Jak sprawdzić status przesyłki ?

Status przesyłki – jak go sprawdzić i co jest do tego potrzebne?


Jesteś jedną z osób, które bez przerwy sprawdzają status przesyłki? Niestety nie przyspieszy to jej dostarczenia, jednak obecnie paczki transportowane są między miastami bardzo szybko, a internet pozwala na ich śledzenie. Status przesyłki pozwoli Ci określić, kiedy pojawi się kurier. Dowiedz się, jak go sprawdzić i interpretować.

Fani zakupów online dobrze znają uczucie podniecenia towarzyszące oczekiwaniu na paczkę. Jeśli często kupujesz w internecie, prawdopodobnie zdarzyło Ci się również czekać na przesyłkę dłużej niż zwykle. Aby się nie stresować, warto sprawdzić wtedy aktualny status paczki. Pozwoli Ci to określić, czy pojawiły się jakieś problemy z dostawą. 

Status przesyłki – gdzie i jak go sprawdzić?

Monitoring przesyłek umożliwiają strony i aplikacje konkretnych przewoźników lub sklepów internetowych. Nadanie paczki przez sprzedawcę wiąże się z przypisaniem jej konkretnego numeru. Z jego pomocą lokalizacja przesyłki będzie łatwiejsza. Numer otrzymujesz zazwyczaj w wiadomości SMS lub e-mail, o ile przy zamówieniu podany został prawidłowy adres.  

Jeśli robisz zakupy w sklepie internetowym, warto założyć konto klienta. Umożliwi Ci to sprawdzanie przesyłki jeszcze zanim zostanie nadana. Dowiesz się, kiedy zamówienie zacznie być kompletowane, a następnie przekazane kurierowi. Po wyruszeniu przesyłek w drogę, sprzedawcy zazwyczaj odsyłają na stronę przewoźnika w celu sprawdzenia ich statusu. 

Co oznaczają poszczególne statusy przesyłek?

Po wpisaniu numeru przesyłki w systemie firmy kurierskiej otrzymasz wszystkie informacje na jej temat. Zazwyczaj w mailu obwieszczającym wysyłkę znajdziesz bezpośredni link do strony z aktualnym statusem paczki. Śledzenie przesyłek kurierskich ułatwi Ci znajomość znaczenia poszczególnych etapów ich drogi. Oto standardowe statusy przesyłek, o ile zamówienie nie idzie do paczkomatu: 

  1. Zarejestrowano dane paczki. Jest to komunikat, że sprzedawca wygenerował etykietę wysyłkową.
  2. Przesyłka odebrana przez kuriera. Paczka wyszła z magazynu lub sklepu i jest w drodze do sortowni.
  3. Przyjęta w oddziale. Paczka jest magazynowana.
  4. Wydanie przesyłki do doręczenia. Najprawdopodobniej kurier dostarczy paczkę tego samego dnia.
  5. Przesyłka doręczona.
  6. Zwrot paczki. Przesyłka nie dotarła do adresata ze względu na jego nieobecność lub odmowę przyjęcia

Co jest potrzebne do sprawdzenia statusu przesyłki?

Jak śledzić przesyłkę? Jak widzisz, jest to proste: wystarczy skorzystać z aplikacji lub strony przewoźnika, gdzie w wyznaczonym miejscu masz opcję wpisania numeru paczki. Szukanie przesyłki będzie możliwe jedynie, jeśli kod wpiszesz bez spacji.

Cennik przesyłek kurierskich uwzględnia także możliwość otrzymania powiadomienia SMS w momencie dostarczenia paczki. Warto sprawdzić również inne dostępne opcje, które różnią się w zależności od przewoźnika. Należy do nich m.in. ubezpieczenie – przyda się ono w momencie, kiedy przesyłka zostanie zgubiona lub uszkodzona. Zawsze warto ubezpieczyć przesyłki międzynarodowe, jednak wykupienie dodatkowych opcji nie jest konieczne do śledzenia statusu paczki. 

Total
0
Shares
Poprzedni artykuł
Paczka za pobraniem COD

Wysyłka za pobraniem – na czym polega i jakie są jej koszty ?

Następny artykuł
Przesyłki konduktorskie

Przesyłki konduktorskie – wszystko, co warto o nich wiedzieć

Powiązane artykuły