Odbiorca a nadawca – jaka jest między nimi różnica?

Na prawidłowo zaadresowanej kopercie odbiorca i nadawca występują razem. Bez ich danych nie byłoby możliwe dostarczenie przesyłki. Należy wpisać je w odpowiednich miejscach, aby przez przypadek nie wysłać paczki do samego siebie. Jakie zadania czekają odbiorcę i nadawcę, jeśli chcą doprowadzić do sfinalizowania wysyłki?

Z reguły obydwie osoby chcą, aby przesyłka dotarła pod wskazany adres. Kto w procesie nadawania paczek jest nadawcą, a kto odbiorcą? Czym różnią się ich obowiązki? Dla niektórych sprawa może być oczywista, jednak zrozumienie tych dwóch pojęć sprawi, że nadanie paczki kurierem stanie się znacznie prostsze. Nie doprowadzisz do sytuacji, w której przesyłka może ulec zagubieniu. 

Odbiorca i nadawca – dlaczego znajomość tych pojęć jest ważna?

Relacja nadawca-odbiorca powstaje w momencie, gdy pierwsza osoba wysyła do drugiej dowolną przesyłkę. Może to być list, paczka lub większy przedmiot np. sprzęt AGD. Bardzo istotne, aby na opakowaniu lub etykiecie wysyłkowej pojawiły się dane zarówno odbiorcy, jak i nadawcy, ponieważ w innym wypadku paczka nie zostanie odebrana przez kuriera lub przyjęta w oddziale pocztowym. 

Okazuje się, że największe problemy w adresowaniu sprawia wysyłanie listów. Zwyczaj wcale nie odchodzi do lamusa, zważywszy, że w tej formie nadal przesyła się np. oryginały dokumentów. Pojawia się pytanie, gdzie na kopercie powinien się znaleźć nadawca, a gdzie odbiorca. Ich dane wpisujemy z przodu w dwóch skośnie przeciwległych rogach. 

Czyje dane należy umieścić w lewym górnym rogu koperty? Nadawcy, a odbiorcy na prawo, u dołu. Za przód koperty uznajemy obszar po przeciwnej stronie od jej zamknięcia. Dopuszczalne jest również wpisanie adresu odbiorcy na przedniej stronie, a nadawcy na tylnej. Aby rozwiać wszelkie wątpliwości, można oznaczyć ich określeniami „Nadawca” i „Adresat”.           

Kim jest odbiorca?

O pomyłkę trudniej, kiedy generujesz etykietę wysyłkową w internecie. W tym celu sprawdź cennik nadania paczki kurierem. Ręczne napisanie danych adresata nie będzie wtedy konieczne. W formularzach wysyłkowych, podobnie jak na kwitach pocztowych, dane nadawcy zazwyczaj wymagane są jako pierwsze.  

Zrozumienie, kto jest adresatem, będzie łatwiejsze, kiedy zapamiętasz drogę listu – od nadawcy do odbiorcy. Osoba, do której skierowana jest przesyłka, określana jest mianem odbiorcy lub adresata. Jej dane wpisujesz w prawym dolnym rogu koperty.   

Kto jest nadawcą?

Nadawca to osoba nadająca paczki lub listy. Jej zadaniem jest właściwe nadanie przesyłki. Odpowiada za jej zapakowanie i prawidłowe zaadresowanie. Pokrywa również koszty obsługi paczki przez firmę przewozową.  

Najpierw kupuje kopertę lub pudełko dopasowane do rozmiaru wysyłanych przedmiotów. Koniecznie musi zabezpieczyć zawartość przed uszkodzeniem w trasie np. poprzez zastosowanie wypełnienia z folii bąbelkowej czy pianek. Następnie nakleja odpowiednie znaczki i wpisuje na etykietę wysyłkową lub kopertę adres odbiorcy oraz swój. Ostatnim etapem jest nadanie przesyłki na poczcie, w paczkomacie lub u kuriera.

Total
0
Shares
Poprzedni artykuł
Praca kuriera – na czym polega, czy warto i ile zarabia kurier?

Praca kuriera – na czym polega, czy warto i ile zarabia kurier ?

Następny artykuł

Na czym polega fulfillment i jak działa ?

Powiązane artykuły