Pomysł na biznes z niskim kapitałem dla młodych

Obecnie coraz mniej młodych osób marzy o pracy na etat przez całe życie. Niektórzy przedsiębiorczość mają we krwi i od momentu ukończenia szkoły wymyślają kolejne pomysły na biznes dla młodych. W jaki sposób je zrealizować i założyć własną firmę przed trzydziestką? 

Marzysz o byciu przedsiębiorcą? Założenie własnej działalności nie jest trudne. Ogranicza się do wypełnienia kilku dokumentów i złożenia ich w odpowiednim urzędzie. Jednak osiągnięcie sukcesu i utrzymanie się z dochodów własnej firmy stanowi wyzwanie. Warto przemyśleć, czy chcesz brać na siebie taką odpowiedzialność w młodym wieku. 

Pomysł na biznes dla młodych — jak go znaleźć?

Jaki biznes otworzyć? Zastanów się, co Cię interesuje. Najłatwiej przekształcić w firmę swoją pasję. Wiele osób zaczyna jako freelancerzy, a z czasem rozwija działalność i zatrudnia pracowników. 

Jednak nie każda pasja stanowi najbardziej opłacalny biznes. W niektórych branżach konkurencja jest zbyt duża. Inne zainteresowania są na tyle niszowe, że możesz nie znaleźć klientów – zwłaszcza w małym mieście. 

Szukanie pomysłu na własny biznes zacznij od zrobienia dokładnego rozeznania na rynku. Zastanów się, na jakie usługi lub produkty widzisz zapotrzebowanie w Polsce? Czego brakuje w twojej okolicy? Spróbuj skorzystać z pomocy znajomych i zorganizować burzę mózgów. W ramach inspiracji możesz również zacząć interesować się trendami na rynku. Obecnie opłacalne biznesy powstają głównie w branżach związanych z nowymi technologiami, e-commerce i ekologią. Na ich założenie bez problemu zdobędziesz dotacje unijne, dzięki czemu nie będziesz potrzebować dużego kapitału.

Chociaż prowadzenie własnego biznesu nie wymaga doświadczenia, warto mieć umiejętności cenione u przedsiębiorców: kreatywność, zdolności przywódcze, wytrwałość w dążeniu do celu i łatwość w podejmowaniu decyzji. Nie odnajdujesz się na wybranej ścieżce zawodowej? Zanim postanowisz założyć firmę, udaj się do doradcy zawodowego. Pomoże Ci odkryć twoje mocne strony i nakieruje na najlepszy biznes dla Ciebie. W internecie znajdziesz również testy spełniające podobną rolę np. test Gallupa. Być może z ich pomocą znajdziesz inspirację odnośnie do profilu twojej działalności.

Pomysł na biznes dla młodych nie tylko w Internecie

Własny biznes – co otworzyć w internecie i poza nim? Dzisiejsi dwudziesto- i trzydziestolatkowie niemal całe życie spędzili przy komputerach. Zapewne dlatego więcej z nich decyduje się na stworzenie własnego biznesu. W internecie bez przerwy widzimy młodych przedsiębiorców odnoszących sukcesy i chwalących się nimi w social mediach. 

Niektórzy ograniczają całą swoją działalność w całości do sieci. Artyści poprzez Instagram sprzedają rękodzieło. Tysiące freelancerów żyje z pisania artykułów, prowadzenia social mediów czy projektowania graficznego, współpracując ze zleceniodawcami z całego świata. Oferty znajdują za pośrednictwem przeznaczonych do tego portali lub mediów społecznościowych. Online można również dawać korepetycje, pisać tłumaczenia czy dzielić się specjalistyczną wiedzą w formie e-booków i konsultacji. Do każdej z tych działalności wystarczy komputer i dostęp do Internetu, więc możesz pracować z każdego miejsca na świecie. Brzmi jak idealny biznes dla młodych, prawda?    

Jednak świat poza siecią nadal istnieje. Jaki pomysł na biznes sprawdzi się jedynie w realu? Może to być salon fryzjerski, warsztat samochodowy czy sklep osiedlowy. Każde z tych przedsięwzięć wymaga wynajęcia lokalu usługowego, dlatego jego koszty są znacznie wyższe. 

W czasach pandemii wzrosło zapotrzebowanie na wysyłanie i odbieranie paczek. Większość z nich obsługują punkty kurierskie, dzięki czemu zaczęły stanowić dochodowy biznes. Jeśli marzy Ci się sprawdzony pomysł na działalność gospodarczą, franczyza kurierska to wybór dla Ciebie.     

