Praca kuriera – na czym polega, czy warto i ile zarabia kurier?

Praca kuriera – na czym polega, czy warto i ile zarabia kurier ?

Praca kuriera staje się coraz bardziej opłacalna. W zależności od dnia i gabarytów paczek, może być lżejsza lub cięższa, i jak każdy zawód, ma swoje plusy i minusy. Na pewno stanowi świetny wybór dla osób rozpoczynających karierę zawodową. Nie wiesz, czy warto zatrudnić się w firmie przewozowej? Zobacz, na czym polega praca kuriera.   

Praca kuriera – na czym polega?

Jak wygląda praca kuriera? Po pierwsze: nie jest skomplikowana. Jako kurier głównie odbierasz paczki od klientów oraz dostarczasz przesyłki do rąk własnych lub punktów odbioru. Od czasu do czasu musisz przewieźć niestandardową paczkę o dużych wymiarach lub wykonać inną usługę dodatkową np. zapakowanie palety. Zakres obowiązków w pracy kuriera zależy od firmy, z którą podpiszesz umowę oraz Twojego stażu. 

Pracujesz mniej więcej w stałych godzinach i zazwyczaj na tym samym obszarze. Musisz mieć prawo jazdy kat. B, ponieważ praca kuriera wymaga kierowania samochodem dostawczym. Jeśli nie masz tego typu uprawnień, możesz rozważyć zatrudnienie jako dostawca Uber Eats, Wolt czy Pyszne.pl i jeździć na rowerze lub skuterze.    

Jak wygląda codzienna praca kuriera?

W niektórych firmach obowiązują zmiany poranne i popołudniowe, jednak w większości miejsc kurierzy zaczynają swoją pracę wcześnie rano. O konkretnej godzinie należy pojawić się w sortowni, skąd wydawane są paczki. Rozwozisz przesyłki na konkretnej trasie, którą każdego dnia ustala kierownik lub koordynator. Do Twoich obowiązków należy załadowanie paczek do samochodu, a następnie wyruszasz w teren. 

Najczęściej kolejność przystanków nie jest narzucana odgórnie, jednak warto zaplanować ją w taki sposób, aby rozwieźć paczki jak najszybciej. Zwłaszcza jeśli w Twojej firmie zarobki są uzależnione od ilości dostarczonych przesyłek. W praktyce menedżer przydziela Ci konkretny obszar przez dłuższy czas, więc później planowanie trasy staje się dużo łatwiejsze.   

Obowiązki kuriera

Przy większej ilości paczek istnieje konieczność kilkukrotnego odwiedzania magazynu w ciągu dnia. W dużej mierze zależy to od obszaru i pory roku. W większych miastach przesyłek jest więcej, podobnie jak w okresie przedświątecznym. W takich momentach praca w kurierce bywa dużo cięższa.  

Kurier musi również odbierać paczki. Odbiory często zamawiane są tego samego dnia, o czym dostajesz informacje na bieżąco. Oczywiście, nie musisz jeździć na drugą stronę miasta. Odbierasz paczki od klientów, którzy znajdują się na przydzielonym Ci danego dnia obszarze. Niekiedy zlecenie wymaga wypełnienia dodatkowych dokumentów czy ponownej wizyty na sortowni.

Niektóre firmy posiadają automaty paczkowe, a wtedy praca kurierska wygląda nieco inaczej. Zajmujesz się uzupełnianiem i opróżnianiem automatów, odebrane paczki zawozisz do sortowni, skąd ruszają w dalszą drogę. Bardzo ważne jest dokładne skanowanie kodów nadania, ponieważ to one wyznaczają, dokąd przesyłka ma się udać.  

Czy kurier ma obowiązek wnieść dużą i ciężką paczkę do domu?

Czy praca kuriera jest trudna? Nie jest skomplikowana, ale wymaga większej siły fizycznej, jeśli w grę wchodzi dostarczanie przesyłek gabarytowych. W niektórych firmach standardowe paczki potrafią ważyć nawet do 40 kg. Każdy przewoźnik ustala własne limity w tej kwestii. Za paczki przekraczające standardowe wymiary pobierana jest dodatkowa opłata, jednak niekoniecznie otrzymuje ją kurier. 

Praca w przesyłkach kurierskich niemal zawsze wiąże się z dostarczaniem dużych towarów. Pracodawca może zawczasu ustalić, czy chcesz podejmować się tego typu zleceń. Wiedz jednak o tym, że jeśli dostarczasz również ponadwymiarowe przesyłki, zarobki w pracy kuriera są zwykle większe. Czasem nie masz jednak obowiązku ich wniesienia, a jedynie dowiezienia pod drzwi domu lub klatki. Usługa dostarczania gabarytowej paczki pod drzwi jest dodatkowo płatna, zwłaszcza jeśli w bloku nie ma windy. Nie każdy przewoźnik podejmuje się takich zadań, ale na pewno robią to firmy z branży logistyka i spedycja.        

