Przesyłki konduktorskie

Przesyłki konduktorskie – wszystko, co warto o nich wiedzieć

Przesyłki konduktorskie to pojęcie, które brzmi dla Ciebie staromodnie? Warto jednak przypomnieć sobie o tym sposobie wysyłki paczek. Jest on bowiem jednym z nielicznych, który umożliwia dostarczenie przesyłki jeszcze tego samego dnia. W tej kwestii obowiązują jednak pewne ograniczenia. Przeczytaj, w jaki sposób nadaje się przesyłki konduktorskie i dokąd można je wysyłać.

Paczka konduktorska to świetne rozwiązanie dla osób, którym zależy na czasie. Patrząc na jej zalety, trudno określić, czemu wyszła z powszechnego użycia. Żaden inny sposób wysyłania paczek nie gwarantuje dostawy w kilka godzin. Owszem, wymaga on nieco więcej zachodu niż standardowe paczki – zarazem od nadawcy, jak i odbiorcy – jednak warto zainteresować się tą usługą. Co to są przesyłki konduktorskie i jak z nich korzystać?  

Czym są przesyłki konduktorskie?

Miejscem nadania przesyłek konduktorskich są dworce kolejowe, a dokładniej konkretne pociągi. Podczas postoju na stacji, konduktor przyjmuje paczki, a następnie umieszcza je w wagonie służbowym. Podróżują tym samym pociągiem, co pasażerowie. Przesyłkę konduktorską można odebrać wyłącznie na stacjach, które znajdują się na trasie wybranego pociągu.

Nadanie paczki konduktorskiej wymaga punktualnego stawienia się na peronie i przekazania jej konduktorowi. Również odbiorca musi pojawić się na dworcu w momencie przyjazdu pociągu, zgodnie z jego rozkładem. Nakłada to pewne ograniczenia, jednak umożliwia otrzymanie paczki w zaledwie kilka godzin. Mało który kurier jest w stanie zaoferować równie ekspresową usługę.

Jak nadać przesyłkę konduktorską?

Mieszkasz w dużym mieście? Wysłanie przesyłki konduktorskiej nie powinno więc stanowić dla Ciebie problemu. Koniecznie sprawdź, czy do miejsca zamieszkania odbiorcy jeżdżą od Ciebie bezpośrednie pociągi. Jeśli dostępne są wyłącznie połączenia z przesiadką, nadanie paczki u konduktora nie będzie możliwe. W takiej sytuacji warto zaproponować adresatowi podjechanie do większego miasta, które znajduje się na trasie pociągu.   

Udało Ci się znaleźć bezpośrednie połączenie? Pora na sprawdzenie rozkładu jazdy i wybranie konkretnego pociągu, którym nadasz przesyłkę. Musisz pojawić się na peronie w momencie jego podjazdu, znaleźć konduktora (prawdopodobnie będzie przy pierwszym wagonie) i zgłosić chęć nadania paczki. Umieść na niej imię i nazwisko, numer telefonu odbiorcy i nadawcy oraz nazwę stacji docelowej. Należy również określić jej wartość. Opłatę musisz uiścić gotówką.

Wymiary przesyłki konduktorskiej są ograniczone. Jej waga nie może przekraczać 10 kg. Maksymalna długość boków to 20 × 40 × 50 cm, a w przypadku rulonu 150 × 20 cm średnicy.        

Ile kosztuje nadanie przesyłki konduktorskiej?

Zastanawiasz się, ile kosztuje przesyłka konduktorska? Jej koszt jest stały, niezależnie od rozmiaru i wynosi 30 zł. Nie jest to duża kwota jak za paczkę dostarczoną tego samego dnia. Cennik przesyłek kurierskich tego typu usługę wycenia znacznie drożej.

W wyjątkowych przypadkach konduktor może wyrazić zgodę na przewiezienie ponadgabarytowej przesyłki konduktorskiej. Cena wynosi wtedy 60 zł, niezależnie od odległości. Jej waga nie może przekraczać 20 kg.

Istnieje również metoda przewozu paczki pociągiem, która nie wymaga obecności na stacji w momencie jego odjazdu czy przyjazdu. Na niektórych dworcach istnieją stacjonarne punkty odbioru przesyłek. Możesz w nich nadać paczkę za dodatkową opłatą 11 zł. Jeśli adresat nie może stawić się na dworcu w momencie przyjazdu pociągu, kolejne 11 zł zapłacisz za odbiór przesyłki konduktorskiej przez pracownika stacji. Koniecznie sprawdź na stronie PKP wykaz dworców, na których wspomniane usługi obowiązują. 

Jakimi pociągami podróżują przesyłki konduktorskie?

Nie we wszystkich pociągach możesz nadać paczkę konduktorską. Usługa realizowana jest wyłącznie przez linie TLK, Intercity i EIC. Przesyłka może zostać odebrana przez adresata jedynie na stacjach, na których zatrzymuje się konkretny pociąg. PKP nie oferuje przeładunku paczek na trasie.

Na czas podróży przesyłki konduktor zamienia się w kuriera, jednak nie oferuje równie szerokiego wachlarza usług: nie zapuka do domu adresata, aby przekazać mu paczkę. Jak odebrać przesyłkę konduktorską? Należy stawić się na konkretnym dworcu i peronie o godzinie, o której zgodnie z rozkładem powinien przyjechać pociąg. Punktualność nie jest mocną stroną PKP, więc lepiej przygotować się na odrobinę czekania. Przesyłki wydawane są przez konduktora przy pierwszym wagonie. Może on poprosić o okazanie dowodu osobistego w celu weryfikacji odbiorcy.    

Co można nadać przesyłką konduktorską?

Przesyłki konduktorskie są świetnym sposobem na nadanie dokumentów wymagających pilnego podpisu czy zapomnianej z domu ładowarki. Jednak nie wolno za ich pośrednictwem wysyłać niebezpiecznych przedmiotów, kosztowności, papierów wartościowych, kart bankowych czy żywych zwierząt. Zabronione jest także wysłanie w ten sposób dokumentu tożsamości.

Czy pociągiem możesz wysłać rower? Przesyłka konduktorska gabarytowa dopuszcza taką możliwość, o ile w przedziale będzie na niego miejsce. Istnieje jednak ograniczenie zadeklarowanej wartości rzeczy wysyłanych pociągiem do 1200 zł. Dlatego w przypadku zniszczenia czy kradzieży droższego roweru, nie odzyskasz całej sumy. Mimo tego jest to opcja warta rozważenia. 

Total
0
Shares
Poprzedni artykuł
Jak sprawdzić status przesyłki ?

Status przesyłki – jak go sprawdzić i co jest do tego potrzebne?

Następny artykuł
Praca kuriera – na czym polega, czy warto i ile zarabia kurier?

Praca kuriera – na czym polega, czy warto i ile zarabia kurier ?

Powiązane artykuły