Od czego zacząć tworzenie własnego biznesu?

Po znalezieniu pomysłu na własny biznes musisz sprawdzić, czy rynek jest na niego gotowy. Sprawdź, jak duża będzie Twoja konkurencja oraz jakie działania podejmuje, aby się promować. Co najważniejsze – czy przynoszą one skutek w postaci rzeczywistych klientów. Jeśli widzisz dużo podobnych firm, pomyśl, w jaki sposób możesz wyróżnić się wśród nich ofertą. Pomoże Ci w tym przejrzenie forów i grup tematycznych na Facebooku. Możesz znaleźć na nich osoby, które będą skłonne podzielić się ich oczekiwaniami względem podobnych miejsc. Pamiętaj, że tworząc firmę, nie powinno się opierać wyłącznie na własnych potrzebach i założeniach. 

Jak otworzyć własny biznes? Warto zapisywać wszystkie wnioski, które wyciągniesz w trakcie robienia researchu. Pomogą w określeniu grupy docelowej, do której ma trafić Twój produkt lub usługa. Przyda Ci się to w momencie tworzenia biznesplanu. Określasz w nim również planowane wydatki i dochody. Dzięki temu dowiesz się, jak dużego kapitału potrzebujesz oraz jaki biznes opłaca się otworzyć. 

Warto poszukać kursów, które przygotowują do założenia własnej firmy. Organizowane są często bezpłatnie przez organizacje pozarządowe lub urzędy pracy. Skorzystasz tam z doradztwa dotyczącego sytuacji na rynku, księgowości, marketingu i sposobów finansowania. Przy pomocy specjalistów stworzysz biznesplan, a także dostaniesz potężną dawkę motywacji. 

Dotacje i wsparcia na otwarcie biznesu — czy warto z nich korzystać?

Możesz mieć liczne pomysły na własny biznes, jednak nie mieć środków na ich realizację. Tutaj z pomocą przychodzą dotacje unijne oraz inne sposoby finansowania dla nowych firm. Niektóre są bezzwrotne, inne otrzymujesz w formie nisko oprocentowanej pożyczki.

Jednak najłatwiejszą metodą pozyskania funduszy pozostaje zwrócenie się do rodziny lub znajomych. Zasada nosi miano 3F od angielskiego Family, Friends & Fools (Rodzina, Przyjaciele i Głupcy). W latach 2017-2018 aż 92% startupów powstało dzięki środkom otrzymanym od bliskiego otoczenia. Znajome osoby szybciej obdarzą Cię zaufaniem niż zewnętrzni inwestorzy czy urzędnicy. Często zaoferują wsparcie na znacznie korzystniejszych warunkach. 

Coraz popularniejszy jest także crowdfunding. Może znasz platformy takie jak Kickstarter czy jego polski odpowiednik Wspieram.to. Wystarczy założyć tam zbiórkę z opisem swojego pomysłu na biznes lub produkt. Nieznane osoby wpłacają dowolne kwoty, aby wesprzeć Twój projekt. Najbardziej dochodowe biznesy na świecie powstały przy pomocy tego typu zbiórek. 

Wróćmy do tematu dotacji unijnych. Kto ma największe szanse na ich uzyskanie? Wśród dotacji wyróżniamy przeznaczone na założenie działalności lub takie, które pomogą Ci rozwijać już istniejący biznes. Jeśli Twoje pomysły na firmę są dopiero na etapie planów, powinien zainteresować Cię pierwszy rodzaj. Jednak najczęściej dotacje na otworzenie działalności przeznaczone są dla osób bezrobotnych po 30. roku życia, co wyklucza dużą część potencjalnych przedsiębiorców. 

Warto śledzić ogłaszane nabory i szukać takich, których wymogi spełniasz. Informacje znajdziesz na stronach urzędów pracy lub funduszy europejskich. Pamiętaj, że możesz ubiegać się o dofinansowanie wyłącznie w swoim województwie. Niektórzy rejestrują się jako osoby bezrobotne na krótki okres wyłącznie w celu złożenia wniosku o dotację. Wraz z nim należy przedstawić biznesplan (możliwie jak najbardziej szczegółowy i realny) oraz formularz z danymi osobowymi. W zależności od dotacji możesz otrzymać dodatkowe punkty m.in. za ekologiczne rozwiązania, stworzenie nowych miejsc pracy czy wprowadzenie innowacyjnego produktu na rynek. 

