Jak zostać kurierem – wymagania i zarobki

Jak zostać kurierem? Ten zawód przyciąga coraz więcej kandydatów. W dużych miastach praca jako kurier bywa bardzo opłacalna, zwłaszcza dla studentów. Przy tym nie jest trudna, a większość przewoźników nie wymaga doświadczenia. Brzmi jak kariera dla Ciebie? Przeczytaj, jak zostać kurierem. Sprawdzamy też, czy wymagany jest własny samochód.

Jak wygląda praca kuriera? W większości opiera się na dostarczaniu i odbieraniu przesyłek od klientów, z paczkomatów lub punktów pick-up. Godziny pracy i zadania różnią się w zależności od firmy przewozowej. Dużą część czasu spędzasz na prowadzeniu samochodu dostawczego, chociaż poszczególne przystanki znajdują się z reguły w niewielkiej odległości od siebie. Od czasu do czasu musisz dostarczyć niestandardową paczkę.   

Jak zostać kurierem – niezbędne umiejętności

Jakie są wymagania w pracy kuriera? Pracodawcy z firm przewozowych rzadko oczekują doświadczenia, chociaż będzie ono mile widziane. Koniecznym wymogiem jest posiadanie prawa jazdy kat. B, chyba że szukasz pracy na stanowisku dostawcy jedzenia. Wtedy wystarczy umiejętność kierowania skuterem lub rowerem. 

Składając CV do firmy przewozowej, warto podkreślić cechy charakteru, które są ważne w pracy jako kurier. Jedną z nich jest punktualność – codziennie rano kurierzy muszą stawić się o konkretnej porze w sortowni w celu załadowania paczek. Powinna cechować cię również odpowiedzialność i uczciwość. Każdego dnia w samochodzie przewozisz przedmioty o wartości kilkunastu tysięcy złotych, nad którymi musisz sprawować należytą opiekę. Dostarczając paczki za pobraniem, odbierasz od klientów gotówkę, więc pracodawca musi mieć do Ciebie zaufanie. 

Jak być dobrym kurierem? Dodatkowym atutem będzie dobra znajomość topografii miasta, w którym starasz się o zatrudnienie. Oczywiście, możesz korzystać z GPS-u, jednak w razie awarii warto posiadać orientację w terenie. Wykonuj swoje obowiązki ze starannością, bądź kulturalny w odniesieniu do klientów, a w krótkim czasie możesz postarać się o awans.         

Jak wygląda proces rekrutacji na kuriera?

Jak zostać kurierem z własnym samochodem lub bez? Proces rekrutacji przebiega standardowo. Większość firm przewozowych umieszcza na stronie zakładkę „Kariera”, gdzie widnieją aktualne ogłoszenia. Jednak możesz wysłać CV, nawet jeśli w Twoim mieście obecnie nie poszukują kurierów. W tej branży panuje duża rotacja, więc możliwe, że skontaktują się z Tobą tak czy inaczej. 

Po wysłaniu CV dostaniesz zaproszenie na rozmowę. Pracodawcy przychylnie patrzą na kuriera z własnym autem, więc warto o tym wspomnieć. Podczas rozmowy dowiesz się, jakie będą Twoje obowiązki, godziny pracy, wynagrodzenie oraz forma zatrudnienia. Umiejętność prowadzenia samochodu nie jest sprawdzana, jednak możesz zostać poproszony o okazanie prawa jazdy.

Jak zostać kurierem rowerowym? Popularne aplikacje obsługujące dostawy jedzenia bez przerwy poszukują dostawców. Wystarczy wysłać zgłoszenie i zarejestrować swój pojazd. Niektórzy pracodawcy udostępniają własne rowery. W zależności od aplikacji oferowane są różne formy zatrudnienia np. własna działalność lub podpisanie umowy zlecenie z zewnętrznym pośrednikiem.

Często pracodawca nie wymaga nawet rozmowy wstępnej. Wystarczy, że zarejestrujesz się jako dostawca, wyślesz wymagane dokumenty i odbierzesz pakiet ze sprzętem. Warto wspomnieć, że jest on odpłatny – należność zostanie pobrana z Twoich pierwszych zarobków. Koniecznie musisz mieć sprawny telefon z dostępem do internetu do przyjmowania zleceń. To wystarczy do podjęcia współpracy.  

Ile zarabia kurier – czy to opłacalna profesja?

Ile zarabia kurier na własnej działalności, a ile pracując na umowie? Zarobki w tym zawodzie są uzależnione od formy zatrudnienia oraz obszaru pracy. Niektórzy pracują za stawkę godzinową, inni wolą rozliczyć się na podstawie liczby dostarczonych paczek. Szczegóły ustalasz z pracodawcą, zanim rozpoczniesz pracę.

Zarobki oferowane kurierom z własnym samochodem są wyższe, ponieważ po stronie pracowników leżą koszty eksploatacji auta. Stawka musi pokrywać wydatki na benzynę, mechanika czy ubezpieczenie. Jeśli chcesz kupić samochód dostawczy z myślą o zostaniu kurierem, niekoniecznie będzie Ci się to opłacać. Warto rozważyć dodatkowe zlecenia np. dostarczanie towaru, większych sprzętów czy mebli prywatnym klientom poza godzinami pracy. 

Ile zarabia kurier na umowie B2B? Zarobki wynoszą co najmniej kilka tysięcy złotych, jednak samodzielnie musisz opłacić składki na ubezpieczenie, podatki czy księgową. Prowadząc jednoosobową działalność, ponosisz znacznie większą odpowiedzialność. Na taką formę współpracy lepiej zdecydować się, kiedy masz już pewne doświadczenie i wiesz, że szybko nie zrezygnujesz z zawodu kuriera. 

Prowadzenie firmy w branży kurierskiej nie musi ograniczać się do dostarczania paczek. Interesującą opcją jest franczyza kurierska, czyli własny punkt nadawania i odbioru przesyłek. W największych miastach lokale tego typu przynoszą dochód w wysokości nawet 20 tysięcy złotych.        

Ile godzin tygodniowo pracuje kurier?

Kurierzy zazwyczaj nie pracują w konkretnych godzinach. Najczęściej kończą pracę, kiedy rozwiozą wszystkie przesyłki z danego dnia. W praktyce ich zmiana trwa 8-9 godzin. 

Na tradycyjny model grafiku można liczyć w firmach, które oferują rozliczenie na podstawie stawki godzinowej, jednak w dużych miastach niekoniecznie może to być opłacalne. Lepszym rozwiązaniem bywa wyliczanie wynagrodzenia na podstawie ilości dostarczonych przesyłek. Można zarobić znacznie więcej, zwłaszcza okresach przedświątecznych. Warto porównać oferty kilku firm i wybrać najlepszą. 

Total
0
Shares
Poprzedni artykuł

Na czym polega fulfillment i jak działa ?

Następny artykuł

Jak zapakować książkę do wysyłki?

Powiązane artykuły