Płatność za pobraniem — na czym polega i jak działa?

Dostawy towarów można realizować na wiele różnych sposobów, choć obecnie niezwykle popularne jest zamawianie kuriera przez internet za pobraniem. Jak zamówić taką paczkę? Czy jest opłacalne z perspektywy nadawcy? Sprawdźmy, czym jest płatność za pobraniem i co cechuje tę opcję!

Co to jest płatność za pobraniem?

Płatność za pobraniem to opcja, w której towar i dostawa są opłacane przez adresata paczki dopiero przy jej odbiorze. Nie ma w tym przypadku żadnej przedpłaty. Odbiorca dokonuje pełnej zapłaty kartą lub gotówką w momencie, gdy odbiera paczkę. Płatność przy odbiorze to dla zamawiających bardzo wygodne rozwiązanie. Jednak czy również w przypadku sprzedawców warto decydować się na takie rozwiązanie? Kiedy pieniądze pojawią się na koncie sprzedawcy? Czy nie generuje to większego ryzyka po stronie nadawcy?

Jak działa płatność za pobraniem, kiedy jesteśmy nadawcą paczki?

Nie brakuje osób, które wpisują w wyszukiwarkę takich zapytań, jak płatność za pobraniem co to jest, czy jak wygląda płatność za pobraniem. To pytanie pojawia się często, dlatego warto szczegółowo wyjaśnić, jak z perspektywy nadawcy wygląda sytuacja, w której do transakcji dochodzi dopiero w momencie, gdy u drzwi adresata zjawia się kurier. 

Płatność za pobraniem to jedna z opcji, którą możesz wybrać, gdy nadajesz przesyłkę przez internet lub w naszej placówce. Przygotowując zamówienie, to Klient określa rozmiary paczki i wybiera firmę kurierską, a następnie wypełnia formularz dotyczący dostawy. Na tym etapie może wybrać płatność za pobraniem. 

Warto pamiętać też o tym, że pobranie to (w zdecydowanej większości firm) usługa dodatkowo płatna. Jak widać, odpowiedź na pytanie co to jest płatność za pobraniem, jest bardzo prosta. To tradycyjne nadanie paczki, jednak może ono wiązać się z nieco wyższymi kosztami. A jak wygląda finalizowanie samej transakcji?

  • Po otrzymaniu paczki, odbiorca uiszcza opłatę. Wciąż bardzo popularna jest płatność gotówką za pobraniem, jednak kupujący towar może też zapłacić kurierowi kartą. Coraz częściej płacimy też BLIKiem. Warto wiedzieć też o tym, że coraz więcej firm wdraża płatności pay-by-link.
  • Nadając przesyłkę, sprzedawca podaje nam kwotę do zapłaty przez odbiorcę i swój numer konta w banku. Po zaksięgowaniu wpłaty od kupującego, którą odbiera kurier, niezwłocznie wysyłamy gotówkę przelewem do nadawcy, odliczając wysokość opłaty za dostawę, która pozostaje w rękach firmy kurierskiej.

Kiedy warto skorzystać z wysyłki z płatnością za pobraniem i czy się opłaca?

Wyjaśniliśmy już, jak działa płatność za pobraniem. Pozostaje jeszcze kwestia tego, czy jest to rozwiązanie opłacalne. Z perspektywy odbiorcy na pewno tak. W końcu nie zamraża on pieniędzy na czas dostawy towaru. Poza tym wiele osób wciąż nie ufa płatnościom internetowym. Właśnie dla nich płatność za pobraniem to świetne rozwiązanie.

Do wyboru jest wiele opcji, od płatności gotówką, po płatność za pobraniem kartą, BLIKiem, płatność za pobraniem w paczkomacie, czy pay-by-link. Jednak co z nadawcą, który niejako udziela kupującemu pożyczki do momentu dostawy towaru? Musi on zaczekać na zapłatę, a także ryzykuje, że towar zostanie zwrócony. 

Wtedy to nadawca musi pokryć koszty dostawy, które w przypadku opcji płatności za pobraniem są nieco wyższe. Mimo wszystko większość sprzedawców decyduje się zaoferować płatność za pobraniem. Warto skorzystać z tej opcji na przykład wtedy, gdy wśród adresatów oferty danego sklepu znajduje się duża grupa osób powątpiewających w bezpieczeństwo transakcji internetowych. Polecamy to rozwiązanie również firmom, które działają w branżach, gdzie panuje duża rywalizacja.

Wady i zalety płatności za pobraniem

Poniżej, przedstawimy wady i zalety płatności za pobraniem z perspektywy nadawcy. Wśród wad należy wymienić:

  • wyższy koszt dostawy — jeśli chodzi o nadanie paczki, cennik przesyłek kurierskich zawiera wyższe kwoty za wysyłki za pobraniem,
  • ryzyko konieczności opłacenia dostawy w przypadku zwrotu towaru,
  • opóźnienie zapłaty za towary.

Niewątpliwe zalety płatności za pobraniem to:

  • szybsza realizacja zamówienia,
  • dotarcie do większej grupy odbiorców,
  • budowanie wizerunku nowoczesnego sklepu, wychodzącego naprzeciw oczekiwaniom klientów.

Płatność za pobraniem ma pewne wady, jednak ostatecznie jest to rozwiązanie, którego zalety zdecydowanie przeważają. W praktyce dzisiaj już niemal każdy sprzedawca internetowy zdaje sobie sprawę z tego, że powinien mieć tę usługę w swojej ofercie. Z Shipcenter płatność za pobraniem przebiega szybko i sprawnie, najniższym możliwym kosztem, a pieniądze trafiają do Ciebie przelewem tak szybko, jak to możliwe.

Total
0
Shares
Poprzedni artykuł

Pomysł na biznes z niskim kapitałem dla młodych

Następny artykuł

Najtańsza przesyłka — jak ją znaleźć? Porównanie ofert przewoźników

Powiązane artykuły