pomysł na własny biznes. Pamiętaj, że o dotację trzeba wystąpić jeszcze przez zarejestrowaniem firmy w CEIDG, a po otrzymaniu środków należy prowadzić ją przez minimum 12 miesięcy.

Pomysł na biznes – franczyza

Franczyza to bez wątpienia pewna inwestycja – korzystasz z pomysłu zweryfikowanego przez rynek, pracujesz pod znaną marką, a ponadto możesz rozwijać się pod okiem mentorów. Nie musisz martwić się o marketing i reklamę w Internecie. Sieć franczyzowa często nie wymaga doświadczenia, gdyż wszystkie niezbędne informacje i umiejętności zagwarantują Ci profesjonalne szkolenia.

Własna działalność – co otworzyć? Takie pytania nie muszą zaprzątać Twoich myśli, gdy szukasz sposobu na najbardziej dochodowe biznesy. Jednym z haseł, jakie powinny kojarzyć się z intratnymi branżami, jest kurier – doskonałe rozwiązanie dla osób niewiedzących, jaką działalność otworzyć. Konkretnie chodzi punkt kurierski prowadzony w oparciu o franczyzę.

Rozważ współpracę z naszą firmą Ship Center, zajmującą się obsługą przesyłek kurierskich (w ofercie znajdziesz ponad 12 kurierów), świadczącą usługi poligraficzne (w tym wydruki 3D) i produkującą pieczątki. To oczywiście nie wszystko – każda placówka oferuje klientom aż 10 różnych usług. Zyski dla przedsiębiorcy wynoszą średnio 7-20 tysięcy miesięcznie, natomiast próg wejścia to jedynie 9000 zł netto. Za te pieniądze otrzymasz gotowy biznesplan, oprogramowanie do obsługi przesyłek, umowę na korzystnych warunkach i pełne wsparcie na każdym etapie pracy.

Jak założyć własny biznes – formalności na początek

Jeśli wiesz już, jaką firmę otworzyć, pora na załatwienie wszystkich niezbędnych formalności. Na początku musisz wypełnić wniosek o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Zrobisz to w urzędzie, a jeśli posiadasz konto bankowe i Profil Zaufany – przez Internet. Jako przedsiębiorca musisz posiadać również NIP, czyli Numer Identyfikacji Podatkowej.

Wypełniając wniosek CEIDG, trzeba wskazać biuro księgowe, które będzie prowadziło Twoją dokumentację finansową. Można też wybrać wygodną, sprawdzającą się w przypadku działalności jednoosobowej księgowość internetową. Kolejna sprawa to złożenie deklaracji do ZUS-u. Nowe firmy mogą skorzystać z szeregu ulg, takich jak mały ZUS i tzw. ulga na start.

W przypadku franczyzy pozostaje jeszcze umowa z franczyzodawcą. Zaczynając współpracę z Ship Center, na początku wybierasz lokal i decydujesz o jego wyposażeniu. Następnie otrzymujesz umowę na przyjaznych warunkach – bez kar i okresu wypowiedzenia. Kolejny krok to przejście szkolenia i podpisanie umowy.

Jakie biznesy będą najbardziej dochodowe w 2022 roku – małe miasta kontra duże

Zastanawiasz się, planując własną działalność, co się opłaca w małych miastach, a na co postawić w dużych? Wielkość miejscowości i liczbę ludności trzeba brać pod uwagę, gdyż od nich często zależy powodzenie w biznesie. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby w mniejszej miejscowości otworzyć myjnię samochodową, kawiarnię, sklep odzieżowy, czy wspomniany wcześniej punkt kurierski. Na takie usługi zawsze znajdzie się klient, nie tylko wśród znajomych.

Jaką działalność otworzyć, żeby zarobić w dużym mieście? Wielkie miasta kojarzą się z pokaźnymi zyskami, dlatego przedsiębiorcy chcą lokować swoje siedziby w centrach aglomeracji. Decydując się na taki krok, sprawdź, czy w najbliższej okolicy nie ma podobnych biznesów. Jest to bardzo istotne, zwłaszcza jeśli planujesz mały biznes i nie chcesz, aby Twoja inwestycja poszła na marne.

Jaki biznes otworzyć w 2022 roku? Zarówno w mieście, jak i na wsi sprawdzą się nowoczesne modele biznesowe, oparte o e-commerce i usługi z branży IT. Prężnie rozwija się branża logistyczna i związane z nią usługi kurierskie. Jak widzisz, istnieje wiele możliwości. 

Total
0
Shares
Poprzedni artykuł

Najlepszy kurier, czyli jaki? Cechy dobrego kuriera

Następny artykuł

Jak założyć firmę kurierską i co warto wiedzieć przed jej otwarciem?

Powiązane artykuły