Szanse uzyskania dofinansowania wzrosną, kiedy skorzystasz z pomocy specjalistów na co dzień zajmujących się tworzeniem biznesplanów i wypełnianiem wniosków unijnych. Twój pomysł na firmę jednoosobową może być najlepszy, ale przedstawiony nieodpowiednio nie zyska poparcia komisji. Jeśli nie uda Ci się uzyskać dotacji, zawsze pozostają pożyczki ze środków unijnych. Są formą kredytu, jednak ze znacznie niższym oprocentowaniem niż w bankach. Ich oferty także różnią się w zależności od województwa. Informacje o aktualnych możliwościach znajdziesz na stronie Polskiego Funduszu Rozwoju. 

Jeśli jesteś studentem ostatnich lat lub absolwentem, masz również szansę na otrzymanie pożyczki z Rządowego Programu Pierwszy Biznes. Być może zainteresują Cię też Inkubatory Przedsiębiorczości, które pomagają początkującym przedsiębiorcom nie tylko w zakresie dofinansowania, ale także formalności, księgowości czy wynajęcia biura. Jak widzisz, pomysły na biznes dla młodych są wspierane przez wiele organizacji.  

Jak przejść przez formalności związane z założeniem własnego biznesu?

Wiele osób obawia się nadmiaru formalności wymaganych do założenia firmy. W rzeczywistości nie ma ich dużo, a z wypełnieniem poradzisz sobie samodzielnie. Jeśli masz dobry pomysł na biznes, nie warto zniechęcać się biurokracją! Jakie dokumenty musisz wypełnić, aby rozpocząć prowadzenie działalności? 

Podstawą jest wniosek o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, czyli druk CEIDG-1. Po wypełnieniu formularz możesz złożyć w najbliższym Urzędzie Gminy, niezależnie od miejsca zamieszkania i lokalizacji firmy. Co zawiera druk CEIDG-1? 

  • Nazwę firmy (może być imię i nazwisko) oraz planowaną datę rozpoczęcia działalności. 
  • Typ działalności. Wpisujesz tutaj numery PKD (Polska Klasyfikacja Działalności). Znajdziesz tam zestawienie czynności, którymi mogą zajmować się firmy w Polsce. Możesz wpisać dowolną ilość numerów. 
  • Formę opodatkowania – do wyboru: podatek liniowy, rozliczenie na zasadach ogólnych lub ryczałt. Nie każda działalność kwalifikuje się do odprowadzania podatku na zasadach ryczałtu. 
  • Rodzaj ubezpieczenia i jego dane. Do wniosku CEIDG-1 możesz dołączyć formularze konieczne do rejestracji w ZUS. Jeśli tego nie zrobisz, masz tydzień od dnia rozpoczęcia działalności na złożenie dokumentów w siedzibie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. 
  • Informację, gdzie będą przechowywane dokumenty księgowe firmy. Od Ciebie zależy, czy podejmiesz współpracę z biurem rachunkowym. Możesz również prowadzić ewidencję samodzielnie, jednak wymaga to wiedzy i czasu.  
  • Numer bankowego rachunku firmowego (możesz podać prywatny).  

Zadaj sobie pytanie, czy chcesz płacić podatek VAT. Może wydawać Ci się to niepotrzebne. Jednak rejestracja jako płatnik daje możliwość otrzymywania zwrotu VAT-u za zakupy produktów koniecznych do prowadzenia firmy. Jeśli planujesz współpracować z innymi przedsiębiorcami, prawdopodobnie będą oczekiwali wystawienia faktur za twoje usługi. Najbardziej opłacalny biznes dla nich to współpraca z innym płatnikiem VAT. Niektóre rodzaje działalności od początku wymagają odprowadzania tego podatku. Prawny obowiązek rejestracji pojawia się w momencie przekroczenia 200 tys. złotych dochodu rocznego. W celu jej dokonania musisz wypełnić formularz VAT-R.

Biznes bez lub z niskim kapitałem — jak to wygląda w praktyce?

Jaki biznes otworzyć, jeśli nie masz oszczędności? Duże możliwości daje Internet. Możesz prowadzić tam firmę bez ponoszenia wysokich kosztów, takich jak wynajem lokalu, wynagrodzenia pracowników itp. Wiele sklepów internetowych ma siedziby w prywatnych mieszkaniach i domach. Dopiero po przekształceniu w dochodowy biznes otwierają punkty stacjonarne. 

Niektóre sklepy internetowe działają na zasadzie dropshippingu. Nie potrzebują przestrzeni magazynowej, ponieważ są jedynie pośrednikiem między kupującym a producentem. Mogą korzystać z benefitów przysługującym firmom np. niskich cen za nadanie paczek, które wysyłane są bezpośrednio z fabryki do klienta. Jest to najlepszy biznes dla młodych bez własnego kapitału. 

