Paczka za pobraniem COD

Wysyłka za pobraniem – na czym polega i jakie są jej koszty ?

Wysyłka za pobraniem pozwala odbiorcy na opłacenie zamówienia w momencie jego odbioru. Opcja wzbudza zaufanie wśród kupujących w sklepach czy na aukcjach internetowych, jednak wiąże się z pewnymi komplikacjami. Jakie zalety ma wysyłka za pobraniem? Czy wiąże się z nią jakieś ryzyko? Poznaj wszystkie szczegóły tej usługi. 

Wiele osób nadal posługuje się głównie gotówką, i to właśnie oni najczęściej korzystają z opcji przesyłki za pobraniem. W niektórych przypadkach kupujący woli zapłacić za towar w momencie jego otrzymania ze względu na brak zaufania do sprzedawcy. Bez względu na pobudki, warto dać klientom taką możliwość. Na czym polega przesyłka za pobraniem i jak ją zorganizować?

Wysyłka za pobraniem – na czym polega?

Co to wysyłka za pobraniem? Usługę oferuje każdy krajowy przewoźnik. Kurier dostarcza paczkę odbiorcy i jednocześnie pobiera za nią wyznaczoną opłatę. Następnie w określonym terminie następuje zwrot pobranej należności do nadawcy. Płatność zazwyczaj wpływa na konto bankowe.

Za nadanie przesyłki za pobraniem odpowiada nadawca. W celu zamówienia usługi u dowolnego przewoźnika, należy wypełnić formularz dotyczący wagi i wymiarów paczki, jej kształtu oraz zawartości. Na tej podstawie wyliczany jest koszt wysyłki, który sprzedawca pokrywa w momencie zamawiania kuriera. Zwyczajowo zostaje on doliczony do opłaty, którą dostawca pobierze od klienta.

Wysyłka kurierem za pobraniem jest pewniejszą opcją niż ta za pośrednictwem Poczty Polskiej. Pobraniowe przesyłki kurierskie najczęściej nadają sklepy internetowe. Jeśli przy odbiorze klient nie będzie skłonny do uiszczenia zapłaty za towar, doręczenie nie dojdzie do skutku. Nie jest to wymarzony scenariusz, ale w niektórych przypadkach dostawa za pobraniem jest konieczna.        

Zalety wysyłki za pobraniem

Przesyłki pobraniowe przynoszą więcej korzyści kupującym niż sprzedawcom,  dlatego nie w każdym sklepie internetowym usługa jest dostępna. Cieszą się powodzeniem wśród klientów, ponieważ dają im możliwość zapłacenia gotówką za zakupy zrobione przez internet. Niektórzy korzystając z wysyłki pobraniowej zyskują dodatkowe dni na zdobycie pieniędzy.

Jak działa przesyłka za pobraniem od strony sprzedawcy? Wydaje on kurierowi opłaconą paczkę z towarem, a następnie musi czekać na zwrot należności. Zdarza się, że odbiorca odmawia przyjęcia paczki: wtedy sprzedający jest zmuszony pokryć koszty przesyłki za pobraniem i jej zwrotu u przewoźnika. Następnie może próbować obciążyć nimi kupującego, jednak czasem wymaga to wejścia na drogę prawną.

Jak wygląda rozliczenie wysyłki za pobraniem?

Koszty przesyłki za pobraniem różnią się w zależności od przewoźnika. Cennik paczek kurierskich jest uzależniony od wymiarów paczki, jej wagi oraz miejsca doręczenia. Na cenę końcową wpływają również usługi dodatkowe, do których zalicza się właśnie pobranie czy ubezpieczenie wymagane przy przesyłkach pobraniowych.

W zależności od przewoźnika, różni się także czas oczekiwania na zwrot kwoty pobrania. Odbiorca przekazuje gotówkę kurierowi, jednak przesłanie przelewu do nadawcy zajmuje zazwyczaj kilka dni roboczych. W niektórych firmach koszt wysyłki za pobraniem zmienia się w zależności od tego, jak długo jesteś skłonny czekać na swoje pieniądze. Jeśli nie zależy Ci na szybkim przelewie, możesz nawet nie zapłacić za dodatkową usługę. 

Obecnie wysyłka kurierem za pobraniem nie jest dużo droższa od tradycyjnych przesyłek. Inaczej było w czasach, kiedy pieniądze otrzymane od adresata należało zwrócić w gotówce. Teraz trudno znaleźć firmę, która oferowałaby taką możliwość.         

O czym należy pamiętać, wysyłając paczkę za pobraniem?

Wysłanie paczki za pobraniem wymaga wypełnienia formularza w celu zamówienia kuriera. Wśród usług dodatkowych należy zaznaczyć „Pobranie” i wpisać kwotę, jaką chcesz otrzymać za towar. Paczka musi mieć solidne opakowanie i umieszczoną w widocznym miejscu etykietę z danymi adresowymi odbiorcy i nadawcy. Przesyłkę pobraniową należy również ubezpieczyć. Zamówienie kuriera wymaga uiszczenia przez nadawcę przedpłaty w wysokości kosztów wysyłki.

Total
0
Shares
Poprzedni artykuł

Tania franczyza – na czym polega?

Następny artykuł
Jak sprawdzić status przesyłki ?

Status przesyłki – jak go sprawdzić i co jest do tego potrzebne?

Powiązane artykuły