Czy kurier musi być przy otwieraniu paczki przez klienta?

Wymagania w pracy kuriera różnią się w zależności od firmy przewozowej. Wszędzie duże znaczenie ma punktualność. W niektórych miejscach nie musisz dostarczać paczek bezpośrednio do odbiorców. Docenią to osoby, które nie czują się dobrze w kontaktach z klientem.

Niektórzy pracodawcy oferują usługę tzw. „sprawdzenia zawartości” (jest ona dodatkowo płatna). W takiej sytuacji klient musi otworzyć przy Tobie przesyłkę, aby stwierdzić, czy towar dotarł w nienaruszonym stanie i jest zgodny z opisem. Bez wątpienia wydłuża to czas pracy kuriera, dlatego z założenia w tej sytuacji należy Ci się więcej pieniędzy.

Ile zarabia kurier?

Oferty pracy dla kurierów mają zazwyczaj szeroko rozstawione widełki wynagrodzenia. Wynika to z faktu, iż są one zależne od wielu czynników m.in. wielkości miasta. Więcej płatna jest praca kuriera z własnym samochodem, ponieważ samodzielnie pokrywasz koszty paliwa i utrzymania auta. Inni przewoźnicy udostępniają własne ciężarówki. Istnieją również firmy wynajmujące pojazdy osobom, które chcą zostać kurierem. Jako zewnętrzny kierowca możesz negocjować wyższe stawki. 

Coraz częstszym modelem jest praca kuriera, który prowadzi własną działalność gospodarczą. W takim przypadku wynagrodzenie wzrasta o opłaty związane z jej prowadzeniem m.in. ZUS, księgowość czy wydatki na samochód. Niektóre firmy wręcz wymagają od kandydatów założenia działalności gospodarczej i obowiązuje ich wtedy umowa typu B2B. Na podobnych zasadach działa franczyza kurierska.

Jeśli dopiero zdobywasz doświadczenie w zawodzie, lepiej zacząć od standardowej umowy. Będąc studentem, skorzystaj z możliwości otrzymywania wynagrodzenia brutto. W zależności od firmy, dostajesz pieniądze za ilość przepracowanych godzin lub dostarczonych paczek. W dużych miastach druga opcja wydaje się bardziej opłacalna.

Nieco inaczej wygląda praca w Pyszne.pl. Ile zarabia kurier, który rozwozi posiłki? Jeśli pracuje w ustalonych wcześniej godzinach, otrzymuje stawkę godzinową plus prowizję od każdego dostarczonego zamówienia. Dostawca rozpoczyna pracę w dowolnej lokalizacji – musi jedynie wsiąść na rower z termiczną torbą na plecach i zalogować się do aplikacji.             

Jak długo w ciągu dnia pracuje kurier?

Godziny pracy kuriera nie są stałe. Zależą od ilości paczek, które danego dnia zostały wydane do dostarczenia. Pracę należy zacząć o wyznaczonej godzinie poprzez stawienie się w sortowni i załadowanie przydzielonych przesyłek. W praktyce kurierzy pracują 8-9 godzin dziennie.

Zazwyczaj grafik można dostosować do swoich oczekiwań, chociaż pracodawcy wymagają przepracowania konkretnej ilości godzin w miesiącu. Jeśli pracujesz w dużej firmie, łatwo możesz znaleźć ewentualne zastępstwo. Zawsze jednak trzeba to ustalić z pracodawcą.

U niektórych przewoźników obowiązuje praca kuriera na weekendy. Zazwyczaj jest ona dodatkowo płatna i każdy pracownik dostaje jeden lub dwa dyżury weekendowe w miesiącu. Zdarza się, że przewoźnicy zatrudniają osoby mogące pracować wyłącznie w weekendy.  

Praca kuriera w poszczególnych firmach przewozowych

Praca dla kuriera-kierowcy z założenia jest bardziej opłacalna niż dostawców jeżdżących na rowerze. Jednak wszystko zależy od tego, co ustalisz z pracodawcą. Rozważając to stanowisko, musisz przemyśleć, jakie są twoje preferencje i czy interesuje Cię rozwój w tej dziedzinie. 

Niektórzy podejmują się tego zawodu, aby później rozpocząć pracę za granicą, ponieważ kurier zarabia tam znacznie więcej, a warunki są lepsze. Często nie jest wymagana znajomość języka obcego, a pracodawca zobowiązuje się do zapewnienia zakwaterowania. Jeśli nic nie trzyma Cię w Polsce, kariera za granicą to świetny sposób na życie.

Total
0
Shares
Poprzedni artykuł
Przesyłki konduktorskie

Przesyłki konduktorskie – wszystko, co warto o nich wiedzieć

Następny artykuł

Odbiorca a nadawca – jaka jest między nimi różnica?

Powiązane artykuły