W sieci działa również wielu freelancerów, którzy sprzedają swoje usługi online. Jest to świetny pomysł na firmę jednoosobową. Copywriterzy, programiści, projektanci graficzni po przejściu na własną działalność zazwyczaj otrzymują większe wynagrodzenie niż podczas pracy etatowej na tym samym stanowisku. Jeśli postanowisz samodzielnie zdobywać zlecenia, możesz ustalać własne stawki i zarabiać dużo więcej. Freelancerzy prowadzą w Internecie naprawdę opłacalne biznesy. 

Pomysł na biznes dla młodych z małych miejscowości i ze wsi

Nie wszystkie pomysły na firmę sprawdzą się w małej miejscowości. Na niektóre usługi może nie być tam zapotrzebowania, inne okażą się niezbędne. Zastanów się, czy potrafisz coś, na co będzie popyt. Jeśli znajdziesz niszę, możesz okazać się jedynym graczem na miejscowym rynku i osiągnąć szybki sukces. 

Jakie pomysły na własny biznes mogą chwycić w małym mieście? Musisz przeprowadzić podobny research jak opisany powyżej. Porozmawiaj ze znajomymi lub popytaj na lokalnych grupach, czego brakuje w bliskiej okolicy. Dowiedz się, z jakimi sprawami okoliczni mieszkańcy muszą jeździć do większych miast. Sprawdź, które miejsca mają największy ruch i wymyśl, czym się od nich odróżnić. 

W małym mieście często sprawdzą się proste rozwiązania np. firma sprzątająca czy kwiaciarnia. Dobrym pomysłem może być także siłownia. Obecnie wiele osób chce dbać o siebie, a sieci klubów fitness omijają małe miejscowości. Na otworzenie biznesu w niewielkim mieście znacznie łatwiej uzyskać dotację. Za uzyskane środki bez problemu zakupisz sprzęt do ćwiczeń i opłacisz pracowników. 

Jeśli mieszkasz na wsi, pomyśl o gospodarstwie agroturystycznym lub domku letniskowym na wynajem. Podróże po Polsce stają się coraz popularniejsze, zwłaszcza w czasach pandemii. Mieszkańcy metropolii uwielbiają wypady na weekend, podczas których mogą pobyć wśród natury. Możesz również sprzedawać warzywa i owoce z własnych upraw lub postawić kilka uli i rozpocząć produkcję miodu.  

Franczyza jako pierwszy biznes — czy to się opłaca?

Twój pomysł na własny biznes okazał się nietrafiony? Możesz zostać przedsiębiorcą, podejmując współpracę na zasadach franczyzy. Na czym to polega? 

Duże marki szukają franczyzobiorców, którzy zakładają lokale oferujące ich usługi lub produkty. Na podstawie umowy franczyzowej otrzymują od franczyzodawcy pełne know-how prowadzenia placówki, w tym kontakty handlowe, usługę kurier dla firm, szkolenia i reklamę. Trudno o lepsze rozwiązanie dla osób, które nie mają doświadczenia w prowadzeniu działalności. Jaki biznes opłaca się otworzyć w formie franczyzy? Obecnie najbardziej dochodowe biznesy to punkty kurierskie. Wchodząc we współpracę z Ship Center założenie jednego z nich będzie kosztowało Cię zaledwie ok. 9 tys. Miesięczne zarobki wynoszą od 7 do 20 tys., więc inwestycja się opłaca.   

W co inwestować pierwsze zarobione pieniądze, czyli jak rozwijać młody biznes?

Kiedy Twój biznes zacznie zarabiać na siebie, mogą cię kusić dalekie wakacje czy kupno nowego samochodu. Jednak warto myśleć przyszłościowo. Zadbaj o poduszkę finansową, aby w razie kryzysu czy problemów nie zostać z niczym. Oszczędności warto zainwestować choćby w lokatę. W ten sposób ich wartość nie będzie spadać wraz z rosnącą inflacją. Na początku prowadzenia firmy inwestuj głównie w jej rozwój, w tym reklamę i pozycjonowanie strony. Masz działalność jednoosobową? Postaw na szkolenia, które pozwolą Ci zwiększyć zakres usług.  

Total
0
Shares
Poprzedni artykuł

Punkt kurierski — dlaczego warto go otworzyć w swojej okolicy?

Następny artykuł

Płatność za pobraniem — na czym polega i jak działa?

Powiązane artykuły